Moc chłodnicza klimatyzatora

Moc chłodnicza klimatyzatora, nazywana także wydajnością chłodniczą, to kluczowy parametr, na jaki powinno się zwracać uwagę podczas zakupu domowego, stacjonarnego urządzenia chłodzącego powietrze. W dzisiejszym wpisie przedstawiamy, jak przy pomocy prostego wzoru można wstępnie obliczyć tę wartość oraz jaka moc klimatyzatora jest odpowiednia dla konkretnego metrażu pomieszczenia.

Moc chłodnicza – czym jest?

Moc chłodnicza – najczęściej podawana w kW – to najważniejszy parametr, na jaki powinno się zwracać uwagę podczas kupowania klimatyzatora do domu czy biura. Na stronie każdego produktu z naszego asortymentu znaleźć można informację, jaką dane urządzenie ma moc chłodniczą. Co istotne z reguły dane te są podawane dla określonego, specyficznego środowiska – np. przypadku klimatyzatora split Gree Fairy są to warunki przy założeniu temperatury wewnętrznej 27 stopni Celsjusza (termometr suchy), 19 stopni Celsjusza (termometr mokry) oraz temperatury zewnętrznej 35 stopni Celsjusza (termometr suchy) i 24 stopnie (termometr mokry). 

Na stronie każdego produktu – np. przytaczanego już modelu ściennego Gree Fairy – znajduje się użyteczna tabela z przypisaną do danego metrażu pokoju mocą chłodnicza. W tabeli znajdują się dwa wiersze: powierzchnia pomieszczenia w metrach kwadratowych i przypisana do niej mocą chłodniczą w kW. Przykładowe wartości prezentują się następująco:

  • pomieszczenie 20-30 m² – moc klimatyzatora Gree Fairy 2,7 kW
  • pomieszczenie 30-40 m² – moc klimatyzatora Gree Fairy 3,5 kW

itd. 

Moc chłodnicza – wzór 

Czy na moc chłodniczą jest wzór? Tak. Moc klimatyzatora można obliczyć przy pomocy następującego, banalnie prostego schematu: powierzchnię danego pomieszczenia – np. 25 metrów kwadratowych – należy pomnożyć razy 100. Uzyskany wynik, czyli 2500 Watów oznacza, że  potrzebny będzie klimatyzator o mocy chłodniczej około  2,5 kW. Warto jednak dodać, że przy pomocy tego wzoru można jedynie wstępnie i orientacyjnie ustalić moc chłodniczą – precyzyjniejsze dane podadzą specjaliści w zakresie klimatyzacji. Nie tylko metraż pomieszczenia ma znaczenie podczas obliczania wydajności chłodniczej, dlatego lepiej powierzyć to w ręce ekspertów – np. w nasze ręce. 

Dlaczego wydajność chłodnicza ma znaczenie? 

Odpowiednio dopasowana do wielkości i wysokości pomieszczenia wydajność chłodnicza sprawia, że klimatyzator chłodzi wnętrze do optymalnej i pożądanej temperatury, nie zużywając przy tym dużo energii. Jednak nie zawsze ten parametr jest dobrze dopasowany. Nierzadko zdarza się, że obliczając wydajność chłodniczą samodzielnie i na własną rękę, zdecydujemy się na urządzenie o zbyt małej mocy. Czym to skutkuje? Nie da się przy pomocy takiego klimatyzatora uzyskać pożądanej temperatury, szczególnie w gorące lub upalne dni. Inny problem, z którym borykają się osoby poszukujące efektywnego klimatyzatora, to wybór urządzenia o zbyt dużej mocy. W tym wypadku koszty użytkowania będą bardzo wysokie. 

Moc chłodnicza a moc elektryczna

Moc chłodnicza a moc elektryczna – czy te wartości są tożsame i takie same? Nie. Zazwyczaj działa reguła, że moc elektryczna stanowi średnio 30% mocy chłodniczej. Przykładowo klimatyzator o mocy chłodniczej 3,5 kW ma pobór prądu ok. 1,1 kW, przy czym należy dodać, że nowoczesne urządzenia rzadko pracują z pełną, podaną w ich specyfikacji mocą, zazwyczaj zużycie wynosi nie więcej niż 0,3-0,8 kWh. 

Jaka moc klimatyzatora? Podsumowanie

Dobór klimatyzatora nie jest rzeczą trudną. Jaka moc klimatyzatora będzie odpowiednia do naszych potrzeb? Można wstępnie samodzielnie ją oszacować, przy pomocy wskazanego przez nas powyżej prostego wzoru. Ostateczną decyzję w sprawie doboru klimatyzacji najlepiej oddać w ręce specjalistów, dlatego zachęcamy do kontaktu. Nie sam metraż pomieszczenia ma znaczenie, bo także inne czynniki – np. powierzchnia okien i to, na którą stronę świata wychodzą (najchłodniej jest po stronie północnej, a najcieplej po południowej). W razie wątpliwości, które urządzenie wybrać, doradzimy najlepsze rozwiązanie o odpowiedniej mocy chłodniczej.

Leave a comment