Klimatyzacja w mieszkaniu w budynku wielorodzinnym

Chcąc zapewnić sobie jak największy komfort użytkowania mieszkania w bloku, coraz więcej osób – zamiast zakupu i użytkowania mało wydajnego klimatyzatora przenośnego – decyduje się na montaż klimatyzacji. Przepisy na ten temat są dość klarowne, ale należy pamiętać o tym, że nie zawsze montaż będzie bezproblemowy. Jakie można napotkać trudności? Czym kierować się, wybierając klimatyzator mieszkaniowy do bloku lub budynku wielorodzinnego? Podpowiadamy. 

Klimatyzacja w bloku – przepisy

Montując klimatyzację w mieszkaniach budynków wielorodzinnych, należy pamiętać o tym, że konieczne jest spełnienie pewnych specyficznych warunków oraz dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Przede wszystkim niezbędna jest zgoda od zarządu spółdzielni bądź wspólnoty mieszkaniowej. W większości przypadków nie ma z tym problemów, pod warunkiem, że osoba chcąca posiadać klimatyzator mieszkaniowy, wskaże właściwe miejsce montażu jednostki zewnętrznej. Wybrane miejsce nie powinno przeszkadzać pozostałym mieszkańcom, nie może też negatywnie wpływać na wygląd zewnętrzny elewacji. Jakie zatem będzie najlepsze miejsce na montaż jednostki zewnętrznej? Najlepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie jej na tarasie, balkonie lub dachu budynku, pod warunkiem, że miejsca te są odpowiednio zacienione. 

Montaż klimatyzacji – przepisy

W montażu klimatyzacji w Krakowie czy innym polskim mieście w budynkach wielorodzinnych sporą przeszkodę mogą stanowić niejednoznaczne przepisy. Chodzi tu przede wszystkim o nieprecyzyjny podział między częścią mieszkalną a częścią wspólną budynku. Ten temat był przyczyną wielu sporów, a sądy do dziś nie potrafią znaleźć jednomyślności w kwestii tego, czy cały balkon (opcjonalnie loggia) powinien być traktowany jako część prywatna właściciela lokalu. Choć w większości przypadków nie ma problemu z uzyskaniem zgody na montaż klimatyzatora mieszkaniowego, zdarzyć się może, że zarządcy budynków podejmuję kroki utrudniające prace montażowe, powołując się przede wszystkim na względy estetyczne i dobro pozostałych mieszkańców (niektóre klimatyzatory są dość głośne, co może przyczynić się do uczucia dyskomfortu u pozostałych mieszkańców). 

Czy montaż klimatyzacji w budynku zabytkowym jest możliwy?

Jak wiadomo dbanie o dziedzictwo architektoniczne wymaga wielu niełatwych do zaakceptowania poświęceń. Mając na względzie dobro starego budynku, montaż klimatyzacji na jego elewacji jest bardzo trudny i kłopotliwy. Wszystkie te budynki, które w świetle prawa uznawane są za zabytki, podlegają zapisom Ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W takim budynku właściciel mieszkania, który zamierza zamontować w nim klimatyzację, musi zwrócić się do właściwej jednostki WKZ z prośbą o wydanie odpowiednich zaleceń o pracach konserwatorskich, które umożliwią montaż klimatyzatorów. W większości przypadków stosowna jednostka wydaje negatywne decyzje, zakazujące montażu tego typu urządzeń na elewacji budynku. Jeżeli jednak zdarzy się, że otrzymana decyzja będzie pozytywna, wówczas osoba montujące klimatyzację zostaje zobowiązana do odtworzenia zniszczonej elewacji zgodnie z jej pierwotnym kształtem. Mając na względzie ochronę budynków zabytkowych, montaż klimatyzacji odbywa się niemal wyłącznie w przypadkach, w których istnieje możliwość umieszczenia urządzenia na balkonie, w piwnicy czy na dachu. 

Czym się kierować, wybierając klimatyzator do mieszkania w bloku?

