Ogrzewanie klimatyzacją w domu - czy jest to opłacalne?

Ogrzewanie klimatyzacją staje się coraz popularniejszą alternatywą na ogrzewanie mieszkań i domów niż stosowanie dużo droższych grzejników elektrycznych. Większość z nich posiada już wbudowaną funkcję systemu grzania. Klimatyzatory są swego rodzaju pompami ciepła, dzięki czemu w sezonie letnim możemy go wykorzystywać do ochładzania pomieszczeń, natomiast poprzez odwrócenie działania może również służyć do ich ogrzewania.

Ogrzewanie klimatyzacją to temat stosunkowo nowy i świeży, ale coraz chętniej Polacy korzystają z tej możliwości. Cena za zakup i montaż niektórych odstrasza, ale już późniejsze niskie koszty eksploatacji rekompensują obawy, że to bardzo kosztowne. Ogrzewanie klimatyzacją może być traktowane jako dodatkowe źródło ciepła w okresie przejściowych, ale też główne i jedyne źródło ogrzewania wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do tradycyjnych źródeł ogrzewania. Przykłady takich przestrzeni to pawilony handlowe, domki letniskowe i budki strażnicze.

Czy ogrzewanie klimatyzacją może być głównym źródłem ciepła?

Zdecydowanie polecamy klimatyzację do chłodzenia latem, a ogrzewanie klimatyzacją pomieszczeń w sezonach przejściowych lub gdy zima jest łagodna. Z pewnością zauważalne są również zmiany klimatyczne, dzięki czemu zimy stają się łagodne i coraz rzadziej spotykamy się z bardzo niskimi temperaturami, sięgającymi poniżej zera stopni Celsjusza. Nasi klienci decydują się na zastosowanie klimatyzacji w swoich domach również poprzez fakt, że klimatyzator posiada specjalny filtr. Dzięki niemu wydmuchiwane powietrze jest oczyszczone, a tym samym zdrowsze, co wpływa na nasze zdrowie i dobre samopoczucie wszystkich domowników. Niemniej jednak przy bardzo niskich i ujemnych temperaturach ogrzewanie klimatyzacją może być niewystarczające do ocieplania domu, zwłaszcza jeśli nastąpi oblodzenie jednostki zewnętrznej i spadek wydajności urządzenia, dlatego zawsze warto sprawdzić opłacalność takiej instalacji.

Jaki jest koszt ogrzewania klimatyzacją?

Natomiast koszt ogrzewania klimatyzacją może być nawet o ok. 60-80% niższy niż generowanie ciepła przez ogrzewanie elektryczne typu grzejnik. Grzejnik o mocy 2000 W zużywa 2000 W energii elektrycznej. W tym czasie klimatyzator o mocy 3000 W, w zależności od modelu, może zużyć jedynie 800 W.

Aby obliczyć koszty energii elektrycznej potrzebnej do ogrzewania klimatyzacją, należy sprawdzić moc urządzeń, które będziemy montować  odnośnie poboru mocy w trybie grzania, jak też określić powierzchnię/przestrzeń, którą chce się ogrzać. Standardowo, 1 kW odpowiada za ogrzanie ok. 10 m2 powierzchni i na tej podstawie można oszacować koszt eksploatacji klimatyzatora z funkcją grzewczą.

Ile zapłacimy za zużycie prądu przez urządzenie?

Wystarczy pomnożyć jego moc przez czas pracy. Przykładowo jeśli urządzenie ma moc np. 3,6 kW, to zużyje w ciągu sześciu godzin 21,6 kW energii. Przyjmując, że 1 kWh (kilowatogodzina) kosztuje średnio 55, otrzymujemy 11,88 zł. Dodatkowym czynnikiem zachęcającym do instalacji klimatyzacji jest posiadanie paneli fotowoltaicznych. W takim stosunku energia produkowana przez panele może być przeznaczana również na zasilanie instalacji klimatyzacji. W ten sposób możemy zminimalizować koszty ogrzewania pomieszczeń.

Ogrzewanie klimatyzacją – jakie urządzenie wybrać?

Szukając modelu, który chcemy też używać do ogrzewania klimatyzacją, ważnym parametrem w specyfikacjach technicznych tego typu urządzeń jest COP. Skrót ten oznacza współczynnik wydajności – im jest on wyższy, tym lepiej. Jeżeli COP urządzenia jest na poziomie 5,0 oznacza to, że  klimatyzator przy wkładzie energii elektrycznej w ilości 1 kW wygeneruje 5 kW energii cieplnej. Niekiedy w specyfikacjach technicznych urządzeń do chłodzenia i grzania można się spotkać z oznaczeniem SCOP, a nie COP – SCOP to po prostu sezonowa efektywność grzania. Obok SCOP drugi ważny parametr, podczas wyboru klimatyzatora, to EER (lub SEER), czyli wskaźnik sezonowej efektywności energetycznej dla trybu chłodzenia.

