klimatyzacja z funkcją grzania

Jeszcze do niedawna klimatyzator był synonimem dobrobytu i wysokiej pozycji materialnej. Obecnie, to urządzenie traktowane jest jak coś normalnego i niezbędnego w każdym domu.

I ciepło i zimno, czyli uroki klimatu umiarkowanego

Pomimo że upały w naszym klimacie niespecjalnie nam dokuczają, to jednak w czasie nadmiernie wysokiej temperatury marzymy o przyjemnych chłodzie, w którym możemy się odprężyć, wypocząć, a co najważniejsze – dosłownie ostudzić głowę i całe ciało.

Mieszkanie w strefie umiarkowanej ma swoje dobre i złe strony; dobrą stroną z pewnością jest różnorodna pogoda, co objawia się czterema porami roku, ze zmieniającym się krajobrazem w każdej z nich, a także możliwością doświadczenia zarówno upałów – w letnich miesiącach, jak i mrozów – zimą. Niestety, minusów może być obiektywnie więcej – zimna pora roku wymaga zakładania ogrzewania w mieszkaniach, ponieważ nadmiar niskich temperatur źle oddziałowuje na organizm człowieka i większość zwierząt. Różnica temperatur bywa przyczyną częstych przeziębień, a zamiecie śnieżne lub intensywne opady deszczów jesienią, utrudniają poruszanie się po drogach zarówno pieszym, jak i zmotoryzowanym uczestnikom.
Jednak na każdą pogodę jest sposób – ciepłą wiosną, latem i wczesną jesienią nie potrzebujemy dodatkowego ogrzewania, późną jesienią i zimą oraz na przedwiośniu można wybrać z szerokiej oferty urządzeń emitujących ciepło, które kompleksowo ogrzeją każde pomieszczenie w domu.

Urządzenia grzewcze

Do najpopularniejszych urządzeń grzewczych można zaliczyć:

  • piece i kotły na paliwo stałe kopalniane, olej lub paliwo drewnopochodne,
  • kominki lub kominki z płaszczem wodnym,
  • wentylację z rekuperatorem,
  • pompa ciepła
  • klimatyzacja z funkcją grzania

i wiele innych urządzeń.

Klimatyzator z ogrzewaniem

Klimatyzatory w ostatnich latach mają coraz większe powodzenie, szczególnie te, które oprócz wiadomych funkcji związanych z chłodzeniem powietrza i utrzymywaniem stałej temperatury w pomieszczeniu, mają dodatkową funkcję, a mianowicie moduł grzewczy, pozwalający na rozprowadzanie podgrzanego powietrza. Zdecydowana większość nowoczesnych modeli klimatyzatorów ma już tę funkcję wbudowaną, co powoduje, że te właśnie modele są najczęściej wybierane i montowane w gospodarstwach indywidualnych. Niestety, nawet najlepsza klima z funkcją grzania, w naszych warunkach pogodowych nie spełni najwyższych oczekiwań, ale znakomicie nadaje się jako dodatkowe źródło ciepła, lub niekłopotliwe i zawsze gotowe do działania w okresach pomiędzy wiosną a latem – gdy kapryśna pogoda nie umie się zdecydować, po której woli być stronie oraz latem i jesienią, gdy jeszcze niby gorąco, ale chłodne wieczory i poranki przypominają o zbliżającej się porze przymrozków.

Klimatyzacja z funkcją grzania powinna być uruchomiana wtedy, gdy przez wiele dni temperatura powietrza osiąga tak niskie wartości, że wychłodzeniu ulegną pomieszczenia mieszkalne. Klima z funkcją grzania poprzez wbudowany wentylator szybko podniesie temperaturę otoczenia na taki poziom, że każdy z domowników poczuje się dużo bardziej komfortowo.

Szeroki wybór modeli klimatyzacji z funkcją ogrzewania

Na rynku polskim, jak i zagranicznym można znaleźć różne modele klimatyzacji z funkcją grzania o zróżnicowanej mocy grzewczej. Decydując się na zakup tego urządzenia, warto dokładnie sprawdzić wszystkie parametry techniczne oraz instrukcję montażu klimatyzacji – większość modeli to dwie jednostki – pierwsza zewnętrzna instalowana jest poza budynkiem, druga wewnętrzna montowana jest w jednym z pomieszczeń, tuż przy suficie. Z tego między innymi powodu, nie stosuje się klimatyzatora z funkcją grzania do ogrzewania pomieszczeń – ciepło gromadzące się pod sufitem tylko w znikomej części „schodzi” w niższe partie pokoju, co oznacza zbyt niską wydajność grzewczą.
Jak wiadomo, klimatyzacja potrzebuje prądu stałego, by prawidłowo funkcjonować – jeżeli jesteśmy zdecydowani na jej zakup, sprawdźmy jej klasę energetyczną. Urządzenia zaliczane do kategorii A zużywają najmniej energii, co przedkłada się na wysokość rachunku za energię elektryczną.

Dodatkowe zalety klimatyzacji grzewczej

Istotnym czynnikiem w klimatyzacji z funkcją grzania jest jednoczesne czyszczenie powietrza; dzięki filtrom, powietrze wwiewane do pomieszczenia w znacznym stopniu pozbawione jest zanieczyszczeń zewnętrznych, głównie kurzu i nieprzyjemnych woni.
Drugą zaletą jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności powietrza – wbrew opiniom, klimatyzator nie likwiduje wilgoci w pomieszczeniu, nawet gdy ma funkcję grzewczą. Ostatnim atutem przemawiającym za ogrzewaniem klimatyzacją, że zaprogramowana temperatura utrzymywana jest przez urządzenie na stałym poziomie.

Zostaw komentarz