W przypadku wyboru klimatyzatorów do domu nie ma konieczności zastanawiania się nad tym, czy urządzenie będzie musiało być zainstalowane na elewacji i jak będzie to wpływało na komfort życia sąsiadów. Problem ten natomiast pojawia się w przypadku montażu klimatyzacji w blokach. 

Mieszkańcy wielorodzinnych nieruchomości mogą wybrać niewielkie klimatyzatory montowane na ścianie, opcjonalnie klimatyzatory przenośne:

  • domowe klimatyzatory przenośne (monoblokowe, mobilne, kompaktowe) będą sprawdzały się wyłącznie do sporadycznego użytku w czasie największych upałów. Urządzenia nadają się do chłodzenia tylko jednego pomieszczenia,
  • klimatyzatory stacjonarne typu split to urządzenia umożliwiające chłodzenie pomieszczeń mieszkalnych w trybie ciągłym,
  • klimatyzatory multisplit to rozwiązanie niezbędne do mieszkań, w których zachodzi potrzeba jednoczesnego chłodzenia kilku pomieszczeń w tym samym czasie.

Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzatorów przenośnych. Mimo swojej prostoty nie są jednak tak popularne, jakby się mogło wydawać, przede wszystkim dlatego, że nadają się do chłodzenia wyłącznie jednego pomieszczenia. Ponadto warunkiem prawidłowej pracy takich urządzeń jest ich podłączenie do prądu oraz zainstalowanie rury wentylacyjnej na zewnątrz, przez którą odprowadzane będzie gorące powietrze. Taka rura bez przeszkód może być umieszczona w kratce wentylacyjnej bądź w uchylonym oknie. 

W przypadku klimatyzatorów typu split jednostka wewnętrzna i zewnętrzna są ze sobą połączony układem sterującym oraz przewodem freonowym (odpowiedzialnym za transport czynnika chłodniczego i skroplin). Jest to typ klimatyzacji, którego montaż wymaga uzyskania pozwolenia spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej, tym bardziej że hałaśliwe części urządzenia znajdują się poza pomieszczeniem mieszkalnym.

Klimatyzacja multisplit to idealne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy chcą chłodzić jednocześnie kilka pomieszczeń. Podobnie jak w przypadku modeli typu split, jednostka zewnętrzna systemu umieszczona jest poza pomieszczeniami (np.na balkonie czy elewacji). W takim przypadku jednostki wewnętrzne są instalowane w różnych pomieszczeniach. Montaż tego typu klimatyzatorów także wymaga uzyskania zgody wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni.

Jakie parametry powinna mieć klimatyzacja mieszkaniowa w bloku?

Wybierając klimatyzację mieszkaniową do bloku, należy mieć na względzie kilka niezwykle istotnych parametrów, takich jak:

  • poziom generowanego hałasu – wybierając modele klimatyzatorów, których główna część umieszczona będzie w pokoju, w którym mieszkańcy śpią, pracują czy bardzo często przebywają, taki hałas może być bardzo uciążliwy i przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu. Znaczący hałas emitują przede wszystkim klimatyzatory typu split (w naszym sklepie dostępne w klimatyzacji Split). Idealnym rozwiązaniem jest wybór urządzenia, który w czasie pracy emituje hałas nieprzekraczający 30 dB (głośność porównywalna z cichą rozmową),
  • możliwość regulacji temperatury pomieszczenia – chociaż w zdecydowanej większości przypadków montaż klimatyzacji mieszkaniowej ma na celu obniżenie temperatury w lokalu, to jednak dla komfortu jego mieszkańców warto mieć możliwość ustalania jej dolnego poziomu. Dla każdego inna temperatura będzie komfortowa, dlatego też najbardziej praktyczne w zastosowaniu będą urządzenia dające taką właśnie możliwość, 
  • moc klimatyzatora to kolejny parametr, który należy zwracać uwagę, wybierając odpowiednie urządzenie. Jego moc musi być przede wszystkim dobrana pod kątem powierzchni pomieszczenia, w którym klimatyzator będzie się znajdował. Przyjmuje się, że 1 kW  pozwala na schłodzenie 10 m² powierzchni mieszkalnej,
  • klasa efektywności energetycznej, mówiąca o tym, ile prądu zużywa urządzenie w czasie swojej pracy. Najkorzystniejszym rozwiązaniem dla domowego budżetu będzie wybór jednego z klimatyzatorów mieszkaniowych, należących do klasy energetycznej A+++,
  • możliwość chłodzenia i grzania powietrza – w wielu urządzeniach te dwa tryby to standard, to jednak jeszcze w dalszym ciągu można spotkać i takie, które tylko chłodzą pomieszczenie. Połączenie tych dwóch możliwości pozwala na stosowanie klimatyzacji nie tylko latem, ale również i zimą.

