kurtyny powietrzne

Wśród sprzętów należących do grupy klimatyzatorów znajdziemy kurtyny powietrzne. To urządzenia, które możemy spotkać głównie  centrach handlowych, halach przemysłowych i innych dużych obiektach, szczególnie użyteczności publicznej. Jednak wiele z nas kompletnie nie ma pojęcia, czym właściwie są kurtyny powietrzne. Choć często na nas oddziałują, to nie wiemy, że właśnie mamy z nimi do czynienia. Warto więc zaznajomić się z działaniem, funkcjonalnością i ważnymi informacjami w temacie kurtyn powietrznych. Być może jest to rozwiązanie potrzebne w Twojej firmie?

Czym są kurtyny powietrzne? 

Kurtyny powietrzne z reguły są umieszczane nad wejściem do danego budynku. Najczęściej znajdziemy je w galeriach handlowych, sklepach, halach sportowych czy też biurowcach. Wszędzie tam, gdzie cały czas jej ruch w wejściu, kurtyny powietrzne są niezbędne. Mają one wpływ na utratę ciepła we wnętrzu danego budynku w zimie. Tak samo są one konieczne przy wysokich temperaturach, aby zachować odpowiednio niską temperaturę w sklepie, galerii czy innym miejscu. Kurtyny powietrzne są więc do użytkowania przez cały rok. Ogólnie mówiąc – odizolowują one wnętrze budynku od wpływu czynników z zewnątrz. Zalicza się do tego: ciepło, zimno, spaliny, kurz, pył i różnego rodzaju insekty. 

Jak działa kurtyna powietrzna? Zasada działania

Cała praca kurtyny powietrznej w klimatyzacji opiera się na różnicy pomiędzy gęstością powietrza a napierającym wiatrem. Urządzenie wypuszcza pionowy strumień powietrza prosto w dół, co ogranicza do minimum dostawanie się zewnętrznych czynników. Co więcej, jeśli kurtyna powietrzna ma wbudowaną nagrzewnicę, to spełnia także rolę dodatkowego źródła ciepła. Aby urządzenie było w pełni efektywne, musi zostać dobrane odpowiednio do danego budynku. O wyborze danego modelu decyduje kilka czynników.

Jak wybrać odpowiednią kurtynę powietrzną?

Pierwszym czynnikiem, który wpływa na wybór danej kurtyny powietrznej jest podciśnienie w pomieszczeniu. Aby uzyskać odpowiednie parametry, należy zająć się instalacją wentylacyjną. Kolejna sprawa to czynniki zewnętrzne. Musimy wziąć pod uwagę siłę wiatru. Z czynników wewnętrznych główną rolę odgrywa ogrzewanie, wentylacja oraz samo miejsce montażu kurtyny. Trzeba sprawdzić wysokość, na jakiej się ona znajdzie oraz szerokość kratki od urządzenia. Specjaliście zajmujący się montażem takich kurtyn chętnie doradzą, jaki model będzie najbardziej wydajny w danym miejscu.

Kurtyna powietrzna – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Kurtyny powietrzne są spotykane w wielu miejscach. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie często są otwierane i zamykane drzwi wejściowe. Szczególnie takie o dużych rozmiarach lub te obrotowe. Kurtyna powietrzna zapewni optymalne warunki wewnątrz budynku. Nie narazi na duże straty ciepła, czy też wzrost temperatury. Co więcej, powietrze będzie czystsze, niż na zewnątrz. To także istotny aspekt korzystania z kurtyny powietrznej. Jeśli nie chcesz więc ogromnych rachunków za prąd czy ogrzewanie, a także zanieczyszczenia powietrza, to koniecznie zakup do swojego lokalu właśnie to urządzenie. Korzysta z niego masa firm i sklepów na całym świecie. Jeśli więc jeszcze go nie masz, to koniecznie musisz to zmienić! 

Leave a comment