Jaka powinna być temperatura klimatyzacji w pomieszczeniu?

Jak ustawić temperaturę klimatyzacji, by w pomieszczeniu było komfortowo? Przedstawiamy, co na ten temat mają do powiedzenia eksperci, a także jaka temperatura w lecie jest najbardziej komfortowa dla ludzkiego organizmu.

Co na temperaturę klimatyzacji w pomieszczeniu mówią eksperci?

Jakie są zalecenie ekspertów, co do temperatury klimatyzacji w pomieszczeniu? Najczęściej pojawia się opinia, że różnice pomiędzy temperaturą wewnątrz a na zewnątrz nie powinna przekraczać 6 stopni Celsjusza. Na konkretnym przykładzie będą to zatem takie wartości liczbowe: gdy na zewnątrz termometr wskazuje 28 stopni Celsjusza, temperatura w pomieszczeniu z klimatyzatorem nie powinna być niższa niż 22 stopnie. Warto także dodać, że w sezonie letnim – jest to czas, kiedy najchętniej korzystamy z możliwości klimatyzatorów w domu i samochodzie – najbardziej komfortowe temperatury dla człowieka to przedział od 21 do 25 stopni Celsjusza. 

Komfortowa temperatura w domu

Ile wynosi komfortowa temperatura w domu? W sezonie letnim – jest to czas, kiedy najchętniej korzystamy z możliwości klimatyzatorów w domu i samochodzie – najbardziej komfortowe temperatury dla człowieka to przedział od 21 do 25 stopni Celsjusza. Ogólna zasada, obowiązująca przez niemal okrągły rok, głosi, że komfortowa temperatura w domu wynosi od 18 do 22 stopni Celsjusza. Normy odnośnie komfortowej temperatury w domu zależą także od tego, o jakim pomieszczeniu mowa. Eksperci zalecają, by w salonie było to 20-22°C, sypialni 16-18°C, kuchni 16-18°C, a łazience 22-24°C. 

Temperatura klimatyzacji w największe upały

Z uwagi na zmiany klimatyczne i postępujące globalne ocieplenie lata w Polsce są coraz gorętsze. Co zatem zrobić w sytuacji, gdy termometr za oknem wskazuje 34 stopnie Celsjusza na plusie? Według powyższych zaleceń wychodzi na to, że maksymalnie klimatyzator powinien być wówczas ustawiony na 28 stopni Celsjusza, jednak według innego parametru – komfortu dla ludzkiego ciała – będzie za gorąco. Jak rozwiązać ten konflikt? Można stopniowo obniżać temperaturę o 1 stopień i obserwować, czy ta zmiana jest odczuwalna i w którym momencie jest ona korzystna. 

Temperatura klimatyzacji to nie wszystko 

Odpowiednio ustawiona temperatura klimatyzacji to dobry krok w stronę uzyskania komfortowych warunków do pracy lub życia, jednak nie tylko temperatura ma znaczenie. Co jeszcze ma wpływ? Wiele osób uskarża się, że nawiew klimatyzacji dmucha prosto na nich – warto ustawić go w taki sposób, by nikt nie był poszkodowany. Inny pomysłem, jak rozwiązać ten problem, jest sięgnięcie po nowoczesne urządzenie o szerokim kącie nawiewu, dzięki czemu zimne powietrze jest równomiernie rozprowadzane po całym pomieszczeniu. Znaczenie ma także to, z jaką szybkością powietrze jest wydmuchiwane z klimatyzatora – zalecane jest zachowanie zdrowego rozsądku i ustawienie tego parametru na nie więcej niż 0,2 m/s. 

Temperatura klimatyzacji to nie wszystko – znaczenie ma także wilgotność powietrza. Eksperci szacują, że najbardziej komfortowy poziom wilgotności to w przedziale od 40 do 60%. Ponadto także warto pamiętać, by nie otwierać okien, gdy klimatyzacja jest włączona, a także – jeżeli jest taka możliwość – by zasłaniać okna zasłonami, żaluzjami lub roletami, co pozwoli zachować we wnętrzu przyjemną temperaturę i nie nagrzewać się pomieszczeniom. 

Wydajność chłodnicza klimatyzatora to kolejne ważne pojęcie  – im jest ona wyższa, tym lepiej. Dlatego już na etapie zakupu urządzenia nie ma co oszczędzać, bo klimatyzator o zbyt niskiej wydajności nie poradzi sobie na większym metrażu lub nie schłodzi pomieszczenia do pożądanej temperatury. Jak liczy się wydajność chłodniczą? Najprostszy przelicznik to 10 metrów kwadratowych = 1 kW mocy urządzenia. Zatem przykładowo klimatyzator ścienny AUX J-Smart:

  • o mocy 2,7 kW nadaje się do pomieszczeń o powierzchni 20-30 metrów kwadratowych, 
  • o mocy 3,6 kW nadaje się do pomieszczeń o powierzchni 30-40 metrów kwadratowych, 
  • o mocy 5,4 kW nadaje się do pomieszczeń o powierzchni 45-55 metrów kwadratowych. 

Prawidłowa temperatura nawiewu klimatyzacji – podsumowanie 

Jaka jest prawidłowa temperatura nawiewu klimatyzacji? Bez względu na to, czy jest to klimatyzacja split czy klimatyzacja multisplit nie powinna się diametralnie różnić się od temperatury na zewnątrz, różnica ta nie powinna przekraczać 6 stopni Celsjusza (według innej szkoły do 7 stopni). Jednak w przypadku wyjątkowo upalnych, letnich dni, Ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu  wedlug tego klucza niekoniecznie będzie mieć rację bytu. Ważne, by znaleźć takie rozwiązanie, z którego wszyscy przebywający w pomieszczeniu użytkownicy będą zadowoleni. a panujące we wnętrzu temperatury umożliwiały komfortową pracę, życie lub sen.

Leave a comment