Krótki przewodnik po oznaczeniach na pilocie klimatyzacji - piloty klimatyzacji gree

Sterowanie klimatyzacją jest bardzo proste – dołączony do urządzenia pilot pozwala na łatwe i szybkie wybranie właściwego trybu pracy i optymalnej temperatury powietrza. Jakie przyciski można znaleźć na pilotach do klimatyzatorów? Oto krótki przewodnik po klimatyzacji i oznaczeniach na pilocie, stosowanych przez większość marek produkujących taki asortyment. 

Sterowanie klimatyzacją – piloty bezprzewodowe

W przypadku klimatyzacji Split, Multi Split, a także wybranych modeli monoblok, czyli wolnostojących, ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu odbywa się za pomocą pilota bezprzewodowego dołączonego do opakowania.

Pilot do klimatyzacji ma przyciski do obsługi jednostki i najczęściej wyposażony jest w wyświetlacz LCD, na którym można zobaczyć informacje o aktualnych parametrach pracy. W wielu modelach część przycisków jest ukryta – aby uzyskać do nich dostęp, należy odsunąć specjalną osłonę.

Dodatkowo pilot do klimatyzacji może posłużyć do programowania pracy urządzenia – umożliwia ustawienie dni i godzin pracy. Klimatyzator może wtedy wyłączyć się automatycznie po wyjściu domowników z domu, natomiast włączyć się przed ich powrotem, by ochłodzić wnętrza.

Pilot do klimatyzacji – instrukcja, jak z niego korzystać

Za pomocą pilota obsługa klimatyzacji jest bardzo prosta, ale przed rozpoczęciem korzystania z systemu warto zapoznać się z instrukcją użytkownika. Można znaleźć w niej dokładne informacje o tym, jak korzystać z pilota, a także sprawdzić, co oznaczają konkretne symbole na klimatyzacji. Objaśniająca oznaczenia umieszczone na pilocie do klimatyzacji instrukcja dostępna jest również do pobrania ze stron producentów. 

Pilot do klimatyzacji – instrukcja, jak z niego korzystać, to przede wszystkim dołączona do zakupionego urządzenia.dokumentacja. Poza nią informacji takich można zasięgnąć od specjalisty, który wykonuje montaż. Jednym z punktów, jakie nasi specjaliści realizują w ramach montażu, jest przeszkolenie klienta w obsłudze urządzenia – także pilota do klimatyzacji. 

Klimatyzacja – oznaczenia na pilocie

Dla sprzętów, takich jak klimatyzacja, oznaczenia na pilocie są najczęściej w języku angielskim, jednak ich funkcje można łatwo zapamiętać. Większość producentów urządzeń klimatyzujących stosuje takie same symbole i napisy na swoich pilotach do zdalnego sterowania, dlatego po zapoznaniu się z najważniejszymi funkcjami pilotów można wygodnie obsługiwać różne typy klimatyzatorów.

Pilot do klimatyzacji i jego najważniejsze oznaczenia

 • ON/OFF – przycisk służący do włączania i wyłączania urządzenia,
 • TEMP – dwa przyciski oznaczone jako + i – przeznaczone do podwyższania i obniżania temperatury w pomieszczeniu,
 • MODE – wybór trybu pracy urządzenia, w zależności od modelu klimatyzatora dostępne tryby to chłodzenie (COOL), osuszanie (DRY), grzanie do ogrzewania klimatyzacją (HEAT), wentylowanie (FAN), tryb auto,
 • PRESET – przycisk pamięci i ustawień,
 • RESET – skasowanie bieżących ustawień,
 • FAN/FAN SPEED – regulacja prędkości wentylatora, najczęściej do wyboru kilka poziomów pracy,
 • SWING – przycisk uruchamiający wachlowanie, kołysanie żaluzji wentylacyjnych,
 • JET DIRECT/AIR DIRECTION/AIR FLOW – ustawia kierunek powietrza wydmuchiwanego z klimatyzatora,
 • ECO/ECONOMY – uruchamia tryb ekonomiczny o niskim poborze mocy,
 • HI-POWER/TURBO – włącza przycisk intensywnej pracy,
 • FLOOR – uruchamia ogrzewanie podłogi,
 • SLEEP/QUIET – tryb cichej pracy, dopasowuje temperaturę do otoczenia dla komfortowego snu,
 • TIMER ON/OFF – służy do programowania czasu automatycznego włączenia i wyłączenia urządzenia,
 • CLOCK – przycisk do ustawiania zegar,
 • LOCK – funkcja blokady ustawień klimatyzatora, uniemożliwia dokonanie zmian ustawień,
 • LIGHT/DIGITAL DISPLAY – włącza i wyłącza podświetlenie wyświetlacza LCD.

