klimatyzacja do domu

Informacji o klimatyzacjach można szukać w różnych miejscach. Przed wyborem odpowiedniego sprzętu sprawdzamy jego parametry, dodatkowe opcje, wydajność i tym podobne. Szukamy też oferty, która będzie najbardziej opłacalna. Wszystkie te informacje są czytelne i proste do znalezienia. Jednak takie urządzenia, jak klimatyzacje, mają także oznaczenia. Co one nam mówią? Największą uwagę powinniśmy skupić na etykietach, które są znakowaniem zużycia energii. Dlaczego jest to takie ważne? Wszystkiego o etykietach na klimatyzatorach dowiesz się z naszego artykułu. 

Czym jest etykieta energetyczna?

Etykieta energetyczna składa się z kilku podstawowych informacji na temat danego urządzenia. Znajdziemy na niej nazwę klimatyzacji, zużycie energii, sezonową efektywność pracy oraz poziom emitowanego hałasu. Takie informacje są niezwykle ważne przy wyborze danego klimatyzatora. Dlatego też przy zakupie powinniśmy sprawdzić etykietę energetyczną. Każdy klimatyzator sprzedawany na rynkach w Unii Europejskiej musi posiadać takie informacje. Jest to ogromne ułatwienie dla wszystkich konsumentów. 

Co oznaczają litery na etykiecie energetycznej?

Na etykiecie energetycznej znajdziemy kolorowe oznakowania wraz z literami alfabetu. Są to: A, B, C, D, E, F i G. Każda z nich oznacza inny stopień zużycia energii klimatyzatora. Litera A oznacza najwyższą klasę energooszczędności. Kolejne litery oznaczają coraz to niższy stopień oszczędzania energii. Tak więc urządzenia z etykietą G będą pobierały najwięcej energii elektrycznej. Obecna technologia, która szybko się rozwija, sprawiła, że powstały nowe grupy energetyczne. Teraz mamy także klasę A+, A++ i A+++. 

Aby unaocznić różnicę pomiędzy poszczególnymi klasami, warto poznać przykład takich wartości. Tak więc urządzenie o klasie energetycznej B będzie pobierało aż 10% więcej prądu, niż urządzenie z klasy A. Choć sprzęty w wyższej klasie energetycznej są droższe, to w późniejszym użytkowaniu są dużo bardziej opłacalne. Płacimy mniejsze rachunki za prąd, a przy tym chronimy środowisko.

Co jeszcze znajdziemy na etykiecie energetycznej?

Znakowanie zużycia energii nie jest oparte jedynie na samym poborze prądu. Etykieta energetyczna zawiera także oznakowanie w postaci mapy Europy. Klimatyzatory z funkcją grzania (więcej na stronie Ogrzewanie klimatyzacją) mają trzy różne strefy klimatyczne, które są widoczne na tej właśnie mapce. Podczas opracowywania klasy energetycznej bierze się pod uwagę warunki atmosferyczne w danym kraju. Tryb chłodzenia na klimatyzacji ma tylko jedną strefę, dlatego nie jest to istotną informacją. 

Klimatyzatory są oznaczanie nie tylko klasą energetyczną. Możemy znaleźć dwie inne kategorie: wskaźnik EER i COP. Obecnie pierwszy z nich jest znany jako SEER, czyli efektywność energetyczna dla trybu chłodzenia. Drugi z nich nazywa się teraz SCOP, i jest tą samą efektywnością, tyle że dla trybu grzania. Nowe nazewnictwo zmieniło także nieco formę prowadzenia badań na tymi wartościami. Poprzednie wskaźniki nie były rzeczywiste przez warunki laboratoryjne. 

 

Leave a comment