Ogrzewanie klimatyzatorem i największe tego zalety

Ogrzewanie klimatyzatorem to rozwiązanie, które posiada dużo mocnych stron. Do najważniejszych z nich zaliczyć można: 

 

  • niskie zużycie prądu – wybierając nowoczesny klimatyzator o klasie energetycznej A+, A++ lub A+++, mamy gwarancję niskich rachunków za energię,
  • doskonałe w chłodne wieczory i poranki w okresach, gdy jeszcze nie działa centralne ogrzewanie – ogrzewanie klimatyzatorem to doskonała opcja wtedy, gdy jeszcze nie działa centralne ogrzewanie lub nie uruchomiony został piec (np. wczesna jesień lub na wiosnę), 
  • możliwość dogrzania domków letniskowych, salek eventowych i innych turystycznych i komercyjnych obiektów przez okrągły rok – dzięki temu instalacje nie zamarzną i nie zniszczą się. Ogrzewanie klimatyzatorem to prewencyjne działanie, które zapobiega zamarzaniu rur lub nadmiernemu wychładzaniu się wnętrz,
  • klimatyzatory, którymi można ogrzać pomieszczenia, pracują cicho,
  • łatwa obsługa,
  • użycie jest proste i “czyste” (nie wymaga uzupełnienia pieca paliwem stałym czy wykonania innych “brudnych”  prac),
  • nowoczesny i estetyczny dodatek do każdego wnętrza, bez względu na styl aranżacyjny,
  • filtr w klimatyzatorze oczyszcza powietrze z pyłków, kurzu, roztoczy, usuwa też nieprzyjemne zapachy.

Dodatkowe informacje o grzaniu klimatyzacją 

Warto dodać, że grzanie klimatyzacją to coś, co można traktować jako dodatkowe źródło ciepła i możliwość dogrzania pomieszczenia, ale nie gruntowne jego ogrzanie w największe mrozy. Podstawowe modele klimatyzatorów nie zostały zaprojektowane, by ogrzewać duże powierzchnie. By mieć wysoką efektywność grzewczą, należy sięgnąć po urządzenia, które mogą pracować przy  temperaturze zewnętrznej -15ºC do nawet – 25ºC (wszystko zależy od konkretnego modelu i producenta). 

Najwyższą wydajnością cechują się klimatyzacje inwerterowe, jednak nawet ich sprawność spada już przy -5ºC za oknem. W nowoczesnych klimatyzatorach – na stronie każdego takiego produktu – najczęściej podawana jest ich wydajność chłodnicza i wydajność grzewcza. Warto szukać urządzeń o możliwie jak najwyższej wydajności (najlepiej z klasy A+ – A+++), bo wtedy grzanie klimatyzacją pochłonie znacznie mniej energii niż urządzenia pochodzące z niższych klas energetycznych (B, C itp). 

Ogrzewanie klimatyzatorem multisplit 

Obecnie w naszej ofercie do ogrzewania klimatyzatorem polecamy sięgnięcie po urządzenie marki Gree z linii Lomo Luxury. Ten klimatyzator multisplit posiada szereg udogodnień, takich jak zdalne sterowanie za pomocą WiFi oraz funkcję +8 stopni, umożliwiającą ogrzewanie pomieszczeń do 8 stopni Celsjusza na plusie. Znajdzie ona swoje zastosowanie w nieużywanych obiektach, a także domkach letniskowych lub salkach, które stoją puste w sezonie zimowym, a zarządcom lub właścicielom zależy, by instalacje i rury nie zamarzły i pomieszczenia się nie wyziębiły. Ponadto klimatyzator Gree Lomo Luxury posiada funkcjonalność gorący start, co oznacza, że wyeliminowany został powiew chłodnego powietrza na początku pracy w trybie grzania. Gree Lomo Luxury to linia składająca się z kilku modeli klimatyzatorów. Łączy je kilka wspólnych cech: wysoka wydajność, niski pobór mocy, a także klasa energetyczna chłodzenia A++ i grzania A+. 

Ogrzewanie klimatyzacją - instalacja

Nasi specjaliście przygotowali dla Państwa kompleksową ofertę:

  •  doradztwo oraz planowanie inwestycji
  •  projektowanie instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych
  •  wybór, zakup oraz dostarczenie najwyżej jakości produktów renomowanych firm
  •  kompleksowy montaż
  •  serwis wykonanych instalacji

Odpowiedz na kilka pytań z naszego formularza i uzyskaj BEZPŁATNĄ WYCENĘ instalcji dostosowanej do twoich potrzeb!