klimatyzator z oczyszczaczem powietrza

Powietrze o idealnej temperaturze i dodatkowo bez zanieczyszczeń? Taką możliwość daje klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza, która jednocześnie reguluje temperaturę powietrza i usuwa z niej nawet najmniejsze pyły, które są szkodliwe dla zdrowia. Jak działa taka klimatyzacja? Kiedy warto się na nią zdecydować?

Klimatyzacja i oczyszczanie powietrza w jednym urządzeniu

Za pomocą standardowego klimatyzatora można chłodzić i ogrzewać powietrze do odpowiedniej temperatury. Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza to urządzenie typu Split, które poza tą funkcją dodatkowo filtruje powietrze.

Takie podwójne działanie powoduje, że klimatyzator z oczyszczaczem kompleksowo dba o jakość powietrza w pomieszczeniach – to możliwe za pomocą specjalnego systemu filtrów, które zatrzymują szkodliwe zanieczyszczenia, w tym smog, alergeny, dym papierosowy. Wybrane modele wyposażone są również w funkcję jonizacji.

Klimatyzator z oczyszczaczem powietrza – jak działa?

W porównaniu do standardowego modelu klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym wyposażony jest w filtry oraz czujnik do wykrywania stężeń pyłu – najczęściej jest to czujnik PM 1.0 lub PM 2.5, które wykrywają pyły o średnicy nie większej niż 1 μm lub 2,5 μm.

Podczas pracy klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza na bieżąco monitoruje stężenia pyłów. Gdy przekroczą one dany poziom, na urządzeniu można odczytać wynik, a także zmienia się kolor ikony:

  • zielony – dobre powietrze,
  • żółty – powietrze w normie,
  • pomarańczowy – złe powietrze,
  • czerwony – bardzo złe powietrze.

W zależności o zanieczyszczenia oczyszczacz automatycznie dopasowuje intensywność pracy, by jak najszybciej pozbyć się pyłów.

Klimatyzator i oczyszczacz powietrza działają niezależnie od siebie, dlatego powietrze można oczyszczać bez potrzeby klimatyzowania pomieszczenia. Można także korzystać z nich jednocześnie do ogrzewania lub chłodzenia i oczyszczania powietrza, by cieszyć się idealną temperaturą i czystością powietrza.

Należy pamiętać o tym, że klimatyzator z oczyszczaczem powietrza wymaga regularnego czyszczenia i wymiany filtra, by mógł działać sprawnie.

Kiedy warto kupić klimatyzator z oczyszczaczem?

Na klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym warto zdecydować się wtedy, gdy mieszka się w miejscowości, w której regularnie przekraczane są normy jakości powietrza. Smog i inne zanieczyszczenia prowadzą do poważnych schorzeń układu oddechowego, krwionośnego, wpływają na rozwój płodu.

Zakup takiego urządzenia jest także polecany dla osób z alergiami. Klimatyzator i oczyszczacz powietrza pomogą wtedy w usunięciu alergenów wywołujących nieprzyjemne objawy, między innymi kichanie, łzawienie oczu, wysypkę skórną.

Ile kosztuje klimatyzacja z oczyszczaczem powietrza?

Profesjonalny klimatyzator i oczyszczacz powietrza w jednym w formie urządzenia Split to wydatek około 3,3 tysiąca złotych.

W sprzedaży można znaleźć także klimatyzatory z oczyszczaczami w formie urządzeń wolnostojących, jednak ich efektywność jest niższa od klimatyzatorów typu Split.

Leave a comment