Klimatyzacja stała czy klimatyzator przenośny?

Coraz więcej osób zastanawia się, czy nie zamontować w swoim domu czy mieszkaniu klimatyzacji. Jednak na rynku dostępnych jest tak wiele opcji, że naprawdę ciężko jest się zdecydować. Jakie urządzenie będzie dla nas najlepsze? Czy warto wydać więcej na bardziej zaawansowane klimatyzatory? Jaką klimatyzację wybrać i która najlepiej sprawdzi się w domowych warunkach? Klimatyzacja stała czy klimatyzator przenośny? Pytań jest naprawdę dużo! My dziś zajmiemy się jednym z nich. Podpowiemy, kiedy warto postawić na klimatyzację stałą, a kiedy lepszy będzie klimatyzator przenośny.

Klimatyzacja stała – wszystko, co musisz o niej wiedzieć 

Klimatyzacja stała wyróżnia się tym, że montuje się ją na ścianie (lub też suficie – jeśli wybierzemy taki model) i jest ona tam przez cały czas. W związku z tym trzeba dobrze przemyśleć to, gdzie chcemy umieścić nasz klimatyzator. Warto poradzić się fachowca, który zna się na tym i podpowie nam, gdzie urządzenie da nam najlepsze efekty. 

Klimatyzacja stała może występować w dwóch typach – monoblokowa oraz typu split. Wersje różnią się sposobem montażu, wyglądem oraz mocą. 

Klimatyzacja stała monoblokowa

Ten typ klimatyzacji nie jest zbyt wygodny. Mowa tu o sposobie jego montażu. Klimatyzacja monoblokowa to jedno urządzenie, które jednocześnie musi znajdować się w części w środku i w części na zewnątrz. Przez taką konieczność mamy małe pole do manewru i musimy mieć miejsce, aby zamontować dość problematyczny sprzęt. Wewnątrz budynku montuje się część będącą parownikiem, a na zewnątrz musi być element oprowadzający ciepło ze skraplacza. Taki rodzaj klimatyzacji często zasłania okno i ogranicza tym sposobem ilość dochodzącego słońca. 

Klimatyzacja stała typu split 

Z kolei klimatyzacja split składa się z dwóch niezależnych urządzeń. Jest to jednostka wewnętrzna, czyli parownik, oraz jednostka zewnętrzna, czyli skraplacz. Oba elementy mogą być oddalone od siebie nawet o kilka metrów. Nie ma więc potrzeby montowania klimatyzatora w niedogodnym dla nas miejscu. Co więcej, typ split ma większą moc od monoblokowego. Połączenie obu jednostek klimatyzacji odbywa się za pomocą przewodów freonowych wykonanych z miedzi, które są dość cienkie i nie wymagają dużej ingerencji w strukturę ścian. 

Klimatyzator przenośny – wszystko, co musisz o nim wiedzieć 

Zaletą wyboru klimatyzatora przenośnego jest to, że możemy go umieścić w dowolnym miejscu. Nie musimy od razu decydować, z którym pomieszczeniu zamontujemy instalację. Klimatyzator możemy zabierać ze sobą tam, gdzie akurat przebywamy. W tym wypadku także mamy dwie wersję urządzenia. Możemy postawić na klimatyzację monoblokową lub dwuczęściową. 

Klimatyzator przenośny monoblokowy jest zdecydowanie głośniejszy. Opcja dwuczęściowa umożliwia wyniesienie elementy hałasującego na zewnątrz budynku. Jednak w takim wypadku musimy mieć cały czas uchylone okno lub drzwi balkonowe. Jednak przewody łączące jednostkę wewnętrzną i zewnętrzną są poręczne i cienkie, dlatego nie powinno być to zbytnim utrudnieniem. Klimatyzator przenośny dwuczęściowy jest więc znacznie cichszy i sprawniejszy od opcji monoblokowej. 

Klimatyzacja stała czy klimatyzator przenośny? 

Klimatyzacja stała jest z pewnością bardziej estetyczna i praktyczna. Jednak nie możemy jej przenieść w dowolnym momencie. Zaletą jest z pewnością jej moc i wydajność, która jest znacznie wyższa niż w klimatyzatorze przenośnym. Jednak dla osób, które chcą przetestować sprawność i potrzebę posiadania instalacji chłodzącej, klimatyzator przenośny może być dobrym wyborem na start. 

Leave a comment