Klimatyzacja split- jak dobrać odpowiedni zestaw?

Klimatyzacja split składa się z dwóch urządzeń: wewnętrznego oraz zewnętrznego. Cieszą się one największą popularnością na rynku i nie ma w tym nic dziwnego: klimatory split oferuje świetną wydajność za niewygórowaną cenę. Czym charakteryzują się te urządzenia?

Klimatyzacja split i jej budowa

Każde urządzenie, zaliczane do kategorii klimatyzacji split, składa się ze wspomnianych powyżej dwóch części:

 • zewnętrznej – tak zwanego skraplacza, montowanego na ścianie budynku. Ta część klimatyzatora jest znacznie głośniejsza;
 • wewnętrznej – czyli parownika, który odpowiada za utrzymania wybranej temperatury w pomieszczeniu. Ten element urządzenia pracuje ciszej, co sprawia, że instalacja nie jest uciążliwa dla mieszkańców.

Split klimatyzacja – typy urządzeń

W przypadku urządzeń split klimatyzacja ta dzieli się na kilka rodzajów. Niektóre klimatyzatory split są przeznaczone wyłącznie do użytku w miejscach o charakterze publicznym – tych nie wymieniamy w naszym zestawieniu. 

Klimatyzacja split dla domu to:

 • urządzenia naścienne – są dość popularne i często wykorzystywane. Producenci tworzą estetyczne rozwiązania, które umieszcza się w określonym pomieszczeniu, bez możliwości jego przenoszenia;
 • klimatyzatory split sufitowo-naścienne – najczęściej wykorzystywany w przypadku wysokich pomieszczeń (rzadko znajduje zastosowanie w domach prywatnych);
 • urządzenia przypodłogowe – montuje się je bardzo nisko przy podłodze. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że urządzenie jest niemalże niewidoczne dla domowników;
 • klimatyzatory split przenośne – stanowi doskonałą alternatywę dla urządzeń montowanych na ścianach, przy podłogach lub na suficie. Daje możliwość przenoszenia wewnętrznego urządzenia do dowolnie wybranego pomieszczenia w domu.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru klimatyzatorów split?

Podczas wyboru klimatyzacji do domu, należy zwrócić baczną uwagę na szereg kwestii. W przypadku klimatyzatorów split, na szczególną uwagę ich potencjalnych użytkowników zasługuje kwestia wydajności energetycznej takich urządzeń. Przykładowo klimatyzator 5 kW będzie odpowiednim wyborem w przypadku dość dużych pomieszczeń – zatem sprawdzi się między innymi we wnętrzach publicznych, ale również domach prywatnych o dużym metrażu. To także świetny wybór wszędzie tam, gdzie dom (lub mieszkanie) jest mocno nasłonecznione, a przez to bardzo nagrzane. Jego wydajność pozwala na ochłodzenie dużej powierzchni, sięgającej od 40 do 60 metrów kwadratowych.

Bardzo wygodną opcją, którą posiada część klimatyzatorów split, jest mierzenie temperatury pomieszczenia. Daje to możliwość bardzo wygodnego sterowania urządzeniem właśnie poprzez termometr: jeśli pokój zacznie się zbyt mocno nagrzewać, klimatyzacja split uruchomi się. W innym przypadku – pozostanie w trybie czuwania.

Wybierając klimatyzatory split, warto także sprawdzić, jakie posiadają tryby pracy. Zdarza się na przykład, że potrzebujemy bardzo szybko obniżyć temperaturę pomieszczenia – choćby po powrocie do domu po dłuższej nieobecności. W takiej sytuacji świetnie sprawdza się tak zwany tryb turbo, który – jakkolwiek jest głośny i sprawia, że nawiew działa bardzo intensywnie – daje również możliwość bardzo szybkiego uzyskania pożądanej temperatury.

Formy sterowania klimatyzacją – split i innych typów

W przypadku różnego rodzaju klimatyzacji – split lub innego typu – część producentów daje możliwość klasycznego nimi sterowania tzn z użyciem pilota lub przy zastosowaniu aplikacji na smartfona. Jeśli domownicy preferują tę drugą opcję – warto wybrać urządzenie, które posiada taką funkcjonalność.

Klimatyzator split – ceny

Kwestia tego, ile przyjdzie zapłacić za klimatyzację, jest uzależniona od wielu czynników. Klimatyzator split – ceny tych urządzeń zależą między innymi od ich mocy (mniejszej lub większej), ale również marki (niektórzy producenci są tańsi, a inni drożsi),  a także stawki VAT (inne obowiązują dla klientów prywatnych, a inne dla firm). Najprostsze klimatyzatory split, wystarczające do ochłodzenia przeciętnych rozmiarów domu, to wydatek rzędu 2 tysięcy złotych. Bardziej zaawansowane technologicznie, a także mocniejsze urządzenia, to odpowiednio wyższy koszt.

Nasi specjaliście dostarczają Państwa kompleksową ofertę:

 •  doradztwo oraz planowanie inwestycji
 •  projektowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
 •  wybór, zakup oraz dostarczenie najwyżej jakości produktów renomowanych firm
 •  kompleksowy montaż
 •  serwis wykonanych instalacji

Chcesz potwierdzić cenę z montażem. Wyślij do nas zapytanie:

   

  Dodatkowe podpowiedzi do wyceny możesz sprawdzić na stronie: https://klimatyzuj.pl/kontakt/