Klimatyzacja split czy multisplit? Poradnik

Klimatyzacja split czy multisplit – co wybrać do prywatnego mieszkania lub składającego się z kilku pomieszczeń biura? Przedstawiamy poradnik, czym różnią się od siebie te dwa typy urządzeń, a także jakie jest ich zastosowanie i wydajność chłodnicza.

Klimatyzacja split czy multisplit? O urządzeniach split 

Klimatyzacja split czy multisplit – zanim spróbujemy się zmierzyć z odpowiedzią na to pytanie, najpierw przedstawimy krótką charakterystykę każdego z tych rozwiązań, mechanizm działania, wydajność i najpopularniejsze zastosowania. Urządzenie typu split składa się z 2 komponentów:

  • skraplacza – inaczej nazywany jednostką zewnętrzną, bo jest instalowany na zewnątrz m.in. dlatego, bo głośno działa,
  • parownika – inaczej nazywany jednostką wewnętrzną. Parownik montuje się wewnątrz pomieszczeń, jego zadaniem jest schładzanie powietrza. 

Jakie są największe zalety klimatyzacji typu split? Z reguły ich instalacja nie wymaga wywiercania dużych otworów w ścianie, bo ich przewody są niewielkiej średnicy. Inne ich atuty to cicha praca, dobra wydajność i niskie zużycie energii. Nowoczesnymi klimatyzatorami split można sterować zdalnie bezprzewodowym pilotem lub dedykowaną aplikacją. W portfolio klimatyzatorów split, które oferujemy naszym klientom, znajdują się propozycje od marek, takich jak Gree, LG, AUX, Haier. Produkty te cechują się nowoczesnym designem, który odnajdzie się w każdym wnętrzu, a także – poza wydajnym i efektywnym chłodzeniem pomieszczeń – także możliwością grzania (więcej na ten temat na stronie Ogrzewanie klimatyzacją). 

Klimatyzacja split czy multisplit? O urządzeniach multisplit

Z kolei klimatyzatory multisplit wyróżniają się tym, że do obsługi kilku – od 2 nawet do 9 pomieszczeń – wystarczy jedna jednostka zewnętrzna. W praktyce oznacza to, że ten klimatyzator ma znacznie mniejszy pobór energii, a także zajmuje mniej miejsca niż kilka klimatyzatorów split, gdzie każdy ze swoją odrębną jednostką zewnętrzną. Urządzenia multisplit montuje się przede wszystkim wszędzie tam, gdzie klimatyzacja jest potrzebna w większej liczbie pomieszczeń niż tylko jedno. Wybór tego modelu gwarantuje pełną kontrolę temperatury i możliwość ustawiania jej na różnym poziomie, bez względu na inne pomieszczenia. Ze względu na swoją budowę klimatyzacja multisplit ma uniwersalne zastosowanie w tych budynkach, w których temperatura powietrza ma być osobno regulowana w każdym pomieszczeniu. Można zatem mieć klimatyzację w każdym pokoju, nie ograniczając się np. tylko do sypialni czy gabinetu. Klimatyzacja multisplit – z uwagi na obecność jednej jednostki zewnętrznej – lepiej wkomponuje się w estetycznie wykończoną elewację budynku, co docenią mieszkańcy reprezentatywnych lokali w centrum miasta lub stylizowanych na zabytkowe. 

W naszej ofercie jest to m.in. model Gree Lomo Luxury. Czym wyróżnia się to urządzenie? Gwarantuje nie tylko efektywne chłodzenie, ale także ogrzewanie (nieużytkowane miejsca do 8 stopni Celsjusza – przydatne np. w domkach letniskowych) oraz osuszanie pomieszczeń. Model Gree Lomo Luxury został wyposażony w jonizator powietrza, zwalczający drobnoustroje. Można nim sterować na 2 sposoby: zdalnie za pomocą smartfona lub tabletu z dostępem do internetu i bezprzewodowym pilotem. 

Klimatyzacja split czy multisplit

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule tego artykułu, czyli: klimatyzacja split czy multisplit? – odpowiedź może być tylko jedna: to zależy. Multi split to rozwiązanie droższe, ale zajmujące mniej miejsca, energooszczędne i o wysokiej wydajności. Z perspektywy osób, które chcą jednocześnie schłodzić kilka pomieszczeń, koszty zakupu i montażu klimatyzacji multisplit są niższe niż kilku urządzeń typu split. Innymi słowy cena za obsługę i chłodzenie tej samej liczby pomieszczeń przemawia na korzyść multi split. 

Podstawowy model klimatyzatora split jest wydatkiem niemal na każdą kieszeń. Szukając urządzenia do schładzania jednego pomieszczenia – np. gabinetu czy sypialni – będzie to rozwiązanie wystarczające. Jednak cena nie powinna być decydującym parametrem podczas wyboru idealnego urządzenia chłodzącego. Kluczowa kwestia to wydajność chłodnicza – można ją z grubsza oszacować, korzystając z wzoru: 10 metrów kwadratowych pomieszczenia = 1 kW mocy klimatyzatora. 

Split czy multisplit? Podsumowanie

Split czy multisplit? Jeśli nadal nie wiesz, które urządzenie wybrać, zachęcamy do kontaktu z naszymi konsultantami. Możesz zadzwonić pod numer +48 792 008 228 lub skontaktować się mailowo [email protected]. Pomożemy w wyborze odpowiedniego rodzaju klimatyzacji i oszacujemy łączny koszt urządzenia wraz z montażem. 

Leave a comment