klimatyzacja a zdrowie

Na przestrzeni lat wiele mówiło się o klimatyzacjach. Nie zawsze były to pozytywne stwierdzenia. Kiedyś uważano, że posiadanie klimatyzacji to przejaw wręcz burżuazji. Urządzenie te kojarzono raczej z hotelami czy galeriami handlowymi. Obecnie przeświadczenie to zaczęło ulegać zmienia. Posiadanie klimatyzacji staje się coraz bardziej popularne i powszechne. Każdy z nas może pomyśleć o własnym urządzeniu. Nie jest już to coś ponad budżet klasy średniej. Dlatego też warto dowiedzieć się więcej o działaniu klimatyzatorów. Czy są one szkodliwe? Czy klimatyzacja ma wpływ na nasze zdrowie?

Mity o działaniu klimatyzacji

Największym mitem, który towarzyszy od lat klimatyzacji, jest jej wpływ na nasze zdrowie. Wiele osób żyje w przeświadczeniu, że posiadanie klimatyzatora w domu sprawi, że będziemy bardziej narażeni na przeziębienia. Co więcej, część ludzi myśli, że powietrze z klimatyzacji jest niezdrowe, gdyż zawiera drobnoustroje i grzyby! Obie te informacje są całkowicie nieprawdziwe. Wszystko zależy od tego, czy prawidłowo korzystamy z urządzenia! 

Kolejna kwestia dotyczy kosztów klimatyzacji (sprawdź nasz cennik). Wciąż uważa się, że pożera ona masę prądu. Ten mit obala fakt, że klimatyzacja pobiera tyle samo energii, co inne urządzenia RTV i AGD. Obecnie na rynku jest dostępnych tyle modeli klimatyzatorów, że możemy wybrać najbardziej energooszczędny z nich, jeśli zależy nam na niskich rachunkach!

Ostatnia kwestia, którą chcemy poruszyć, to hałasowanie. To także mit, który obecnie nie ma racji bytu. Jak już wspominaliśmy, na rynku mamy dostęp do całej masy różnych urządzeń. Możemy wybrać klimatyzator w pełni dostosowany do naszych potrzeb i budżetu. Dlatego też nie ma mowy o hałasującym urządzeniu, które będzie nam przeszkadzać. Są klimatyzacje, których nawet nie zauważmy ani nie usłyszymy!

Czy klimatyzacja jest szkodliwa? To mit!

Klimatyzacja musi być odpowiednio wykorzystywana. Jeśli dobrze zapoznamy się z zasadami działania klimatyzacji oraz instrukcją, nie jesteśmy narażeni na żadne złe reakcje. Przede wszystkim klimatyzacja musi być regularnie poddawana przeglądom. Zwykle odbywa się to dwa razy do roku. Określa się wtedy stan poszczególnych elementów, czystość filtra oraz ewentualne usterki. Taki przegląd pozwoli na stałe działanie klimatyzacji w pełni sprawności. Czystość filtra pozwoli na oddychanie powietrzem bez bakterii, kurzu i zanieczyszczeń. Co więcej, w domu będzie utrzymana odpowiednia temperatura i wilgotność, co ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Klimatyzacja jest obecnie na takim poziomie zaawansowania technologicznego, że możemy spokojnie wybrać model, który będzie w pełni zintegrowany z innymi systemami w domu. Oznacza to możliwość stałej regulacji i dobierania odpowiedniej temperatury w każdym pomieszczeniu!

Klimatyzacja dla dobra twojego domu

Jak widać, przez wiele lat klimatyzacja obrosła w wiele mitów. Na szczęście świadomość o jej działaniu bardzo się zmienia. Coraz więcej osób się do niej przekonuje i ma to wpływ na lepszą jakość życia! Każdy z nas może mieć klimatyzator w swoim domu i po prostu cieszyć się jego działaniem. 

Leave a comment