Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora? Poradn

Co to jest jednostka zewnętrzna klimatyzacji i jakie funkcje pełni? W najnowszym wpisie blogowym objaśniamy, po co w urządzeniach chłodzących pomieszczenia stosuje się ten element. Ponadto podpowiadamy także, gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora.

Co to jest jednostka zewnętrzna klimatyzacji?

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji, nazywana także skraplaczem, to niezbędnik w większości typów stacjonarnych urządzeniach chłodzących. Nadrzędnym celem jednostki zewnętrznej klimatyzacji jest oddawanie ciepła do otoczenia. Montaż jednostki, co sugeruje jej nazwa, zwyczajowo odbywa się na zewnątrz: mieszkania, domu czy innego komercyjnego obiektu  Rozważając zakup i montaż warto zastanowić się, gdzie umieścić jednostkę zewnętrzną klimatyzacji. Zalecenia ekspertów są takie, by było to miejsce bez jakichkolwiek elementów blokujących wylot powietrza, takich jak drzewa, krzewy czy wnęki ścienne. 

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji – w jakich urządzeniach chłodzących można ją znaleźć? 

Wszystkie produkty, jakie znajdują się w naszej ofercie, posiadają jednostkę zewnętrzną klimatyzacji. Zarówno klimatyzatory split, jak i multi split, zostały w nią wyposażone. Różnice są widoczne na poziomie liczby jednostek, ale wewnętrznych, a nie zewnętrznych. W skład urządzenia typu split wchodzi jedna jednostka zewnętrzna i jedna jednostka wewnętrzna. Z kolei w przypadku multisplit jest to zawsze jedna jednostka zewnętrzna oraz kilka jednostek wewnętrznych (od 2 do 9). Proste, tanie urządzenia przenośne i wiatraki nie posiadają jednostki zewnętrznej klimatyzacji, podobnie jak klimatyzacja typu monoblok. 

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora?

Przedstawiamy kilka pomysłów, gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora:

 • na szerokim parapecie
 • na gzymsie 
 • bezpośrednio na zewnętrznej elewacji budynku
 • na balkonie – pod warunkiem, że przynależy do naszego mieszkania
 • na dachu – zarówno płaski, jak i spadzisty się do tego nadaje
 •  w pobliżu budynku
 •  na bloczkach betonowych lub innym fundamencie

Uwaga: jeśli jednostka zewnętrzna klimatyzacji będzie znajdować się w części wspólnej budynku – np. na elewacji bloku czy gzymsie kamienicy – przepisy wymagają, by przed montażem uzyskać od wspólnoty mieszkaniowej zgodę na podjęcie takiego działania. Jeżeli jest to przestrzeń do naszego wyłącznego użytku – np. prywatny balkon – to takiej zgody uzyskiwać nie trzeba.

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji i jej zalety

 • Efektywność chłodzenia: jednostka zewnętrzna jest odpowiedzialna za odprowadzanie ciepła z pomieszczeń, co umożliwia efektywne chłodzenie i utrzymanie komfortowej temperatury.
 • Cicha praca: nowoczesne jednostki zewnętrzne klimatyzacji zostały zaprojektowane tak, aby pracować cicho i nie zakłócać spokoju w pomieszczeniach ani otoczeniu.
 • Oszczędność miejsca: montaż jednostki zewnętrznej poza budynkiem pozwala zaoszczędzić cenne miejsce wewnątrz pomieszczeń.
 • Łatwy dostęp do konserwacji: jednostka zewnętrzna jest łatwo dostępna do konserwacji i serwisowania, co ułatwia utrzymanie systemu w dobrym stanie.
 • Wydajność energetyczna: Nowoczesne jednostki zewnętrzne często są wyposażone w technologię inwerterową, co pozwala na oszczędność energii i obniżenie kosztów eksploatacyjnych.

Jaka powinna być odległość jednostki zewnętrznej od ściany?

