nieszczelność klimatyzacji

Podstawowym warunkiem tego, aby nasza domowa klimatyzacja działała odpowiednio jest szczelność całego jej obwodu. Sprawdzenie szczelności klimatyzacji powinno być wykonywane co jakiś czas, ponieważ tylko to pozwoli nam całkowicie zapewnić sprawność jej funkcjonowania oraz zapobiegać ewentualnym usterkom.

Kiedy pojawia się nieszczelność klimatyzacji?

Jeśli tylko mamy podejrzenie, że szczelność klimatyzacji nie jest prawidłowa, powinniśmy przystąpić do jej sprawdzenia. Szczególnie w momencie, kiedy nasza klimatyzacja przestaje chłodzić lub chłodzi mało wydajnie. Problem może wystąpić po okresie dłuższego nieużywania, szczególnie jeśli w domach rzadko włączamy klimatyzację jesienią, zimą, a nawet wiosną. Zostawiając jej użycie jedynie na miesiące letnie i prawdziwe upały. Jednak warto używać jej również zimą i w chłodne dni, ponieważ jedną z jej funkcji jest także ogrzewanie pomieszczenia. Dodatkowo posiada osuszacz, który eliminuje z powietrza nadmierną wilgoć .

Metody sprawdzania szczelności klimatyzacji domowej

Sprawdzenie szczelności klimatyzacji powinno odbyć się po sprawdzeniu wzrokowym. Czasem już na pierwszy rzut oka widać, że dany element wytworzył nieszczelność klimatyzacji. Często już na tym wstępnym etapie możemy dostrzec miejsca, które potencjalnie są źródłem problemów i powinny zostać dokładnie sprawdzone. Na naszą uwagę powinny zasłużyć szczególnie te miejsca, na których wstępuje korozja oraz obszary pokryte olejem, które jednoznacznie sugerują miejsce wycieku. Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji? Oto kilka sposobów:

Kontrola z użyciem środka pieniącego

Jest to najczęściej stosowana metoda celem wykrycia nieszczelności klimatyzacji. Przy jej użyciu nie jest wymagane użycie specjalistycznego sprzętu ani interpretacja wyników uzyskanych przy pomiarze. Co ważne jest to również bardzo tanie rozwiązanie, ponieważ jako środka pieniącego możemy użyć mydła i wody. Jeśli naniesiemy go na miejsca układu, którym są węże przewody, złączki, zawory i inne zacznie pienić się w miejscach, w których występuje nieszczelność. Jednak jego główną wadą jest niemożliwość sprawdzenia trudno dostępnych miejsce.

Kontrola z użyciem lampy UV

Również popularna metoda na to, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji. Polega na wykorzystaniu promieniowania UV. Jeśli do czynnika roboczego użyjemy kontrastu, to po oświetleniu lampą będzie on dokładnie widoczny w miejscu nieszczelności. Jednak korzystając z tej metody niezwykle ważne jest, aby skorzystać ze specjalnych okularów, które odpowiednio ochronią oczy przed działaniem promieni UV, które mogą być groźne dla naszego wzroku.

Kontrola z użyciem elektronicznego wykrywacza nieszczelności

Rozwiązanie, które coraz bardziej zyskuje ana popularności. Za jego pomoc możemy bardzo szybko wykryć nieszczelność klimatyzacji, a uzyskane pomiary będą bardzo dokładne. Dodatkowo wykryta zostanie nawet bardzo mała nieszczelność. Sam proces polega na przesuwaniu głowicy pomiarowej wzdłuż przewodów i podzespołów z odpowiednią prędkością. W momencie wykrycia wycieku urządzenie emituje sygnał dźwiękowy.

Zostaw komentarz