Ogrzewanie w domu klimatyzacją- czy jest to opłacalne?

Ogrzewanie klimatyzacją staje się coraz popularniejszą alternatywą na ogrzewanie mieszkań i domów. Większość z nich posiada już wbudowaną funkcję systemu grzania. Klimatyzatory są swego rodzaju pompami ciepła, dzięki czemu w sezonie letnim możemy go wykorzystywać do ochładzania pomieszczeń, natomiast poprzez odwrócenie działania może również służyć do ich ogrzewania.

Klimatyzacja zamiast ogrzewania – czy to wystarczy?

Zdecydowanie polecamy klimatyzację do chłodzenia latem, do dogrzewnaia pomieszczęń w sezonach prześciowych lub gdy zima jest łagodna.

Z pewnością zauważalne są również zmiany klimatyczne, dzięki czemu zimy stają się łagodne i coraz rzadziej spotykamy się z bardzo niskimi temperaturami. Nasi klienci decydują się na zastosowanie klimatyzacji w swoich domach równiez poprzez fakt, że klimatyzator posiada specjalny filtr. Dzięki niemu wydmuchiwane powietrze jest oczyszczone, pozbawione zanieczyszczeń, a tym samym zdrowsze powietrze, co wpływa na nasze samopoczucie w domu.

Nie mniej jednak przy bardzo niskich i ujemnych temperaturach, ogrzewanie klimatyzacją może byc niewystarczające do ocieplania domu, zwłaszcza jeśli nastąpi oblodzenie jednostki zewnętrznej i spadek wydajności urządzenia, dlatego zawsze warto sprawdzić opłacalność takiej instalacji.

Koszt ogrzewania klimatyzatorem?

Natomiast koszt ogrzewania domu klimatyzatorem może być nawet o ok. 60-80% niższy, niż generowanie ciepła przez ogrzewanie elektryczne typu grzejnik. Grzejnik o mocy 2000 W zużywa 2000 W energii elektrycznej. W tym czasie klimatyzator o mocy 3000 W, w zależności od modelu, może zużyć jedynie 800 W.

Aby obliczyć koszty energii elektrycznej potrzebnej do ogrzewania klimatyzacją, należy sprawdzić moc urządzeń, które będziemy montować  odnośnie poboru mocy w trybie grzania, jak też określić powierzchnię/przestrzeń, którą chce się ogrzać. Standardowo, 1 kW odpowiada za ogrzanie ok. 10 m2 powierzchni i na tej podstawie można oszacować koszt eksploatacji klimatyzatora z funkcją grzewczą.

Ile zapłacimy za zużycie prądu przez urządzenie?

Wystarczy pomnożyć jego moc przez czas pracy. Przykładowo jeśli urządzenie ma moc np. 3,6 kW, to zużyje w ciągu sześciu godzin 21,6 kW energii. Przyjmując, że 1 kWh (kilowatogodzina) kosztuje średnio 55, otrzymujemy 11,88 zł. Dodatkowym czynnikiem zachęcającym do instalacji klimatyzacji jest posiadanie paneli fotowoltaicznych. W takim stosunku energia produktowana przez panele może być przeznaczana również na zasilanie instalacji klimatyzacji. W ten sposób możemy minimalizować koszty ogrzewania pomieszczeń.

Nasi specjaliście przygotowali dla Państwa kompleksową ofertę:

  •  doradztwo oraz planowanie inwestycji
  •  projektowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
  •  wybór, zakup oraz dostarczenie najwyżej jakości produktów renomowanych firm
  •  kompleksowy montaż
  •  serwis wykonanych instalacji

Odpowiedz na kilka pytań z naszego formularza i uzyskaj BEZPŁATNĄ WYCENĘ instalcji dostosowanej do twoich potrzeb!