Jak czyścić klimatyzację

Klimatyzacja ma wiele zalet, ale do jej sprawnego funkcjonowania konieczne jest jej regularne czyszczenie. W przeciwnym razie narazimy się na złe samopoczucie i nawet problemy ze zdrowiem. Konstrukcja jednostki wewnętrznej sprzyja zagnieżdżaniu się w niej drobnoustrojów. Jeśli zaniedbamy kwestię sprzątania, zaczną rozwijać się w niej grzyby i pleśnie, które mają bardzo negatywny wpływ na nasz organizm. Ucierpią na tym wszyscy domownicy. Systematyczne odgrzybianie klimatyzacji to podstawa. Z całą pewnością nie wystarczy robić tego tylko raz na rok, ale dużo częściej.

Czyszczenie klimatyzacji

Czyszczenie klimatyzacji przekłada się nie tylko na jej lepszą sprawność, ale przede wszystkim na stan naszego zdrowia. Nikt przecież nie chce, aby we wdychanym powietrzu znajdowały się zanieczyszczenia, zarodniki pleśni i grzybów. Tak jednak będzie, jeśli zaniedbamy kwestie regularnego czyszczenia jednostki wewnętrznej. Jest to prosta droga do rozwoju przeróżnych chorób domowników. Można jednak temu przeciwdziałać, pamiętając o systematycznej konserwacji i odgrzybianiu klimatyzacji. Warto też zainwestować w specjalne filtry, które samoczynnie wychwytują drobiny kurzu i drobnoustroje. Godne polecenia są te zawierające cząsteczki srebra, czyli pierwiastka o działaniu antygrzybicznym i antybakteryjnym.

Jak czyścić klimatyzację w domu?

Kluczowym elementem w każdej klimatyzacji są filtry, ale nie można też zapomnieć o pielęgnacji obudowy. Nie trzeba nawet kupować żadnych specjalistycznych środków, gdyż do czyszczenia filtrów wystarczy tak naprawdę ścierka, delikatny preparat myjący, ciepła woda i odkurzacz. Zacząć powinno się od zdjęcia przedniej kratki klimatyzatora i dokładnego umycia jej. W miarę możliwości powinno się wyciągnąć filtr, po czym delikatnie go umyć. Jeśli nie da się tego zrobić, pozostaje użycie odkurzacza, w celu pozbycia się nagromadzonego brudu. Tego typu zabiegi powinno się przeprowadzać co najmniej co dwa tygodnie. Przetrzeć należy również rurkę, która odprowadza wodę i wylot z klimatyzacji. Jeśli mamy klimatyzator przenośny, to należy postępować podobnie, wyczyścić filtr szmatką, odkurzyć. Istotne będzie wytarcie wilgotną ścierką obudowy urządzenia. Można sięgnąć po gotowe specyfiki przeznaczone do konserwacji i czyszczenia klimatyzatorów, w postaci sprayu, koncentratu lub płynu.

Pamiętają o odgrzybianiu klimatyzacji

Jako, że w zanieczyszczonych klimatyzatorach panuje sprzyjające środowisko do namnażania się drobnoustrojów, w tym grzybów i pleśni, należy sięgnąć po odpowiednie środki mające za zadanie przeciwdziałać ich rozwojowi. Brak konserwacji i odpowiedniej pielęgnacji klimatyzatora będzie prostą drogą do jego zagrzybienia. Pamiętać powinno się o dokładnym zdezynfekowaniu tacy skroplin, gdzie najczęściej znajdują się patogeny ze względu na wilgoć i ciepło. Jeśli decydujemy się na samodzielne odgrzybianie, to możemy zdecydować się na metodę piankową, ozonową lub ultradźwiękową. W przypadku tej pierwszej stosuje się specjalną piankę o działaniu grzybobójczym, którą spryskuje się parownik. Jako, że mało kto ma profesjonalny ozonator w domu, którego zakup nie jest tani, warto zlecić odgrzybianie ozonem specjalistom. Z kolei metoda ultradźwiękowa polega na zastosowaniu specjalnego płynu dezynfekującego i urządzenia emitującego dźwięki o konkretnej częstotliwości. Generowana para dociera nawet do trudno dostępnych miejsc klimatyzacji, skutecznie likwidując wszelkiego typu drobnoustroje. Zobacz nasz cennik usług.

Jak wyczyścić klimatyzację w domu? Podsumowanie

O tym, jak wyczyścić klimatyzację w domu, napisaliśmy już sporo we wcześniejszej części artykułu. Samodzielne, bieżące usuwanie zabrudzeń zewnątrz i wewnątrz urządzenia oczywiście jest wskazane, jednak do czynności, jak odgrzybianie czy ozonowanie, lepiej wezwać specjalistyczną ekipę. Wykonują oni takie czynności w ramach przeglądu lub serwisu klimatyzatora. Minimum, jak często wzywać do tego specjalistów, to dwa razy do roku. Stosują oni silne, profesjonalne środki, które wykazują się dużo wyższą skutecznością niż sklepowe specyfiki. Dzięki temu korzystanie z klimatyzacji jest w pełni bezpieczne, a powietrze świeże i czyste. 

Leave a comment