Klimatyzacja zimą - jak i po co ją stosować? Poradnik

Klimatyzacja zimą – brzmi niezbyt logicznie? Wszystko zależy od tego, jakie funkcje ma dane urządzenie. Jeżeli można nim także grzać, osuszać lub stosować jako oczyszczacz powietrza, nic nie stoi na przeszkodzie, by używać go przez okrągły rok – także w najzimniejsze miesiące. 

O klimatyzacji zimą najczęściej pisze się w kontekście rozwiązań do pojazdów osobowych lub większych samochodów. A tymczasem temat chłodzenia czy osuszania powietrza w pomieszczeniach jest aktualny nie tylko latem – funkcja ta przydaje się też w inne pory roku.

Jak używać domowej klimatyzacji zimą?

Klimatyzacja zimą to dość szeroko opisane zagadnienie, ale w kontekście modeli samochodowych. A tymczasem klimatyzatory domowe – np. split czy multisplit – także można uruchomić, gdy temperatura za oknem spada poniżej zera stopni Celsjusza. Wówczas można swoje domowe urządzenie wykorzystać do ogrzewania klimatyzacją. Nowoczesne propozycje od wiodących producentów takich rozwiązań gwarantują nie tylko dogrzanie się w miesiącach, gdy jeszcze nie działa centralne ogrzewanie, ale uzyskanie we wnętrzach każdej pożądanej temperatury. Domowa klimatyzacja zimą wykorzystywana jest także w domkach letniskowych lub sezonowych salkach (np. eventowych), które nie mają innego źródła ogrzewania, a potrzebne jest zachowanie w nich plusowej temperatury, by zabezpieczyć znajdujące się tam instalacje, rury itp. 

Warto też dodać, że nowoczesne klimatyzatory posłużą do utrzymania w pomieszczeniu optymalnej temperatury – przykładowo w sypialni powinna się ona utrzymywać na poziomie 16-19 stopni Celsjusza, dla seniorów jest to 20 stopni. W miejscach o wysokim poziomie wilgotności domowej klimatyzacji zimą można użyć do osuszania. Powietrze, jakie oddaje klimatyzator, pozbawione jest wilgoci, co w niektórych sytuacjach jest mocno pożądanym zjawiskiem. 

Klimatyzacja w zimie – jakie może pełnić role?

Klimatyzacja w zimie może pełnić przeróżne funkcje. Po pierwsze być głównym lub dodatkowym źródłem ogrzewania, czyli jako grzejnik czy piecyk. Druga rola, jaką może spełniać tego typu urządzenie, to osuszacz powietrza. Kolejna? Wykorzystując klimatyzator w charakterze oczyszczacza powietrza, co docenią szczególnie alergicy, osoby cierpiące na chroniczne problemy z górnym układem oddechowym, a także rodzice noworodków. Zimą poziom smogu w wielu polskich miastach przekracza dopuszczalne normy, na szczęście w klimatyzatorach znajdują się filtry, zatrzymujące większość zanieczyszczeń i pyłów. Jeszcze innym ich działaniem jest pochłanianie nieprzyjemnych zapachów. 

Domowa klimatyzacja zimą – komu jest polecana? 

Domowa klimatyzacja zimą to nie tylko dobre rozwiązanie dla osób, które – np. z uwagi na zaburzone krążenie – często marzną czy też mają drogie, inne niż centralne ogrzewanie (np. gazowe czy elektryczne). Na uruchomienie tego urządzenia podczas najzimniejszych miesiącach w roku mogą się też zdecydować alergicy uczuleni na pyłki oraz osoby, które często łapią infekcje. Świeżo upieczeni rodzice maluchów także dbają o jakość i temperaturę powietrza w pokoju dziecięcym – nowoczesny klimatyzator zapewnia utrzymanie temperatury na stałym i optymalnym poziomie oraz oczyszczenie go. Urządzenie można też uruchomić w okresie grzewczym, gdy poziom smogu zbliża się do niebezpiecznego poziomu. 

Klimatyzacja zimą – podsumowanie i wnioski

Jak widać na powyższych przykładach uruchomienie klimatyzacji zimą w wielu sytuacjach będzie korzystnym posunięciem, pozwalającym osiągnąć określony cel. Dogrzanie lub ogrzanie pomieszczenia, oczyszczenie w nim powietrza, usunięcie nieprzyjemnych zapachów lub utrzymanie stabilnej, plusowej temperatury, by nie zamarzły rury i instalacje, to przykłady, jakie są możliwości. Wszystkie osoby zainteresowane montażem wielofunkcyjnego urządzenia w swoim mieszkaniu lub domu – zimą do ogrzewania, latem do ochłodzenia – zachęcamy do kontaktu.

Leave a comment