Klimatyzacja przypodłogowa, podsufitowa czy ścienna - którą wybrać? Poradnik

Istnieje kilka rodzajów urządzeń do schładzania powietrza. Jeden z podziałów to na samochodową i domową. Z kolei inny – dla urządzeń do użytku domowego – uwzględnia miejsce ich montażu. Tutaj na uwagę zasługuje przede wszystkim klimatyzacja ścienna, klimatyzacja podsufitowa oraz klimatyzacja przypodłogowa. 

Klimatyzacja ścienna

Stacjonarna klimatyzacja ścienna, czyli wszystkie propozycje z naszej oferty – w wariancie split i multisplit – to doskonałe rozwiązanie do obiektów komercyjnych oraz prywatnych domów i mieszkań. Ich proste, nowoczesne wzornictwo wpisze się w dowolnie zaaranżowane wnętrze – nawet eleganckiego salonu SPA, punktu usługowego czy prywatnej przychodni. Ich ogromnym atutem jest szybki montaż – najprostszy wariant split to tylko godzina – który da się przeprowadzić w obiektach dopiero budowanych, jak i już oddanych do użytku.

Klimatyzacja ścienna odznacza się niewielkimi wymiarami jednostki wewnętrznej, dzięki czemu zmieści się nawet na niewielkim metrażu. W przypadku pomieszczeń, w których każdy centymetr kwadratowy miejsca jest na wagę złota, model ścienny to rozsądny pomysł. W naszej ofercie znajdują się modele w stonowanych, ponadczasowych kolorach – białym, szarym czarnym – będą pasować do różnie urządzonych wnętrz i typów pomieszczeń. Przykładowo wybierając urządzenie w kolorze białym i zamontowanie go na ścianie w takiej samej tonacji, będzie niemal niewidoczne i wtopi się w tło. 

Klimatyzacja przypodłogowa

Innym rodzajem urządzenia do chłodzenia pomieszczeń jest klimatyzacja przypodłogowa. Wyróżnia się przede wszystkim miejscem montażu. Wyglądem to urządzenie przypomina grzejnik i podobnie jak on najczęściej znajduje się w niewielkiej, kilkucentymetrowej odległości nad podłogą. Producenci klimatyzacji przypodłogowej zalecają jej montaż pod oknem, przy ścianie lub we wnęce. Rekomendowana jest także tam, gdzie jest mały metraż i nie ma sufitu podwieszanego.

Wyjątkową funkcjonalnością takich modeli jest, że mogą być stosowane w charakterze grzejnika. Przednia część jednostki wewnętrznej wykonywana jest z materiałów, który nagrzewa się jak kaloryfer (np. aluminium) – jest to zarazem wada i zaleta. Osoby, które mają małe dzieci lub zwierzęta, powinny zwracać uwagę, jak bardzo klimatyzacja przypodłogowa się nagrzewa i czy nie jest to zbyt wysoka temperatura. Klimatyzacja przypodłogowa – podobnie jak ścienna – może być montowana w budynkach komercyjnych oraz prywatnych. Najczęściej decydują się na nią osoby lub firmy, które chcą stacjonarny klimatyzator w miejscu o ograniczonych możliwościach montażu. 

Klimatyzacja podsufitowa

Ostatnim urządzeniem do chłodzenia pomieszczeń, które znalazło się w naszym minirankingu, jest klimatyzacja podsufitowa. Model ten występuje pod wieloma innymi nazwami – m.in. urządzenia podstropowego lub ścienno-przysufitowego. Czym wyróżnia się ta propozycja na tle innych? Modele podstropowe są niższe niż ścienne. Najczęściej montuje się je do dużych pomieszczeń, takich jak restauracje czy sale weselne. Odznaczają się też błyskawicznym działaniem – zimne powietrze jest wywiewane nawet na kilkanaście metrów, dzięki temu można szybko i efektywnie schłodzić nawet duży metraż. Klimatyzację podsufitową stosuje się do wysokich pomieszczeń, można ją mocować – w zależności od konkretnego wariantu i zaleceń producenta – bezpośrednio do konstrukcji sufitu lub stropu. 

Leave a comment