Klimatyzatory typu split- Jak dobrać odpowiedni zestaw?

Klimatyzacja split składa się z dwóch urządzeń: wewnętrznego oraz zewnętrznego. Cieszą się one największą popularnością na rynku i nie ma w tym nic dziwnego: klimatyzacja typu split oferuje świetną wydajność przy niewygórowanej cenie. Czym charakteryzują się te urządzenia?

Split klimatyzacja – budowa

Każdy klimatyzator split składa się, jak już wspominaliśmy, z dwóch części:

 • zewnętrznej – tak zwanego skraplacza, montowanego na ścianie budynku. Ta część klimatyzatora jest znacznie głośniejsza;
 • wewnętrznej – czyli parownika, który odpowiada za utrzymania wybranej temperatury w pomieszczeniu. Ten element urządzenia pracuje ciszej, co sprawia, że instalacja nie jest uciążliwa dla mieszkańców.

Klimatyzatory split – typy urządzeń

W przypadku urządzeń typu split, wskazać można na kilka ich rodzajów. Niektóre klimatyzatory split są przeznaczone wyłącznie do użytku w miejscach o charakterze publicznym – tych nie wymieniamy w naszym zestawieniu. Klimatyzacja split dla domu to:

 • urządzenia naścienne – są dość popularne i często wykorzystywane. Producenci tworzą estetyczne rozwiązania, które umieszcza się w określonym pomieszczeniu, bez możliwości jego przenoszenia;
 • klimatyzator typu split sufitowo-naścienny – najczęściej wykorzystywany w przypadku wysokich pomieszczeń (rzadko znajduje zastosowanie w domach prywatnych);
 • klimatyzator przypodłogowy – montuje się go bardzo nisko, właśnie przy podłodze. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że urządzenie jest niemalże niewidoczne dla domowników;
 • klimatyzator split przenośny – stanowi doskonałą alternatywę dla urządzeń montowanych na ścianach, przy podłogach lub suficie. Daje możliwość przenoszenia wewnętrznego urządzenia do dowolnie wybranego pomieszczenia w domu.

Split klimatyzator – na co zwrócić uwagę?

Podczas wyboru klimatyzacji do domu, należy zwrócić baczną uwagę na szereg kwestii. W przypadku klimatyzacji typu split, na szczególną uwagę potencjalnych użytkowników zasługuje kwestia wydajności energetycznej urządzenia. Na przykład, klimatyzator 5 kW będzie odpowiednim wyborem w przypadku dość dużych pomieszczeń – zatem sprawdzi się między innymi we wnętrzach publicznych, ale również domach prywatnych o dużej przestrzeni. To także świetny wybór wszędzie tam, gdzie dom (lub mieszkanie) jest mocno nasłoneczniony i przez to bardzo nagrzany. Jego wydajność pozwala na ochłodzenie dużej powierzchni, sięgającej między 40 a 60 metrów kwadratowych.

Bardzo wygodną opcją, którą posiada część klimatyzatorów, jest także mierzenie temperatury pomieszczenia. Daje to możliwość bardzo wygodnego sterowania urządzeniem właśnie poprzez termometr: jeśli pokój zacznie się zbyt mocno nagrzewać, klimatyzator typu split uruchomi się. W innym przypadku – pozostanie w trybie czuwania.

Wybierając klimatyzator split, warto także sprawdzić, jakie posiada tryby pracy. Zdarza się na przykład, że potrzebujemy bardzo szybko obniżyć temperaturę pomieszczenia – choćby po powrocie do domu po dłuższej nieobecności. W takiej sytuacji świetnie sprawdza się tak zwany tryb turbo, który – jakkolwiek jest głośny i sprawia, że nawiew działa bardzo intensywnie – daje również możliwość bardzo szybkiego uzyskania pożądanej temperatury.

Forma sterowania klimatyzatorem

W przypadku różnego rodzaju klimatyzatorów, część producentów daje możliwość sterowania klasycznie – z użyciem pilota lub przy zastosowaniu aplikacji na smartfona. Jeśli domownicy preferują tę drugą opcję – warto wybrać urządzenie, które zapewnia również taką funkcjonalność.

Klimatyzator split cena

Kwestia tego, ile przyjdzie zapłacić za klimatyzację, jest uzależniona od wielu czynników. Klimatyzacja split cena jest inna między innymi w przypadku urządzeń o mniejszej lub większej mocy, ale również – niektórzy producenci są po prostu tańsi, a inni – znacznie drożsi.

Najprostsze urządzenie typu split, wystarczające do ochłodzenia przeciętnych rozmiarów domu, to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych. Bardziej zaawansowane technologicznie, a także mocniejsze urządzenia – to odpowiednio wyższy koszt.

Nasi specjaliście dostarczają Państwa kompleksową ofertę:

 •  doradztwo oraz planowanie inwestycji
 •  projektowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
 •  wybór, zakup oraz dostarczenie najwyżej jakości produktów renomowanych firm
 •  kompleksowy montaż
 •  serwis wykonanych instalacji

Chcesz potwierdzić cenę z montażem. Wyślij do nas zapytanie:

   

  Dodatkowe podpowiedzi do wyceny możesz sprawdzić na stronie: https://klimatyzuj.pl/kontakt/