piloty klimatyzacji gree

Sterowanie klimatyzacją jest bardzo proste – dołączony do urządzenia pilot pozwala na łatwe i szybkie wybranie właściwego trybu pracy i optymalnej temperatury powietrza. Jakie przyciski można znaleźć na pilotach do klimatyzatorów? Oto krótki przewodnik po oznaczeniach, jakie stosowane są przez większość marek.

Sterowanie klimatyzacją – piloty bezprzewodowe

W przypadku klimatyzatorów Split, Multi Split, a także wybranych modeli monoblok, czyli wolnostojących ustawienie klimatyzacji w pomieszczeniu odbywa się za pomocą pilota bezprzewodowego dołączonego do urządzenia.

Pilot klimatyzacji ma przyciski do obsługi jednostki i najczęściej wyposażony jest w wyświetlacz LCD, na którym można zobaczyć informacje o aktualnych parametrach pracy. W wielu modelach część przycisków jest ukryta. Aby uzyskać do nich dostęp, należy odsunąć specjalną osłonę.

Dodatkowo pilot może posłużyć do programowania pracy klimatyzatora – umożliwia ustawienie dni i godzin pracy urządzenia. Klimatyzator może wtedy wyłączyć się automatycznie po wyjściu domowników z domu, natomiast włączyć się przed ich powrotem.

Instrukcja obsługi pilota do klimatyzacji

Za pomocą pilota obsługa klimatyzacji jest bardzo prosta, ale przed rozpoczęciem korzystania z systemu warto zapoznać się z instrukcją użytkownika. Można znaleźć w niej dokładne informacje o tym, jak korzystać z pilota, a także sprawdzić, co oznaczają konkretne symbole na klimatyzacji.

Objaśniająca oznaczenia umieszczone na sprzęcie jak pilot do klimatyzacji instrukcja dostępna jest również do pobrania ze stron producentów.

Oznaczenia na pilotach do klimatyzacji

Dla sprzętów jak klimatyzacja oznaczenia na pilocie są najczęściej w języku angielskim, jednak ich funkcje można łatwo zapamiętać.

Większość producentów urządzeń klimatyzujących stosuje takie same symbole i napisy na swoich pilotach zdalnego sterowania, dlatego po zapoznaniu się z najważniejszymi funkcjami pilotów można wygodnie obsługiwać różne typy klimatyzatorów.

Pilot klimatyzacji – najważniejsze oznaczenia:

 • ON/OFF – przycisk służący do włączania i wyłączania urządzenia,
 • TEMP – dwa przyciski oznaczone jako + i – przeznaczone do podwyższania i obniżania temperatury w pomieszczeniu,
 • MODE – wybór trybu pracy urządzenia, w zależności od modelu klimatyzatora dostępne tryby to chłodzenie (COOL), osuszanie (DRY), grzanie (HEAT), wentylowanie (FAN), tryb auto,
 • PRESET – przycisk pamięci i ustawień,
 • RESET – skasowanie bieżących ustawień,
 • FAN/FAN SPEED – regulacja prędkości wentylatora, najczęściej do wyboru kilka poziomów pracy,
 • SWING – przycisk uruchamiający wachlowanie, kołysanie żaluzji wentylacyjnych,
 • JET DIRECT/AIR DIRECTION/AIR FLOW – ustawia kierunek powietrza wydmuchiwanego z klimatyzatora,
 • ECO/ECONOMY – uruchamia tryb ekonomiczny o niskim poborze mocy,
 • HI-POWER/TURBO – włącza przycisk intensywnej pracy,
 • FLOOR – uruchamia ogrzewanie podłogi,
 • SLEEP/QUIET – tryb cichej pracy, dopasowuje temperaturę do otoczenia dla komfortowego snu,
 • TIMER ON/OFF – służy do programowania czasu automatycznego włączenia i wyłączenia urządzenia,
 • CLOCK – przycisk do ustawiania zegar,
 • LOCK – funkcja blokady ustawień klimatyzatora, uniemożliwia dokonanie zmian ustawień,
 • LIGHT/DIGITAL DISPLAY – włącza i wyłącza podświetlenie wyświetlacza LCD.

Uwaga! Niektórzy producenci wykorzystują uniwersalne piloty do klimatyzacji do różnych urządzeń, dlatego mogą one zawierać przyciski, które nie obsługują funkcji dostępnych w danym klimatyzatorze.

Jak prawidłowo korzystać z pilota do klimatyzacji?

Aby obsługa klimatyzacji działała sprawnie, pilot powinien być skierowany w stronę urządzenia. Maksymalny zasięg pilotów wynosi około 8 metrów.

Pilot do klimatyzacji powinien być przechowywany w miejscu, w którym nie jest narażony na zawilgocenie, zmoczenie, nagrzewanie.

Piloty zasilane są bateriami AA lub AAA, które wymagają cyklicznej wymiany. Baterie należy wymienić wtedy, gdy jednostka klimatyzatora nie odpowiada, lub wtedy, gdy na wyświetlaczu urządzenia pojawia się ikonka informująca o wyczerpaniu baterii.

Gdy na pilocie widoczne są zabrudzenia, należy usunąć je delikatnie wilgotną ściereczką.

Zostaw komentarz