Klimatyzacja jest sposobem na utrzymanie komfortu termicznego we wszystkich pomieszczeniach i to nie tylko latem, ale o każdej porze roku. Nowoczesne urządzenia posiadają nawet funkcję grzewczą, dzięki czemu zimą można liczyć na przyjemne ciepło. Niestety nie w każdym budynku została zainstalowana klimatyzacja, co wiąże się z koniecznością samodzielnego jej montażu, oczywiście na swój koszt. Trzeba jednak najpierw uzyskać stosowne zgody na takie przedsięwzięcie.
Instalacja klimatyzacji w bloku od strony prawnej
W przypadku wyboru systemu grzewczego do mieszkania trzeba liczyć się z mniejszymi możliwościami i większymi ograniczeniami niż do własnego domu jednorodzinnego. Blok zamieszkiwany jest przez wiele osób, a wszystkie decyzje podejmowane są przez właściciela budynku. W przypadku obecności balkonu jednostkę zewnętrzną klimatyzacji umieszcza się zwykle na jego posadzce. Z kolei przy jego braku pozostaje montaż sprzętu na ścianie, co już niestety wymaga wcześniejszego uzyskania pisemnej zgody od osoby administrującej budynek. Czasami konieczne jest poniesienie dodatkowych kosztów związanych z wynajęciem podnośnika koszowego na czas prac serwisowych, szczególnie przy mieszkaniu najwyższym piętrze. Jako, że montaż klimatyzacji wiąże się z ingerencją w elewację budynku, inwestor musi najpierw złożyć stosowny wniosek, w którym zostanie opisany cały projekt instalacji. Musi ona zawierać informacje dotyczące poziomu hałasu, wymiarów i miejsca montażu jednostki zewnętrznej. Czasami wymagane jest nawet uzyskanie zgód sąsiadów.
Przy braku zgody na montaż jednostki zewnętrznej na elewacji budynku, można jeszcze rozważyć dach, czyli instalację w przewodzie kominowym. Jeśli chodzi o jednostkę wewnętrzną klimatyzacji, to wybór najczęściej pada na modele naścienne, które zajmują niewiele miejsca i nie mają niekorzystnego wpływu na wystrój wnętrza. Zaleca się ich montaż na ścianie balkonowej lub w jej pobliżu, aby ograniczyć do minimum długość przewodów i prac serwisowych. Może zdarzyć się także tak, że nie uzyskamy zgody ani od sąsiadów ani od zarządcy budynku. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego jak zakup klimatyzatora przenośnego, który ma wiele zalet, ale niestety jest mniej wydajny.
Jak wybrać klimatyzację do mieszkania w bloku?
Podczas wybierania klimatyzacji do mieszkania w bloku należy mieć na uwadze kilka istotnych kwestii. Najważniejszymi są te dotyczące poziomu generowanego hałasu przez urządzenie, trybu grzewczego (więcej na stronie Ogrzewanie klimatyzacją), możliwości regulowania temperatury, automatyki, filtrów powietrza, opcji sterowania, funkcji nawilżania powietrza. Jeśli cenimy sobie przede wszystkim wygodę i komfort użytkowania, warto wybrać nowoczesny klimatyzator wyposażony w tryb automatyczny, który samoczynnie będzie regulował pracę wentylatorów, aby uzyskać optymalną temperaturę w pomieszczeniach. Jeśli szukamy oszczędności, to warto wybrać klimatyzator z inwerterem, co zredukuje koszty związane z chłodzeniem o kilkadziesiąt procent. Klimatyzacja może być użytkowana przez cały rok, jeśli zostanie wyposażona w tryb grzewczy, więc trzeba mieć to na uwadze.