Klimatyzacja w biurze

Nowoczesne biurowce z wieloma przeszkleniami szczególnie latem mocno się nagrzewają. Rozwiązaniem tego problemu jest zainstalowanie urządzenia chłodzącego powietrze o odpowiedniej wydajności. Na ile stopni Celsjusza ustawić klimatyzację w biurze, by praca była komfortowa i bezpieczna dla zdrowia?

Klimatyzacja w biurze, czyli niezbędnik w sezonie letnim

Z uwagi na zmiany klimatyczne lata w Polsce są coraz bardziej upalne. WIele pomieszczeń biurowych znajduje się w nowoczesnych, przeszklonych budynkach, które mocno się nagrzewają lub nawet przegrzewają. Również inne czynniki, takie jak lokalizacja na ostatnim piętrze lub poddaszu, niekorzystnie wpływają na temperaturę wewnątrz pomieszczeń (szczególnie latem). Klimatyzacja w biurze powoli staje się standardem, wiele firm kusi swoich potencjalnych pracowników benefitem, że ich biuro zostało wyposażone w wydajne urządzenie chłodzące powietrze. Ponadto na stanowiskach, gdzie wymagana jest nienaganna prezencja lub też u pracowników aktywnie uczestniczących w licznych spotkaniach biznesowych czy wewnętrznych, klimatyzacja w biurze pomoże w zachowaniu profesjonalnego i schludnego wyglądu. 

Klimatyzacja w biurach jest coraz popularniejsza

Klimatyzacja w biurach może być profitem, który wyróżnia tę firmę od konkurencji jej nieposiadającej. W Polsce z roku na rok rośnie liczba prywatnych domów, posiadających klimatyzatory na własny użytek. W 2012 roku mieszkań i domów wyposażonych w klimatyzację było niecałych 50 tysięcy, by już 5 lat później – w 2017 roku – przekroczyć liczbę  150 tysięcy. Można przypuszczać, że także na gruncie biznesowym te liczby stale rosną. 

Na ile stopni ustawić klimatyzację w biurze?

Wiele nowoczesnych urządzeń chłodzących – np. propozycje marki Gree, najchętniej wybieranej przez naszych klientów – mają szeroki zakres pracy. W zależności od konkretnego modelu i wariantu jest to przedział 16-35 stopni Celsjusza, chociaż w klimatyzatorze ściennym Gree Amber to do -22°C przy grzaniu oraz 43°C przy chłodzeniu. Jak ustawić klimatyzację w biurze i na ile stopni? Eksperci zalecają, by różnica pomiędzy temperaturą za oknem a w klimatyzowanym pomieszczeniu była nie większa niż 6-7 stopni Celsjusza. Gdy termometr za oknem wskazuje 30 stopni, minimalna temperatura w biurze – według powyższej zasady – powinna zatem wynosić 23-24 stopnie Celsjusza. Ponadto warto zadbać, by nawiew nie był zbyt mocny i nie dmuchał konkretnie na czyjeś stanowisko pracy. W przypadku dużych, biurowych pomieszczeń doskonale sprawdzą się klimatyzatory z szerokim kątem nawiewu. Dzięki takiego rozwiązaniu chłodne powietrze jest równomiernie rozprowadzane na całe pomieszczenie.

Klimatyzacja w biurach a Kodeks Pracy

Czy klimatyzacja w biurach jest obowiązkowym elementem, wymaganym od pracodawcy przez zapisy Kodeksu Pracy? Przepisy dość ogólnie mówią o obowiązkach pracodawcy wobec swoich pracowników. Powinien on zagwarantować ochronę zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Z punktu widzenia tematu klimatyzacji w biurach interesujący jest zapis o tym, że należy dostosowywać środki zabezpieczające zdrowie i życie pracowników, uwzględniając przy tym zmieniające się warunki wykonywania pracy. 

Klimatyzacja w pracy a zdrowie

Klimatyzacja w pracy a zdrowie – na tym polu toczy się odwieczny spór, bo klimatyzatory mają zarówno swoich zagorzałych zwolenników, jak i przeciwników. Fani tego rozwiązania doceniają je za możliwość komfortowej pracy, bo temperatura za oknem nie ma wpływu na ich wydajność. Warto znaleźć złoty środek, bo gwałtowne zmiany temperatur lub zbyt duże różnice pomiędzy temperaturami wewnątrz i na zewnątrz mogą spowodować zapalenie zatok, górnych dróg oddechowych, migdałków lub gardła. Najbardziej komfortowa temperatura dla ludzkiego organizmu w sezonie letnim to przedział od 21 do 25 stopni Celsjusza – warto wziąć to pod uwagę, ustawiając temperaturę klimatyzatora w biurze. 

Które urządzenie – klimatyzator split czy klimatyzator multisplit – najlepiej sprawdzi się w konkretnej sytuacji? W razie wątpliwości, co wybrać, zachęcamy do kontaktu.

Leave a comment