Ogrzewanie klimatyzacją w zimie – tak czy nie? W dzisiejszym wpisie blogowym przedstawiamy zalety i wady tego rozwiązania, a także wskazujemy, kto powinien rozważyć ten pomysł. Objaśniamy również, które urządzenia z naszego asortymentu mają funkcję grzania.
Ogrzewanie klimatyzacją w zimie i jego zalety
Ogrzewanie klimatyzacją w zimie ma szereg zalet. Najważniejsze z nich to czyste użycie – nie trzeba uzupełniać klimatyzatora tak jak pieca węglem czy innym ekologicznym paliwem. Urządzeniem da się sterować za pomocą telefonu, więc nagrzewanie pomieszczenia można uruchomić np. w drodze z pracy. Obsługa jest banalnie prosta, a poziom hałasu urządzenia jest na tyle niski, że nie przeszkadza w życiu codziennym domowników czy pracy.
Kolejne zalety przemawiające za tym, by rozważyć ogrzewanie klimatyzacją w zimie, to niskie zużycie prądu. Wiele osób sceptycznie podchodzi do tego, że klimatyzator można używać też zamiast grzejnika właśnie z uwagi na przekazywane z ust do ust przekłamania dotyczące wysokiego zużycia energii. Nowoczesne klimatyzatory o możliwie jak najwyższej klasie energetycznej to gwarancja niskich rachunków. Eksperci wskazują, że najlepszą wydajność przy najmniejszym zużyciu prądu mają jednostki zaklasyfikowane do klasy A+++.
Poza wszystkimi wymienionymi powyżej zaletami warto też wspomnieć o tym, że klimatyzatory to estetyczny i nowoczesny dodatek do wnętrz, który – poza chłodzeniem lub grzaniem powietrza – oczyszcza je z zanieczyszczeń, a także eliminuje nieprzyjemne zapachy i osusza.
Czy ogrzewanie klimatyzacją w zimie ma jakieś wady?
Czy ogrzewanie klimatyzacją w zimie ma jakieś wady? W zależności od tego, jaki dane urządzenie ma pobór mocy, w ostatecznym rozrachunku może się okazać, że mniejsze zapotrzebowanie na energię niż standardowe grzejniki elektryczne, ale większe niż inne źródła ciepła (w tym centralne ogrzewanie). Wiele zależy od tego, jaka jest wydajność grzewcza danego klimatyzatora. Na stronie każdego produktu z naszej oferty – zarówno split, jak i multisplit – jest dokładnie opisane, jaka jest klasa energetyczna podczas grania oraz wydajność grzewcza. Wadą jest także fakt, że im niższa jest temperatura na zewnątrz, tym niższa wydajność grzewcza klimatyzatora. Wiele urządzeń grzeje najefektywniej do temperatury 0°C–5°C.
Dogrzewanie czy ogrzewanie klimatyzacją w zimie?
Ogrzewanie klimatyzacją czy dogrzewanie? Wiele osób uruchamia klimatyzator z funkcją grzania, by dogrzać pomieszczenie lub w momencie, gdy jeszcze nie działa centralne ogrzewanie. Inna opcja, kiedy dogrzewanie klimatyzacją w zimie się sprawdzi, to w przypadku domków letniskowych, salek eventowych i innych turystycznych i komercyjnych obiektów (zimą lub przez cały rok). Takie obiekty, gdy stoją nieużywane, za bardzo się wyziębiają, przez co instalacje zamarzają i niszczeją. Utrzymywanie we wnętrzach plusowej temperatury zapobiega temu problemowi.
Podsumowanie i wnioski
Zimą najczęściej klimatyzatorów używa się do dogrzewania pomieszczeń. Jeśli ktoś planuje zakup urządzenia, którym można samodzielnie ogrzać pomieszczenie, powinien rozejrzeć się za modelem z możliwie jak najwyższą wydajnością grzewczą i najlepszą klasą energetyczną. W razie wątpliwości, który klimatyzator wybrać, zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami:
- telefonicznego pod numerem (+48) 792 008 228
- mailowego kontakt@klimatyzuj.pl