Konserwacja klimatyzacji - na czym polega i jak często ją wykonywać?

Na czym polega konserwacja klimatyzacji i jakie czynności wchodzą w jej skład? Jak często ją wykonywać? Czy można robić to samodzielnie, czy lepiej oddać w ręce specjalistów? Na te i inne pytania o konserwację odpowiadamy w najnowszym wpisie blogowym.

Konserwacja i jej definicja

Konserwacja – definicja ze słownika objaśnia, że pod tym pojęciem rozumie się różnego rodzaju zabiegi, mające na celu utrzymanie czegoś w dobrym stanie. Z kolei z punktu widzenia branży żywnościowej konserwacja to przetwarzanie, służące nadaniu większej trwałości. Inny słownik podaje, że konserwacja i jej definicja to zespół czynności zabezpieczających coś (np. zabytki, żywność, dzieła sztuki) przed zniszczeniem, psuciem się, utratą wartości. 

Konserwacja klimatyzacji – na czym polega?

Biorąc pod uwagę powyższe definicje i objaśnienie, co rozumie się pod pojęciem konserwacji, można wysnuć proste wnioski, że konserwacja klimatyzacji to zespół czynności, mających utrzymać to urządzenie w dobrym staniu i maksymalne wydłużenie jego trwałości. Co wchodzi w skład takich zabiegów? Jest to przede wszystkim czyszczenie, dezynfekcja i odgrzybianie skraplacza, parownika, filtrów i innych elementów urządzenia. Ponadto ekspert, zamówiony do prac konserwacyjnych, dokładnie sprawdza stan klimatyzatora, jego szczelność, ilość czynnika chłodniczego (w razie braku uzupełnia ten niedobór), a także funkcje urządzenia.

Więcej o tym, ile kosztuje serwis klimatyzacji i jak często to robić, opisaliśmy w starszym wpisie blogowym – zachęcamy do lektury. 

Konserwacja klimatyzacji – jak często ją przeprowadzać? 

Eksperci zalecają, by konserwację klimatyzacji wykonywać minimum raz do roku w ramach przeglądu – jednak im częściej jest ona używana i pracuje na większej powierzchni, tym częściej należy wykonywać serwis takiego urządzenia. Zatem klimatyzator, działający np. w restauracji czy pokoju hotelowym, powinien być sprawdzany z większą częstotliwością. 

Klimatyzację, pracującą wyłącznie w okresie letnim, wystarczy serwisować raz do roku po sezonie. Z kolei urządzenia, stosowane w innych niż chłodzenie celach, np. do ogrzewania, osuszania czy wentylacji, w okresach innych niż letni, powinny być serwisowane częściej – minimum co 6 miesięcy. 

Konserwacja klimatyzacji – samodzielnie czy zamówić ekipę specjalistów?

Konserwację klimatyzacji powinny przeprowadzać wyspecjalizowane w tym zakresie podmioty. Działanie na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku – w najgorszym wypadku nawet zniszczyć niektóre elementy urządzenia. 

Istnieje kilka czynności, które można wykonywać samodzielnie na urządzeniu split i multisplit, jednym z nich jest wymiana filtrów na nowe, a drugim samodzielne umycie zewnętrznego panelu urządzenia delikatnym środkiem. 

Jesień i zima idealnym czasem na konserwację klimatyzacji

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a zaraz za nią zima. To idealny czas, by zamówić ekipę specjalistów do konserwacji klimatyzacji. Z reguły urządzenie jest wtedy wyłączone, niekiedy – o ile posiada taką funkcję – ma włączony tryb ogrzewania klimatyzacją. To zatem idealny moment na przegląd i sprawdzenie, w jakim jest stanie, a także wyczyszczenie i odgrzybienie, by korzystanie z klimatyzatora było bezpieczne. 

Leave a comment