Odległość między jednostką zewnętrzną a ścianą w trakcie montażu klimatyzacji jest ważnym czynnikiem, który może wpłynąć na efektywność działania urządzenia, wentylację oraz dostęp do konserwacji. Dokładne zalecenia dotyczące odległości mogą się różnić w zależności od producenta, modelu oraz rodzaju klimatyzacji (typu split lub multi-split). Poniżej podaję przykładowe ogólne wytyczne:

Jednostka split

 • Z przodu: Zazwyczaj zaleca się pozostawienie przynajmniej 20-30 cm odległości między jednostką zewnętrzną a ścianą. Ta przestrzeń pomaga w swobodnym przepływie powietrza do jednostki i odprowadzaniu ciepła wydzielanego podczas pracy.
 • Z boku: Względnie zalecane jest pozostawienie co najmniej 50-60 cm odległości między jednostką a ścianą boczną. Jest to ważne zarówno dla wentylacji, jak i konserwacji urządzenia.
 • Z tyłu: Przestrzeń za jednostką zewnętrzną również jest ważna. Zazwyczaj zalecane jest pozostawienie przynajmniej 10-20 cm odległości, aby umożliwić swobodny przepływ powietrza oraz utrzymanie dostępu do części konserwacyjnych.

Jednostka multisplit

W przypadku systemów multi-split, w których jest kilka jednostek wewnętrznych podłączonych do jednej jednostki zewnętrznej, odległości mogą się różnić w zależności od specyfikacji producenta. Zazwyczaj zaleca się przestrzeganie tych samych ogólnych wytycznych co dla jednostek split, ale mogą być również wymogi dotyczące odległości między poszczególnymi jednostkami wewnętrznymi a zewnętrzną.

Inne użyteczne porady na temat jednostki zewnętrznej klimatyzatora

Co jeszcze warto wiedzieć o tym, gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora, by było to efektywne i zgodne z przepisami? Istotna kwestia, o której warto wspomnieć, to konieczność zachowania maksymalnej odległości między jednostką zewnętrzną a wewnętrzną klimatyzatora – każde urządzenie ma inny limit i ramy ustalone przez producenta. Kolejny ważny aspekt? Jednostka zewnętrzna klimatyzatora powinna się znaleźć minimum 30-40 centymetrów powyżej poziomu gruntu – nie może się znajdować bezpośrednio na ziemi, bo zagraża jej tam deszcz, śnieg oraz inne szkodliwe czynniki i możliwość uszkodzeń mechanicznych. 

Priorytetem podczas wyboru miejsca, gdzie zostanie zamontowana jednostka zewnętrzna klimatyzatora, nie powinien być aspekt estetyczny, tylko zapewnienie urządzeniu swobodnego przepływu powietrza. Niemniej ważne jest, by wziąć pod uwagę wagę jednostki – jeżeli planowany jest montaż na cienkiej ścianie o niewystarczającej gęstości, to konieczne jest jej wcześniejsze wzmocnienie i podparcie. Jednostka zewnętrzna klimatyzatora działa dość głośno – wydobywające się z niej dźwięki, decybele i drgania mogą być uciążliwe dla sąsiadów, dlatego warto starannie przemyśleć dla niej miejsce. Nie powinna się znajdować w mocno nasłonecznionym miejscu, bo wówczas sprawność urządzenia znacząco spada. Istotne jest także zachowanie odpowiednich odstępów: nie mniej niż 0,3 metra z tyłu i lewej strony oraz minimum 2 metry z przodu (chyba, że producent klimatyzatora zaleca inaczej). 

Gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora? Podsumowanie

Do wyboru jest kilka miejsc, gdzie można zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora. Decyzja ta zależy przede wszystkim od tego, gdzie dysponujemy miejscem na taką jednostkę. Ponadto, jeśli miałaby się ona znaleźć w części wspólnej budynku, należy uzyskać odpowiednią zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Na prywatnym – np. balkonu należącego do mieszkania w bloku – nie jest to konieczne.

Leave a comment