Na czym polega audyt energetyczny?

W mediach i codziennych rozmowach coraz częściej słyszy się o termomodernizacji budynków. Wiele osób decyduje się na polepszenie warunków w swoich domach i tym samym na ich unowocześnienie. Termomodernizacja budynków pozwala na ich dodatkowe docieplenie, zapewnienie mniejszej utraty ciepła, a co za tym idzie, obniżenie rachunków za ogrzewanie (można zdecydować się na ogrzewanie klimatyzacją). Jednak poprawne przeprowadzenie takiego przedsięwzięcia powinno odbyć się przy uprzednim audycie energetycznym. Co to właściwie jest? Jak wygląda audyt energetyczny i czym różni się od uproszczonej analizy energetycznej? Czy jest on konieczny? Ile kosztuje audyt energetyczny? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w przygotowanym przez nas tekście!

Czym jest audyt energetyczny? 

Audyt energetyczny jest pewnego rodzaju analizą stanu budynku. Taka ekspertyza może być wykonana tylko przez doświadczonego specjalistę. Tylko on ma odpowiednią wiedzę i szkolenia, które pozwolą mu na zbadanie i przeanalizowanie tego, w jakim stanie jest dom. Specjalista zbiera różne dane. Przede wszystkim sprawdza, ile energii zużywa dom oraz znajdujące się w nim urządzenia, takie jak klimatyzacja i inne sprzęty RTV i AGD. Znajduje także miejsca, w których dochodzi do uciekania ciepła. Na tej podstawie określa, jakie zabiegi i działania należy przeprowadzić w ramach termomodernizacji budynku. Taka wstępna analiza pozwala na oszacowanie kosztów związanych z zaplanowanymi pracami. 

Czy warto wykonywać audyt energetyczny? 

Zdecydowaną zaletą przeprowadzania audytu energetycznego jest zapoznanie się ze stanem faktycznym budynku. Na podstawie analizy można określić, co wymaga naprawy, co trzeba wymienić, a co jest w dobrym stanie. Czasem może okazać się, że dzięki audytowi energetycznemu zaoszczędzimy pieniądze. Dzieje się tak w przypadku, gdy planowaliśmy wymianę okien i drzwi, a wystarczy jedynie ocieplić budynek. To pozwala na wykonanie jedynie potrzebnych prac, bez wydawania pieniędzy na coś, co jest w porządku. Jednak z audytem wiążą się pewne opłaty. Czy są opłacalne?

Kto wykonuje audyt energetyczny? 

Audyt energetyczny jest przeprowadzany wyłącznie przez wykwalifikowanych w tym zakresie specjalistów -:audytora energetycznego lub doradcę energetycznego. To oznacza, że musimy znaleźć taką osobę oraz zapłacić jej za wykonaną pracę. Kim właściwie jest specjalista od audytów energetycznych? Taka osoba musi posiadać wiedzę z zakresu energetyki, inżynierii środowiska oraz inżynierii budownictwa. Dodatkowo, oprócz takiego specjalisty, konieczna jest obecność doradcy energetycznego. Obaj fachowcy powinni mieć odpowiednie certyfikaty oraz ukończone kursy. Na szczęście nie jest trudno znaleźć takie osoby. W Internecie dostępne są listy audytorów energetycznych. 

Ile kosztuje audyt energetyczny?

Ile więc zapłacimy za taki audyt energetyczny? Cena uzależniona jest od wielkości domu, dachu, sposobu ogrzewania domu. Koszt audytu jest też wyższy w większych aglomeracjach. Trzeba więc indywidualnie sprawdzić, ile akurat w naszym domu czy lokalu mieszkalnym kosztować będzie audyt energetyczny. Od tego, ile kosztuje audyt energetyczny, zależy także, jaki typ budynku obejmuje: inne są kwoty dla obiektów mieszkalnych, a inne dla budynków niemieszkalnych. Inne cenniki obowiązują także dla budynków użyteczności publicznej. Znaczenie ma także kompletność istniejącej dokumentacji technicznej oraz wyposażenie techniczne audytowanego obiektu. 

Audyt energetyczny a uproszczona analiza energetyczna 

Warto też wiedzieć, że audyt energetyczny jest jedną z dwóch metod zakwalifikowania się do programu Czyste Powietrze. Druga opcja to wykonanie uproszczonej analizy energetycznej. Czym ona właściwie jest? Uproszczoną analizę energetyczną przeprowadza sam właściciel budynku. Wystarczy pobrać odpowiedni formularz i uzupełnić poszczególne rubryki. Takie dane pozwalają oszacować skalę przedsięwzięcia termomodernizacji. Jednak taka analiza nie jest tak dokładna jak audyt energetyczny. 

Leave a comment