Czym są i jak działają klimatyzatory inwerterowe

Każdy chce przebywać w przytulnych, estetycznych wnętrzach, w których panuje optymalny mikroklimat. Odpowiednia temperatura i poziom wilgotności powietrza to podstawa do cieszenia się komfortem termicznym, dobrym samopoczuciem i zdrowiem. Sprzyja to efektywnej pracy i regenerującemu wypoczynkowi. Coraz więcej osób decyduje się na montaż klimatyzacji – zarówno w domu, jak i mieszkaniu czy biurze. Za rozwiązaniem tym przemawia wiele korzyści, łącznie z wysokim komfortem użytkowania i energooszczędnością. Coraz częściej wybór pada na klimatyzator inwerterowy. Pora zastanowić się nad tym, z czego wynika rosnąca popularność tego innowacyjnego rozwiązania. 

Klimatyzacja inwerterowa – co warto o niej wiedzieć?

Jeśli komuś zależy na uzyskaniu optymalnego mikroklimatu w domowych pomieszczeniach, to warto zdecydować się na montaż klimatyzacji (usługę montażu klimatyzacji w Krakowie wykonuje m.in. nasza firma – zainteresowane osoby odsyłamy na podstronę Cennik). Wybór urządzenia powinien być jednak dobrze przemyślany, dlatego najlepiej postawić na nowoczesne rozwiązanie w postaci klimatyzatorów typu Inverter. W ich przypadku możliwe staje się utrzymanie stabilnej temperatury w klimatyzowanych pomieszczeniach. Można liczyć na komfort termiczny i jednocześnie zmniejszyć wydatki związane ze zużyciem energii aż o połowę. W przypadku tradycyjnych klimatyzatorów nie da się uzyskać takich korzyści. Urządzenia inwerterowe wyposażone są w sprężarkę i wentylator, które pracują na pełnej mocy wyłącznie do czasu aż zostanie osiągnięta temperatura preferowana przez użytkownika. Jest to sposób na utrzymanie stałej temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Klimatyzator typu Inverter samoczynnie zmienia prędkość swojej pracy, gdy zostanie osiągnięta optymalna temperatura. W klimatyzacji inwerterowej prędkość obrotowa sprężarki i wentylatora w skraplaczu jest zmienna, można też mówić o cichszej pracy w porównaniu ze standardowymi urządzeniami. Za regulowanie wydajności klimatyzatora typu Inverter odpowiada właśnie sprężarka, dostosowuje ona moc i wydajność do warunków termicznych otoczenia w sposób automatyczny i płynny. 

W relatywnie krótkim czasie można uzyskać pożądaną temperaturę, bez większych strat energii przy starcie urządzenia. Po uzyskaniu określonej temperatury wydajność urządzenia zostanie zmniejszona. Brak ciągłego włączania i wyłączania się gwarantuje oszczędność energii, zwiększenie sprawności systemu i wydłużenie jego żywotności. Wahania temperatur zostają zredukowane do minimum, moc klimatyzatora inwerterowego jest regulowana w sposób płynny. Sprężarki szybko chłodzą lub ogrzewają pomieszczenia, dążąc do utrzymania stabilnej temperatury powietrza. Klimatyzacja inwerterowa wyposażona jest w szereg czujników, które kontrolują warunki termiczne i automatycznie dostosują optymalne parametry pracy. Użytkownik nie musi ręcznie zmieniać obrotów sprężarki, następuje to samoczynnie. Niezależnie od tego, czy pomieszczenie ma być chłodzone, czy ogrzewane, w każdym przypadku można liczyć na obniżenie związanych z tym kosztów. Klimatyzatory inwerterowe cechują się bardzo wydajną pracą oraz wysoką sprawnością energetyczną. W porównaniu do tradycyjnych klimatyzatorów modele inwerterowe zużywają nawet do 40% mniej energii. Wysoka wydajność i żywotność sprawia, że będzie to długoterminowa inwestycja, która zwróci się bardzo szybko. 

Inverter klimatyzacja – czy to ma sens?

Jeśli ktoś szuka nowoczesnego i wydajnego urządzenia klimatyzacyjnego, to najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w klimatyzator inwerterowy. Jest on w stanie uzyskać preferowaną temperaturę aż cztery razy szybciej niż tradycyjne urządzenia. Nic więc dziwnego, że ta innowacyjna technologia coraz bardziej wypiera klasyczne systemy. Inwestorom zależy na energooszczędności, która gwarantuje obniżenie rachunków za ogrzewanie – tym bardziej że w skali roku pochłania ono dużą część domowego budżetu. Niższe koszty użytkowania klimatyzatora inwerterowego wynikają z wyeliminowania problemu z częstym wyłączaniem i włączaniem się urządzenia, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych urządzeń i przekłada się na spore koszty ich użytkowania. Problem ten został skutecznie wyeliminowany w nowocześniej klimatyzacji inwerterowej. Praca całego układu jest płynnie regulowana, dzięki czemu można cieszyć się stabilną temperaturą we wszystkich pomieszczeniach. Rozwiązanie to sprawdza się o każdej porze roku – podczas dni zarówno upalnych, jak i mroźnych. Zastosowanie inwertera pozwala na dostosowanie wydajności sprężarki do bieżącego zapotrzebowania na moc chłodniczą lub grzewczą.

Leave a comment