Wybierając klimatyzację mieszkaniową do bloku, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, czy będzie ona komfortowa w użytkowaniu i spełni swoje zadanie. 

Montaż klimatyzacji w bloku – koszty

Wbrew pozorom montaż klimatyzacji nie wymaga poniesienia bardzo wysokich kosztów. Jeszcze kilka lat temu było to luksus, na który mogli pozwolić sobie wyłącznie nieliczni, dziś jest to już bardziej dostępne rozwiązanie dla przeciętnego obywatela. Decydując się na zastosowanie w mieszkaniu klimatyzatorów przenośnych, należy liczyć się z wydatkiem rzędu minimum 1500 zł. W zależności od parametrów i dodatkowych funkcji są oczywiście urządzenia droższe. Nieco wyższe koszty należy ponieść w przypadku wyboru klimatyzatorów typu split. W tym wypadku jest to wydatek od 2000 do 5000 zł (warto jednak pamiętać o tym, że bardzo często w tej kwocie zawarta jest także usługa profesjonalnego montażu). 

Klimatyzacja to bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w wielu mieszkaniach i to nie tylko w okresie letnim. Na klimatyzacji w mieszkaniu nie warto oszczędzać za wszelką cenę, ponieważ nie zawsze urządzenia tańsze będą równie tanie w eksploatacji. Kupując urządzenie z najniższej półki cenowej, można się bardzo rozczarować, gdyż często takie modele są po prostu niefunkcjonalne, a cała inwestycja nieopłacalna. 

Wiele osób, rozważając u siebie montaż klimatyzacji, obawia się znacznego wzrostu rachunków za prąd. Oczywiście koszty poboru energii elektrycznej będą nieco większe po montażu klimatyzacji niż przed, jednak w przypadku korzystania z urządzeń o najwyższej klasie energetycznej (A+++), rachunki za prąd wzrosną zaledwie o kilkadziesiąt złotych. 

Montaż klimatyzacji w bloku – przepisy

Jeśli chodzi o montaż klimatyzacji w bloku, przepisy narzucają mieszkańcom pewne ograniczenia. Jakie? Konieczność uzyskania pozwolenia na montaż tego urządzenia. Taki dokument wydaje wspólnota mieszkaniowa lub spółdzielnia. Co istotne we wniosku należy zawrzeć wszelkie informacje na temat, jak wymiary i głośność klimatyzatora. Gotowe wzory wniosków można znaleźć w internecie. 

Jakie wady i zalety ma klimatyzacja do mieszkania w bloku?

WIele osób źle znosi letnie upały i panujące wówczas wysokie temperatury. Rozwiązaniem tego problemu jest montaż klimatyzacji mieszkaniu. Ponadto dobrej jakości klimatyzator znacząco poprawia nie tylko temperaturę, ale również jakość powietrza w pomieszczeniu, co – jak wiadomo – nie jest obojętne dla zdrowia. Klimatyzacja, choć daje wiele korzyści, nie jest również pozbawiona wad. Najmniej korzystnym rozwiązaniem są klimatyzatory, które są w stanie jednocześnie schładzać temperaturę tylko w jednym pomieszczeniu. W takim przypadku różnica temperatur pomiędzy poszczególnymi pokojami w mieszkaniu jest dość znacząca. Skrajnie niskie i skrajnie wysokie temperatury mogą się negatywnie odbijać na kondycji układu oddechowego.

Leave a comment