Ogrzewanie klimatyzacją w domu - czy jest to opłacalne?

Ogrzewanie klimatyzacją staje się coraz popularniejszą alternatywą na ogrzewanie mieszkań i domów niż stosowanie dużo droższych grzejników elektrycznych. Większość z nich posiada już wbudowaną funkcję systemu grzania. Klimatyzatory są swego rodzaju pompami ciepła, dzięki czemu w sezonie letnim możemy go wykorzystywać do ochładzania pomieszczeń, natomiast poprzez odwrócenie działania może również służyć do ich ogrzewania.

Czy ogrzewanie klimatyzacją może być głównym źródłem ciepła?

Zdecydowanie polecamy klimatyzację do chłodzenia latem, a ogrzewanie klimatyzacją pomieszczeń w sezonach przejściowych lub gdy zima jest łagodna. Z pewnością zauważalne są również zmiany klimatyczne, dzięki czemu zimy stają się łagodne i coraz rzadziej spotykamy się z bardzo niskimi temperaturami, sięgającymi poniżej zera stopni Celsjusza. Nasi klienci decydują się na zastosowanie klimatyzacji w swoich domach również poprzez fakt, że klimatyzator posiada specjalny filtr. Dzięki niemu wydmuchiwane powietrze jest oczyszczone, a tym samym zdrowsze, co wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich domowników. Niemniej jednak przy bardzo niskich i ujemnych temperaturach ogrzewanie klimatyzacją może być niewystarczające do ocieplania domu, zwłaszcza jeśli nastąpi oblodzenie jednostki zewnętrznej i spadek wydajności urządzenia, dlatego zawsze warto sprawdzić opłacalność takiej instalacji.

Jaki jest koszt ogrzewania klimatyzacją?

Natomiast koszt ogrzewania klimatyzacją może być nawet o ok. 60-80% niższy niż generowanie ciepła przez ogrzewanie elektryczne typu grzejnik. Grzejnik o mocy 2000 W zużywa 2000 W energii elektrycznej. W tym czasie klimatyzator o mocy 3000 W, w zależności od modelu, może zużyć jedynie 800 W.

Aby obliczyć koszty energii elektrycznej potrzebnej do ogrzewania klimatyzacją, należy sprawdzić moc urządzeń, które będziemy montować  odnośnie poboru mocy w trybie grzania, jak też określić powierzchnię/przestrzeń, którą chce się ogrzać. Standardowo, 1 kW odpowiada za ogrzanie ok. 10 m2 powierzchni i na tej podstawie można oszacować koszt eksploatacji klimatyzatora z funkcją grzewczą.

Ile zapłacimy za zużycie prądu przez urządzenie?

Wystarczy pomnożyć jego moc przez czas pracy. Przykładowo jeśli urządzenie ma moc np. 3,6 kW, to zużyje w ciągu sześciu godzin 21,6 kW energii. Przyjmując, że 1 kWh (kilowatogodzina) kosztuje średnio 55, otrzymujemy 11,88 zł. Dodatkowym czynnikiem zachęcającym do instalacji klimatyzacji jest posiadanie paneli fotowoltaicznych. W takim stosunku energia produkowana przez panele może być przeznaczana również na zasilanie instalacji klimatyzacji. W ten sposób możemy zminimalizować koszty ogrzewania pomieszczeń.

Szukając modelu, który chcemy też używać do ogrzewania klimatyzacją, ważnym parametrem w specyfikacjach technicznych tego typu urządzeń jest COP. Skrót ten oznacza współczynnik wydajności – im jest on wyższy, tym lepiej. Jeżeli COP urządzenia jest na poziomie 5,0 oznacza to, że  klimatyzator przy wkładzie energii elektrycznej w ilości 1 kW wygeneruje 5 kW energii cieplnej. Niekiedy w specyfikacjach technicznych urządzeń do chłodzenia i grzania można się spotkać z oznaczeniem SCOP, a nie COP – SCOP to po prostu sezonowa efektywność grzania. Obok SCOP drugi ważny parametr, podczas wyboru klimatyzatora, to EER (lub SEER), czyli wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej dla trybu chłodzenia.