Uwaga! Niektórzy producenci wykorzystują uniwersalne piloty do klimatyzacji do różnych urządzeń, dlatego mogą one zawierać przyciski, które nie obsługują funkcji dostępnych w danym klimatyzatorze.

Jak prawidłowo korzystać z pilota do klimatyzacji?

Aby obsługa klimatyzacji działała sprawnie, pilot powinien być skierowany w stronę urządzenia. Maksymalny zasięg pilotów wynosi około 8 metrów. Pilot do klimatyzacji powinien być przechowywany w miejscu, w którym nie jest narażony na zawilgocenie, zmoczenie, nagrzewanie.

Piloty do klimatyzacji zasilane są bateriami AA lub AAA, w toku częstej eksploatacji zużywają się i wymagają wymiany. Baterie należy wymienić wtedy, gdy jednostka klimatyzatora nie odpowiada, lub wtedy, gdy na wyświetlaczu urządzenia pojawia się ikonka informująca o wyczerpaniu baterii. Warto dodać, że wiele pilotów jest tak zaprogramowanych, że po wyjęciu lub wymianie baterii na nowo trzeba je na nowo programować. Gdy na pilocie do klimatyzacji widoczne są zabrudzenia, należy delikatnie usunąć je wilgotną ściereczką.

Czy istnieje uniwersalny pilot do klimatyzacji?

Tak, istnieją uniwersalne piloty do klimatyzacji, które są zaprojektowane do obsługi różnych marek i modeli klimatyzatorów. Te piloty pozwalają na kontrolę funkcji klimatyzacji, takich jak temperatura, tryb pracy, wentylacja itp., niezależnie od marki urządzenia.

Jednakże istnieje kilka rzeczy, które warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujesz się na zakup uniwersalnego pilota do klimatyzacji:

 • Kompatybilność: Upewnij się, że wybrany pilot jest kompatybilny z marką i modelem Twojego klimatyzatora. Niektóre uniwersalne piloty mogą obsługiwać tylko pewną grupę marek lub niektóre modele.
 • Funkcje: Sprawdź, czy uniwersalny pilot oferuje wszystkie potrzebne funkcje, które chcesz kontrolować w swoim klimatyzatorze. Niektóre starsze modele lub bardziej zaawansowane funkcje mogą nie być obsługiwane przez niektóre uniwersalne piloty.
 • Programowanie: W przypadku uniwersalnych pilotów, konieczne może być przeprowadzenie procedury programowania, aby dopasować pilot do Twojego konkretnego klimatyzatora. Upewnij się, że jesteś w stanie poprawnie przeprowadzić tę procedurę lub że jest to dla Ciebie wykonalne.
 • Zakres działania: Sprawdź, jak daleki jest zasięg działania pilotu. W niektórych przypadkach, zasięg może być ograniczony, co może wpływać na wygodę użytkowania.
 • Obsługa: Uniwersalne piloty mogą być nieco bardziej skomplikowane w obsłudze niż dedykowane pilota do konkretnego klimatyzatora, ponieważ mają za zadanie obsługiwać wiele różnych modeli.

Leave a comment