Dlaczego klimatyzacja zmniejsza wilgotność powietrza?

Większości z nas klimatyzacja kojarzy się głównie z chłodzeniem powietrza. To oczywiste, jest to jej główne zadanie. Jednak działanie klimatyzacji w naszych domach, biurach, sklepach ma także wpływ na inne wartości. Jest to związane z jej podstawowymi funkcjami, ale także dodatkowymi. W końcu klimatyzacja może filtrować powietrze, a także mieć wbudowany jonizator, który kontroluje ilość poszczególnych jonów. Jednak czy wiesz dlaczego klimatyzacja zmniejsza wilgotność powietrza? Na to pytanie odpowiemy w poniższym artykule. Oto wszystko, co musisz o tym wiedzieć!

Na co wpływa klimatyzacja? Odpowiednia temperatura i nie tylko 

Każda klimatyzacja ma wbudowany bardzo ważny element. Nie ma on wpływu na samo chłodzenie powietrza, ale jest z nim powiązany. Mowa tu o filtrach, które usuwają bakterie, roztocza i inne drobnoustroje. Powietrze jest więc czyste i świeże. To bardzo istotny element każdej klimatyzacji. Dzięki jego zastosowaniu możemy cieszyć się czystym powietrzem, co ma korzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. To idealne rozwiązanie dla alergików, gdyż filtr zatrzymuje wszelkie alergeny. 

Co więcej, klimatyzacja nie musi jedynie chłodzić. Jeśli wybierzemy model z wbudowaną pompą ciepła, to z powodzeniem będzie mógł służyć do ogrzewania klimatyzacją pomieszczeń! To idealne rozwiązanie jako forma dogrzania domu czy mieszkania. 

Klimatyzacja zmniejsza wilgotność powietrza – dlaczego tak się dzieje? 

Dla wielu osób używanie klimatyzacji jest niekorzystne. Wszystko przez zmniejszanie wilgotności powietrza. Problemu nie ma tam, gdzie jest to korzystne rozwiązanie, bo wilgotność jest na starcie za wysoka. Jednak np. osoby posiadające rośliny nie będą zadowolone z takiego rozwoju sytuacji. Jednak osuszanie powietrza przez klimatyzację jest jej nieodłącznym działaniem. 

Instalacja chłodząca usuwa z powietrza nadmiar wilgoci, gdy dostaje się ono do klimatyzatora. Takie zjawisko jest czymś, co musi zajść. Wszystko przez zetknięcie się ciepłych mas powietrza z zimnym klimatyzatorem. Wytrąca się wtedy wilgoć, która musi być odprowadzona. Jednak klimatyzacja nie zastąpi odpowiedniej wentylacji. Jeśli nie wietrzymy pomieszczeń, to problem z wilgocią może okazać się bardzo duży. Sprawna wentylacja jest więc koniecznością! 

Klimatyzacja z rekuperacją – pomoc przy problemach z wilgocią 

Osuszanie powietrza przez klimatyzację może objawiać się niekorzystnie dla człowieka. Odczuwamy wtedy suchość oczu, gardła oraz nosa. Jednak czasem wilgotność w pomieszczeniu jest tak duża, że potrzebujemy wręcz dodatkowej pomocy w osuszaniu! Wtedy można postawić na klimatyzację z rekuperacją.

Klimatyzator z rekuperacją posiada wymiennik ciepła, który jest połączony w wymiennikiem ciepła. Takie urządzenie filtruje powietrze i usuwa z niego dwutlenek węgla. Wilgotność w pomieszczeniu jest zachowana na odpowiednim poziomie. Przebywanie w tak klimatyzowanym miejscu jest zdrowe, przyjemne, komfortowe. Takie połączenie jednocześnie rekuperacji i klimatyzacji to świetny sposób na zachowanie idealnych warunków do życia w naszym domu, miejscu pracy czy też w budynku komercyjnym! 

Leave a comment