klimatyzacja czy rekuperacja?

Przebywanie w pomieszczeniach, w których panuje komfort termiczny, jest czystą przyjemnością. W celu uzyskania pożądanych efektów trzeba oczywiście zainwestować w montaż odpowiedniego systemu ogrzewania. Dużą popularnością cieszą się systemy rekuperacji i klimatyzacja. Oba rozwiązania mają liczne zalety i wiele je łączy, ale nie są tym samym, jak niektóre osoby mylnie uważają. W oby przypadkach można liczyć na czyste powietrze w domowych wnętrzach, dobre samopoczucie. Czas poznać różnice pomiędzy rekuperacją a klimatyzacją, co ułatwi wybór optymalnej metody.

Klimatyzacja a rekuperacja – czym się różnią?

Zarówno w przypadku rekuperacji, jak i klimatyzacji możliwe jest ustawienie optymalnej temperatury powietrza. Nowoczesne urządzenia pozwalają na swobodne regulowanie wielu parametrów, dzięki czemu można w pełni dostosować temperaturę i wilgotność powietrza, w zależności od pory roku i swoich indywidualnych potrzeb, preferencji. W obu przypadkach użytkownik ma zapewniony komfort termiczny, ale system rekuperacji różni się pod względem mechanizmu działania od klimatyzacji. W przypadku rekuperacji następuje wymiana powietrza, a klimatyzator działa na zasadzie obróbki tego znajdującego się wewnątrz budynku. Rekuperator odpowiada za wywiewanie zużytego, nieczystego powietrza z pomieszczenia i wtłaczanie do niego świeżego z zewnątrz. Z kolei standardowy klimatyzator zmienia temperaturę i wilgotność obecnego już we wnętrzu powietrza, nie dochodzi do jego wymieniania. Tak więc, za pomocą rekuperacji można wymienić powietrze w pomieszczania na świeże, a przy klimatyzacji dochodzi jedynie do zmiany jego parametrów.

Klimatyzacja i rekuperacja

Jeśli szukamy skutecznego sposobu na zapewnienie w pomieszczeniach stałego dopływu świeżego i czystego powietrza, najlepszym rozwiązaniem okazuje się być inwestycja w system rekuperacji. W nawiewnym powietrzu znajduje się dużo tlenu i niewielka ilość dwutlenku węgla. Wpływa to korzystnie na samopoczucie i zdrowie domowników. Przy klimatyzacji następuje poprawa komfortu termicznego. Zmieniana jest temperatura – latem powietrze zostaje schłodzone a zimą podwyższone. Klimatyzator wpływa na poziom wilgotności powietrza, prędkość jego przepływu i stopień zanieczyszczenia.

Co wybrać?

Wybór między systemem rekuperacji a klimatyzacją powinien opierać się na indywidualnych potrzebach, oczekiwaniach, preferencjach i możliwościach finansowych inwestora. Obecnie największą skutecznością wyróżnia się rekuperacja, co niestety wiąże się też z najwyższymi kosztami. Tylko ona jednak zapewnia zdrową wymianę powietrza, gdyż klimatyzacja jedynie poprawia jego parametry. Nawet w przypadku nowoczesnych klimatyzatorów, wyposażonych w wydajne filtry, nie można mówić o tak dużej skuteczności jak przy rekuperacji. W przypadku klimatyzacji trudno mówić o całkowitym usunięciu wszelkiego typu zanieczyszczeń i alergenów, gdyż nie dochodzi do jego wymiany. Zażywane powietrze można w jakimś stopniu oczyścić, ale nie zapewni to optymalnego stężenia tlenu w nim. Systemy rekuperacyjne coraz bardziej wypierają klimatyzację ze względu na to, że wysmażone są one w coraz bardziej efektywne funkcje schładzania powietrza.



Leave a comment