optymalna temperatura w domu

Dom powinien być miejscem, do którego każdy z nas chce wracać. Składa się na to atmosfera w nim panująca, nasza rodzina oraz samo miejsce. Aby było ono komfortowe i przyciągające powinno być odpowiednio urządzone, ale nie tylko. Liczy się również to, jak dom na nas oddziałuje. Temperatura, dostęp do światła oraz powietrze i wilgoć są wbrew pozorom ważnymi wyznacznikami tego, jak czujemy się w swoich czterech kątach. Dlatego warto wiedzieć, jaka atmosfera powinna panować w domu. Optymalna temperatura, wilgotność oraz jakość powietrza – jak zebrać to w spójną całość?

Jakie warunki powinny panować w domu? 

Na to, jak nasz organizm i psychika funkcjonują w domu składa się wiele czynników. Nawet takie mogące wydawać się błahe kwestie odgrywają ważną rolę. Mowa tu o kolorystyce wnętrz, oświetleniu czy nawet wygodzie mebli. Jednak powinniśmy skupić się także na tym, co nie jest zauważalne gołym okiem. Wilgotność powietrza, jego jakość oraz panująca w domu temperatura – czynniki, które mają bardzo duży wpływ na nasz organizm, a tym samym samopoczucie. 

Zbadano, że optymalna temperatura w domu powinna oscylować na poziomie 20 stopni Celsjusza do 22. Co więcej, w miejscu, w którym śpimy, powinniśmy utrzymywać nieco niższą temperaturę. Tutaj może być to nawet 18 stopni Celsjusza. Istotna jest także wilgotność . W tej kwestii najbardziej optymalną wartością jest 40-60% wilgotności. Co ciekawe, taka liczba jest też dobra dla naszych dóbr materialnych, takich jak podłogi i meble. Dlatego warto zadbać o prawidłowe wartości we wszystkich tych kwestiach. 

Jak zapewnić sobie optymalne warunki w domu?

Trzeba mieć na uwadze, że optymalne warunki w domu nie zawsze jest łatwo utrzymać. Mają na nie wpływ pory roku, budowa budynku mieszkalnego, jego ocieplenie lub brak oraz klimat, w którym żyjemy. Jednakże najlepszym sposobem na uzyskanie odpowiednich warunków jest zakup klimatyzatora. Choć może się wydawać, że klimatyzacja odpowiada jedynie za temperaturę, to wcale tak nie jest. Utrzymuje ona także za wilgotność oraz czystość powietrza. Dzięki zawartym w klimatyzacji filtrom możemy cieszyć się brakiem kurzu, bakterii i zanieczyszczeń w naszym domu. Jednakże musimy pamiętać o regularnej wymianie tego elementu oraz serwisowaniu. Tylko wtedy klimatyzacja będzie odpowiednio działać i dawać najlepsze efekty. 

Optymalna temperatura w domu – zadbaj o swój komfort!

Odpowiednia klimatyzacja może naprawdę wiele zdziałać w naszym domu czy mieszkaniu. Pomoże ona w uzyskaniu optymalnych warunków, a co za tym idzie, zdrowia i dobrego samopoczucia. Jak wiemy, właściwa wilgotność ma także wpływ na przedmioty znajdujące się w domu. Dlatego też ze względu na nie warto posiadać klimatyzację. Optymalna temperatura w domu to także prawidłowe procesy zachodzące w organizmie. Nie jesteśmy narażeni ani na przeziębienia, ani na przegrzanie i potliwość. Jeśli więc borykasz się z problemami w swoim domu z optymalnymi warunkami, to koniecznie przemyśl zakup klimatyzacji! 

Leave a comment