nieszczelność klimatyzacji

Podstawowym warunkiem tego, aby nasza domowa klimatyzacja działała odpowiednio, jest szczelność całego jej obwodu. Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji w domu? Jak często to robić i dlaczego? Odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym. 

Kiedy pojawia się nieszczelność klimatyzacji?

Jeśli tylko mamy podejrzenie, że szczelność klimatyzacji nie jest prawidłowa, powinniśmy przystąpić do jej sprawdzenia. Szczególnie w momencie, kiedy nasza klimatyzacja przestaje chłodzić lub chłodzi mało wydajnie. Problem może wystąpić po okresie dłuższego nieużywania, szczególnie jeśli w domach rzadko włączamy klimatyzację jesienią, zimą, a nawet wiosną. Zostawiając jej użycie jedynie na miesiące letnie i prawdziwe upały. Jednak warto używać jej również zimą i w chłodne dni, ponieważ jedną z jej funkcji jest także ogrzewanie klimatyzacją pomieszczenia. Dodatkowo nowoczesne urządzenia posiadają osuszacz, który eliminuje z powietrza nadmierną wilgoć. 

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji domowym sposobem?

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji domowym sposobem i czy w ogóle da się to zrobić bez fachowej wiedzy? Sprawdzenie szczelności klimatyzacji może się odbyć po sprawdzeniu wzrokowym. Czasem już na pierwszy rzut oka widać, że dany element wytworzył nieszczelność klimatyzacji. Często już na tym wstępnym etapie możemy dostrzec miejsca, które potencjalnie są źródłem problemów i powinny zostać dokładnie sprawdzone. Na naszą uwagę powinny zasłużyć szczególnie te miejsca, na których występuje korozja oraz obszary pokryte olejem, które jednoznacznie sugerują miejsce wycieku. 

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji na kilka sposobów?

Jak sprawdzić szczelność klimatyzacji?  Poniżej przedstawiamy 3 na to sposoby.

Kontrola z użyciem środka pieniącego

Jest to najczęściej stosowana metoda celem wykrycia nieszczelności klimatyzacji. Przy jej użyciu nie jest wymagane użycie specjalistycznego sprzętu ani interpretacja wyników uzyskanych przy pomiarze. Co ważne jest to również bardzo tanie rozwiązanie, ponieważ jako środka pieniącego możemy użyć mydła i wody. Jeśli naniesiemy go na miejsca układu, którym są węże przewody, złączki, zawory i inne zacznie pienić się w miejscach, w których występuje nieszczelność. Jednak jego główną wadą jest niemożliwość sprawdzenia trudno dostępnych miejsce.

Kontrola z użyciem lampy UV

Również popularna metoda na to, jak sprawdzić szczelność klimatyzacji. Polega na wykorzystaniu promieniowania UV. Jeśli do czynnika roboczego użyjemy kontrastu, to po oświetleniu lampą będzie on dokładnie widoczny w miejscu nieszczelności. Jednak korzystając z tej metody niezwykle ważne jest, aby skorzystać ze specjalnych okularów, które odpowiednio ochronią oczy przed działaniem promieni UV, które mogą być groźne dla naszego wzroku.

Kontrola z użyciem elektronicznego wykrywacza nieszczelności

Rozwiązanie, które coraz bardziej zyskuje na popularności. Za jego pomoc możemy bardzo szybko wykryć nieszczelność klimatyzacji, a uzyskane pomiary będą bardzo dokładne. Dodatkowo wykryta zostanie nawet bardzo mała nieszczelność. Sam proces polega na przesuwaniu głowicy pomiarowej wzdłuż przewodów i podzespołów z odpowiednią prędkością. W momencie wykrycia wycieku urządzenie emituje sygnał dźwiękowy.

Sprawdzanie szczelności klimatyzacji przez fachowca

Sprawdzanie szczelności klimatyzacji można także zlecić wykwalifikowanym w tym temacie specjalistom – szczególnie, jeśli zbliża się termin przeglądu urządzenia chłodzącego i i tak musielibyśmy zadzwonić po taką ekipę. Sprawdzenie szczelności jest rutynową czynnością, wchodzącą w skład każdej usługi serwisowej. Serwis należy wykonywać minimum raz do roku – to gwarancja, że urządzenie będzie umyte, wyczyszczone i zdezynfekowane profesjonalnymi i skutecznymi środkami. 

 

Leave a comment