Ogrzewanie klimatyzatorem i największe tego zalety

Ogrzewanie klimatyzatorem to rozwiązanie, które posiada dużo mocnych stron. Do najważniejszych z nich zaliczyć można: 

 

 • niskie zużycie prądu – wybierając nowoczesny klimatyzator o klasie energetycznej A+, A++ lub A+++, mamy gwarancję niskich rachunków za energię,
 • doskonałe w chłodne wieczory i poranki w okresach, gdy jeszcze nie działa centralne ogrzewanie – ogrzewanie klimatyzatorem to doskonała opcja wtedy, gdy jeszcze nie działa centralne ogrzewanie lub nie uruchomiony został piec (np. wczesna jesień lub na wiosnę), 
 • możliwość dogrzania domków letniskowych, salek eventowych i innych turystycznych i komercyjnych obiektów przez okrągły rok – dzięki temu instalacje nie zamarzną i nie zniszczą się. Ogrzewanie klimatyzatorem to prewencyjne działanie, które zapobiega zamarzaniu rur lub nadmiernemu wychładzaniu się wnętrz,
 • klimatyzatory, którymi można ogrzać pomieszczenia, pracują cicho,
 • łatwa obsługa,
 • użycie jest proste i “czyste” (nie wymaga uzupełnienia pieca paliwem stałym czy wykonania innych “brudnych”  prac),
 • nowoczesny i estetyczny dodatek do każdego wnętrza, bez względu na styl aranżacyjny,
 • filtr w klimatyzatorze oczyszcza powietrze z pyłków, kurzu, roztoczy, usuwa też nieprzyjemne zapachy.

Dodatkowe informacje o grzaniu klimatyzacją 

Warto dodać, że grzanie klimatyzacją to coś, co można traktować jako dodatkowe źródło ciepła i możliwość dogrzania pomieszczenia, ale nie gruntowne jego ogrzanie w największe mrozy. Podstawowe modele klimatyzatorów nie zostały zaprojektowane, by ogrzewać duże powierzchnie. By mieć wysoką efektywność grzewczą, należy sięgnąć po urządzenia, które mogą pracować przy  temperaturze zewnętrznej -15ºC do nawet – 25ºC (wszystko zależy od konkretnego modelu i producenta). 

Najwyższą wydajnością cechują się klimatyzacje inwerterowe, jednak nawet ich sprawność spada już przy -5ºC za oknem. W nowoczesnych klimatyzatorach – na stronie każdego takiego produktu – najczęściej podawana jest ich wydajność chłodnicza i wydajność grzewcza. Warto szukać urządzeń o możliwie jak najwyższej wydajności (najlepiej z klasy A+ – A+++), bo wtedy grzanie klimatyzacją pochłonie znacznie mniej energii niż urządzenia pochodzące z niższych klas energetycznych (B, C itp). 

Ogrzewanie klimatyzatorem multisplit 

Obecnie w naszej ofercie do ogrzewania klimatyzatorem polecamy sięgnięcie po urządzenie marki Gree z linii Lomo Luxury. Ten klimatyzator multisplit posiada szereg udogodnień, takich jak zdalne sterowanie za pomocą WiFi oraz funkcję +8 stopni, umożliwiającą ogrzewanie pomieszczeń do 8 stopni Celsjusza na plusie. Znajdzie ona swoje zastosowanie w nieużywanych obiektach, a także domkach letniskowych lub salkach, które stoją puste w sezonie zimowym, a zarządcom lub właścicielom zależy, by instalacje i rury nie zamarzły i pomieszczenia się nie wyziębiły. Ponadto klimatyzator Gree Lomo Luxury posiada funkcjonalność gorący start, co oznacza, że wyeliminowany został powiew chłodnego powietrza na początku pracy w trybie grzania. Gree Lomo Luxury to linia składająca się z kilku modeli klimatyzatorów. Łączy je kilka wspólnych cech: wysoka wydajność, niski pobór mocy, a także klasa energetyczna chłodzenia A++ i grzania A+. 

Nasi specjaliście przygotowali dla Państwa kompleksową ofertę:

 •  doradztwo oraz planowanie inwestycji
 •  projektowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
 •  wybór, zakup oraz dostarczenie najwyżej jakości produktów renomowanych firm
 •  kompleksowy montaż
 •  serwis wykonanych instalacji

Odpowiedz na kilka pytań z naszego formularza i uzyskaj BEZPŁATNĄ WYCENĘ instalcji dostosowanej do twoich potrzeb!