jak używać klimatyzacji w domu

Najlepszy i najtańszy sposób na zapewnienie odpowiednich warunków temperaturowo-wilgotnosciowych w naszych domach to zastosowanie klimatyzatora. Zamontowanie go niesie ze sobą wiele pozytywnych czynników. Klimatyzacja nie kojarzy się już tylko z luksusowymi domami i urządzeniem dostępnym jedynie dla najbogatszych lub dla sklepów świadczących usługi. Dodatkowo klimatyzatory możemy wykorzystywać również w chłodniejsze dni, nie tylko przez okres upałów, dzięki temu uzyskamy jeszcze korzystniejszy mikroklimat w pomieszczeniu. Wszystkie mity, które dotyczą negatywnych skutków stosowania klimatyzacji na nasze zdrowie najczęściej wynikają z nieprawidłowego jej stosowania. Czasem wpływ może mieć na to również nieprawidłowy montaż klimatyzacji lub instalacja. Jednak jeśli wszystko zostanie wykonane w poprawny sposób, a my wiem jak używać klimatyzacji, stanowczo poprawi się jakoś powietrza w naszym domu.

Jak używać klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja a wentylacja

Musimy pamiętać o tym, że klimatyzacja nie zastępuje odpowiedniej wentylacji. Są to dwa zupełnie inne procesy mające na celu uzdatnienie powietrza w naszym domu lub mieszkaniu, które jedynie wzajemnie się uzupełniają. Po wprowadzeniu klimatyzacji nie możemy rezygnować z wentylacji pomieszczeń. W momencie, kiedy w naszym domu zdecydujemy się na montaż mechanicznego wspomagania wentylacji w momencie, kiedy włączona jest klimatyzacja, należy przerwać działanie wentylacji. Jeśli tego nie zrobimy narazimy się na wzrost kosztów pracy klimatyzatora, ponieważ ciągle napływać będzie gorące powietrze z zewnątrz.

Klimatyzacja a zdrowe powietrze w domu

Montaż klimatyzacji w Krakowie lub innym polskim mieście jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cierpią na alergię oraz problemy z płucami. Wszystko dzięki filtracji powietrza, jaką zapewnia nam klimatyzator. Wyłapuje on szkodliwe cząstki, a powietrze pozbawione zostaje większości alergenów pyłów i kurzu. Bardzo korzystny jest system jonizacji powietrza, który jest jeszcze lepszym sposobem na oczyszczenie powietrza w domu, w którym są mali alergicy oraz osoby cierpiące na astmę.

Optymalna temperatura latem to 23-26 stopni oraz wilgotność na poziomie 40-60%. Są to warunki termiczno-wilgotnościowe, w których nasz organizm nie poci się i nie odczuwa dyskomfortu związanego ze zbyt wysoka temperatura. Aby używanie klimatyzacji nie powodowało przeziębień oraz zachorowań nie należy również ustawiać zbyt niskiej temperatury. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie różnicy pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym a nieklimatyzowanym, która wynosi 7 stopni. Dodatkowo ważny jest odpowiedni podmuch powietrza. Należy odpowiedni ustawić jego kierunek oraz prędkość nadmuchu. Niedostosowanie ich może skutkować nawet poważnymi dolegliwościami zdrowotnymi.

Klimatyzacja a usuwanie wilgoci

Klimatyzacja pomaga również walczyć z nadmiernym zawilgoceniem naszych pomieszczeni. Urządzenie nie tylko może ochładzać nasze pomieszczenie, ale również eliminować z powietrza nadmierna wilgoć. Takie powietrze jest zdrowsze dla naszego organizmu a my czujemy się lepiej.

Leave a comment