ile prądu pobiera klimatyzacja

Klimatyzatory to nowoczesne urządzenia, które coraz chętniej montowane są nie tylko w biurach i obiektach handlowo – usługowych, ale również w domach i mieszkaniach prywatnych. Mimo to wiele osób nadal wstrzymuje się od zakupu i montażu tego urządzenia, ponieważ obawia się znacznie wyższych rachunków za energię elektryczną. Ile prądu zużywa klimatyzator domowy? Podpowiadamy. 

Klimatyzatory z niskim poborem energii elektrycznej

Decydując się na zakup klimatyzatora, musimy się liczyć z wyższymi rachunkami za prąd, tak samo, jak w przypadku każdego nowego sprzętu podłączonego do energii elektrycznej. Na szczęście nowoczesne modele klimatyzatorów zużywają relatywnie mniej prądu w porównaniu ze starszymi modelami. Zatem to, ile prądu zużywa klimatyzator domowy, zależy głównie od jej mocy, a moc urządzenia zawsze jest dopasowana do wielkości pomieszczenia.

Dodatkowo producenci podają na opakowaniu lub w specyfikacji dołączonej do urządzeń, ile prądu pobiera klimatyzacja. Obecnie rynek oferuje szeroki wybór sprzętów o bardzo zróżnicowanej mocy, dzięki czemu możemy swobodnie wybrać najlepszy model klimatyzatora do danego pomieszczenia. 

Najlepsze i najbardziej ekonomiczne rozwiązanie to urządzenie o możliwie jak najwyższej klasie energetycznej. Od tego, ile prądu zużywa klimatyzator, zależy właśnie, jakiej jest klasy. Dostępne na rynku rozwiązania do chłodzenia pomieszczeń najczęściej posiadają minimum klasę A+, a najbardziej energooszczędne jednostki nawet A+++. Warto, szukając dla siebie klimatyzatora, sprawdzać jego klasę energetyczną. 

Ile prądu zużywa klimatyzator?

Aby użytkowanie klimatyzatora było ekonomiczne, konieczne jest nie tylko dobranie odpowiedniej jednostki mocy do danego pomieszczenia, ale również prawidłowy montaż klimatyzatora i sposób jego użytkowania, a także regularne serwisowanie. Głównym i zarazem podstawowym parametrem klimatyzatorów jest ich wydajność chłodnicza, czyli zdolność chłodzenia mas powietrza przepływających przez jednostkę wewnętrzną, czyli parownik.

Dobierając klimatyzator, musimy pamiętać, że na każde 10 m2 powierzchni danego pomieszczenia, potrzebujemy 1kW mocy chłodniczej urządzenia. Czyli dla przykładu, kupując klimatyzator do pomieszczenia o powierzchni 40 m2, potrzebujemy urządzenie o mocy ok 4,0 kW. Maksymalny pobór energii podawany jest także w kW, zatem dla urządzenia o mocy około 4,0 kW, pobór energii wynosi około 1,5 kW – oczywiście dla urządzeń klasy energetycznej A. Obecnie współczesne modele klimatyzatorów, w przeciwieństwie do starych urządzeń mają zamontowane sprężarki inwerterowej. Dzięki nim zużycie energii jest zdecydowanie niższe, co w efekcie przekłada się na dużą oszczędność. Nieco inaczej kreują się koszty przy użyciu klimatyzatorów przenośnych. Są one mniej efektywne, a co za tym idzie, będą pracować z większą mocą, co wiąże się ze znacznie wyższymi kosztami eksploatacji.

Jak ograniczyć zużycie prądu przez klimatyzator?

Ekonomiczne użytkowanie klimatyzatora w domu pozwoli nam racjonalnie obniżyć rachunki za energię elektryczną. Wystarczy tylko, że konsekwentnie będziemy stosować kilka zasad. Przede wszystkim uruchamiając klimatyzację, należy zamknąć wszystkie okna – zmniejszy to czas pracy urządzenia i łatwiej będzie utrzymać pożądaną temperaturę powietrza. Poza tym warto również pamiętać o wyłączaniu klimatyzacji podczas naszej nieobecności w domu – nowoczesne urządzenia można zaprogramować tak, aby pracowały tylko przez określony czas lub rozpoczynały pracę o konkretnej godzinie, np. wtedy gdy wracamy do domu. Ponadto także klimatyzator zużyje mniej prądu, gdy nie będzie ustawiony na zbyt niską temperaturę – tym, jaka powinna być temperatura klimatyzacji w pomieszczeniu, pisaliśmy w innym artykule. Generalna zasada głosi, że różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz a na zewnątrz nie powinna przekraczać 6-7 stopni Celsjusza.

Leave a comment