zasada działania klimatyzatora

Pomimo tego, że w Polsce gorących dni jest jak na lekarstwo, stają się one mocno uporczywe i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Zdecydowanie lepiej czujemy się w klimatyzowanych wnętrzach, co dotyczy nie tylko samochodów, ale też domów. Spuszczenie rolety okiennej i włączenie wentylatora zwykle nie przynosi oczekiwanych efektów, pomieszczenia nadal są nadmiernie nagrzane i trudno mówić o przyjemnym orzeźwieniu w całym domu. Problem znika wraz z montażem klimatyzacji, za pomocą której można utrzymać stałą, komfortową temperaturę w domowych wnętrzach. Można liczyć nie tylko na schładzanie powietrza, ale też na redukcję poziomu wilgotności.

Z czego składa się klimatyzacja do domu?

W Polsce korzystanie z klimatyzatorów nadal nie jest tak bardzo popularne jak za granicą, ale coraz więcej osób przekonuje się do tego innowacyjnego rozwiązania. Przemawia za tym oczywiście wygoda, komfort życia i często też ekonomia. Najlepszym rozwiązaniem byłby oczywiście zakup systemu pełnej klimatyzacji, czyli wentylacyjno-chłodząco-ogrzewającego. Takie urządzenie będzie nie tylko chłodziło podczas upałów, ale też ogrzewało podczas chłodniejszych dni. Podstawowymi elementami systemu klimatyzacji są: nagrzewnica, parownik, sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny.

Klimatyzacja może pelnić funkcję chłodzenia, wentylacji, grzania, oczyszczania i osuszania. Pozwala to na precyzyjne kontrolowanie temperatury, wprowadzenie do nich czystego powietrza i usuwanie zużytego na zewnątrz. Urządzenie wyposażone w pompę ciepła może pełnić funkcję ogrzewania (więcej na stronie Ogrzewanie klimatyzacją). Z kolei modele wzbogacone o filtry kurzu, pyłków i dymu oczyszczają powietrze. Klimatyzator można wykorzystać jako osuszacz powietrza, co idealnie sprawdza się w przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Funkcja osuszania zmniejsza ryzyko rozwoju chorobotwórczych pleśni, grzybów i innych drobnoustrojów. Wszystkie te funkcje można ustawiać według swoich potrzeb za pomocą pilota.

Jak działa klimatyzacja w domu?

Zasada działania klimatyzatora wbrew pozorom nie jest niczym skomplikowanym, chociaż może się takim wydawać. Zadaniem tego urządzenia jest dostosowanie optymalnej temperatury, poziomu wilgotności o powietrza. Kluczowy w instalacji jest czynnik roboczy, który to właśnie po niej krąży, co umożliwi wymianę i chłodzenie powietrza. Obieg dotyczy parownika i skraplacza. Klimatyzator działa podobnie, jak lodówka. Ciepło z pomieszczenia dostaje się do parownika, a w skraplaczu oddawane jest do otoczenia. Skutkuje to ochładzaniem powietrza znajdującego się we wnętrzach, usuwaniem odebranego ciepła poza budynek. Wentylator zasysa powietrze, po czym wydobywa się ono z niego już schłodzone. Skraplający się czynnik roboczy oddaje ciepło, przechodząc w stan ciekły. Termostat służy do regulowania przepływu tego czynnika.

Za sprężenie pary czynnika chłodniczego odpowiada sprężarka, w której jego ciśnienie i temperatura wzrastają do nawet stu stopni Celsjusza. Powstaje gorąca para, ochładzana i skraplana, która spływa do zaworu rozprężonego. Konsekwencją tego jest obniżenie ciśnienia i temperatury cieczy. Następnie cały czynnik podawany i kierowany jest do parownika, po czym cały proces powtarza się.

Leave a comment