Klimatyzatory typu multisplit- Jak dobrać urządzenia?

Klimatyzacja Multi Split to system umożliwiający klimatyzowanie wielu pomieszczeń poprzez podłączenie kilku jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej. Multi Split daje elastyczne możliwości montażu i redukuje ilość energii potrzebnej do utrzymywania optymalnej temperatury we wnętrzach.

Jak działa klimatyzator Multi Split?

System klimatyzacyjny Multi Split może obsługiwać jednocześnie do 5-9 pomieszczeń, wykorzystując do tego celu tylko jedną jednostkę zewnętrzną. Dzięki temu klimatyzatory Multi Split pozwalają na chłodzenie i ogrzewanie nawet całych budynków.

Włączający zewnętrzny klimatyzator Multi Split zestaw obejmuje też urządzenia wewnętrzne oraz instalację łączącą ze sobą wszystkie współpracujące elementy. W efekcie powstaje system, który sprawnie, wydajnie i oszczędnie reguluje temperaturę powietrza.

Klimatyzatory MultiSplit mogą współpracować z różnymi jednostkami wewnętrznymi, które dobierane są do miejsca montażu i potrzeb użytkowników. Każdy z wewnętrznych klimatyzatorów jest sterowany indywidualnie, by zapewnić maksymalny komfort we wszystkich pomieszczeniach.

Do klimatyzacji Multi Split można podłączyć:

 • urządzenia ścienne,
 • urządzenia kanałowe,
 • urządzenia kasetonowe,
 • urządzenia podstropowe,
 • urządzenia przypodłogowe – konsole.

Różnice między klimatyzacją Split a MultiSplit

Klimatyzacja MultiSplit różni się od klimatyzacji Split liczbą jednostek zewnętrznych. Podczas gdy system Split do każdej jednostki wewnętrznej potrzebuje jednej jednostki zewnętrznej, MultiSplit obsługuje kilka jednostek wewnętrznych jedną jednostką zewnętrzną.

Taka budowa systemu klimatyzacyjnego MultiSplit to oszczędność miejsca, a także energii, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Z drugiej strony klimatyzator Multi Split poprzez konieczność połączenia wszystkich elementów, które są oddalone od siebie, jest bardziej wymagający w montażu.

Klimatyzator MultiSplit – zastosowanie

Ze względu na swoją budowę klimatyzacja Multi Split ma uniwersalne zastosowanie w tych budynkach, w których temperatura powietrza ma być regulowana w osobnych pokojach. Elastyczny montaż, różne typy jednostek wewnętrznych oraz opcja klimatyzacji każdego pomieszczenia oddzielnie umożliwia pełne dopasowanie systemu do oczekiwań użytkowników.

Najczęściej system MultiSplit montowany jest w domach jednorodzinnych. Klimatyzator MultiSplit 4 pomieszczenia – to najczęściej wybierany wariant do domów jednorodzinnych. Za jego pomocą można wtedy obsłużyć salon oraz 3 sypialnie. Również system ten wykorzystywany jest w budynkach wielorodzinnych – mieszkaniach, apartamentach.

Poza obiektami mieszkalnymi klimatyzator MultiSplit stosowany jest między innymi w mniejszych biurach, obiektach gastronomicznych, noclegowych, handlowych, usługowych.

Zalety klimatyzacji Multi Split:

 • obsługa do 5-9 pomieszczeń – wymagana tylko jedna jednostka zewnętrzna,
 • funkcjonalność – elastyczność w projektowaniu całego systemu,
 • chłodzenie i ogrzewanie pomieszczeń – łatwa regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach,
 • różne jednostki wewnętrzne – dopasowane do miejsca montażu i potrzeb użytkowników,
 • energooszczędność – mniejszy pobór energii elektrycznej,
 • redukcja hałasu – poprzez umieszczenie jednostki zewnętrznej w oddalonym miejscu,
 • atrakcyjna cena – w zestawieniu klimatyzacja Split oraz klimatyzacja Multi Split cena za obsługę tej samej liczby pomieszczeń jest niższa przy systemie Multi Split.

Ile kosztują klimatyzatory MultiSplit?

W klimatyzacji MultiSplit cena montażu i eksploatacji plasuje się na bardzo atrakcyjnym poziomie, gdy ma być ona używana w kilku pomieszczeniach jednocześnie.

Dla systemów jak klimatyzacja MultiSplit cena jest indywidualna. Końcowy koszt zależny jest od wybranej jednostki zewnętrznej oraz liczby i rodzaju jednostek wewnętrznych. Przykładowo, za przeznaczony do 3-4 pomieszczeń klimatyzator Multi Split cena wynosi około 9-14 tysięcy złotych.

Montaż klimatyzatora Multi Split najlepiej powierzyć firmom specjalizującym się w projektowaniu i realizacji instalacji klimatyzacyjnych.

Przy wyborze odpowiedniego zestawu decydujące jest kilka czynników:

 1. Ilość pomieszczeń: Przy każdej wycenie przeliczamy ilość pomieszczeń, w których mają się znaleźć jednostki wewnętrzne
 2. Wielkość pomieszczeń: Powierzchnia każdego z pomieszczeń decyduje o mocy danych jednostek wewnętrznych. Następnie moc jednostek jest sumowana i na tej podstawie dobierany jest agregat zewnętrzny
 3. Długość instalacji: Najkorzystniejsze jest umieszczenie agregatu w takim miejscu aby długości instalacji od agregatu do klimatyzatorów była jak najmniejsza.

2 jednostki wewnętrzne do 2 pomieszczeń

4 jednostki wewnętrzne do 4 pomieszczeń

3 jednostki wewnętrzne do 3 pomieszczeń

Połączenie różnych klimatyzatorów z jednostką zewnętrzną

Nasi specjaliście dostarczają Państwa kompleksową ofertę:

 •  doradztwo oraz planowanie inwestycji
 •  projektowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
 •  wybór, zakup oraz dostarczenie najwyżej jakości produktów renomowanych firm
 •  kompleksowy montaż
 •  serwis wykonanych instalacji

Chcesz potwierdzić cenę z montażem. Wyślij do nas zapytanie:

   

  Dodatkowe podpowiedzi do wyceny możesz sprawdzić na stronie: https://klimatyzuj.pl/kontakt/