awaria klimatyzacji domowej

Klimatyzacja ma wiele zalet, jest w stanie pracować wydajnie przez cała dobę, niezależnie od pory roku. Niestety nawet nowoczesna klimatyzacja może zawieść. Bardzo często sami przyczyniamy się do uszkodzenia klimatyzatora na skutek jego nieprawidłowego eksploatowania. Wraz z upływem czasu wszystkie podzespoły ulegają zużyciu, co niestety zwiększa ryzyko awarii. Na szczęście wiele usterek można szybko wyeliminować, dzięki czemu unikniemy wysokich kosztów naprawy. Bardzo ważne jest wobec tego kontrolowanie działania klimatyzacji i szybka reakcja na wszelkiego typu nieprawidłowości. Zanim coś się zepsuje, bardzo często można wykryć wczesne objawy awarii.

Poznaj główne przyczyny awarii klimatyzatora

Jeśli chcemy uniknąć kosztowej naprawy czy nawet wymiany klimatyzacji, trzeba na bieżąco monitorować jej stan i reagować na niepokojące sygnały ostrzegawcze, które mogą być zwiastunem zbliżającej się awarii. Jedną z częstych przyczyn awarii klimatyzacji są problemy z wentylatorem znajdującym się w jednostce zewnętrznej. To właśnie ona jest niezbędna do prawidłowego usuwania ciepłego powietrza z pomieszczenia, co wymaga wzmożonej pracy. Nie powinna wobec tego dziwić podatność tego elementu na usterki. Mogą one dotyczyć silnika wentylatora lub sprężarki. Po czym poznać ich nieprawidłową pracę? Zaniepokoić powinny nas nietypowe odgłosy ze strony skraplacza po włączeniu klimatyzatora. Niesprawne chłodzenie jednostki centralnej przyczyni się do przegrzania urządzenia, czego skutkiem będzie awaria sprężarki. Naprawa tego typu awarii wiąże się z wysokimi kosztami.

Awaria sprężarki klimatyzacji

Kolejną przyczyną awarii klimatyzacji może być niedrożność przewodów, przez co niemożliwe staje się usuwanie na bieżąco skraplającej się pary wodnej. Można to poznać po kapiącej wodzie, która zaczyna w coraz większym stopniu wypływać z urządzenia, gdyż pierwotna droga ujścia zostaje zablokowana. Powodem takiego stanu rzeczy nierzadko jest zanieczyszczone wnętrze klimatyzatora. Regularne czyszczenie pozwoli uchronić się przed tego typu usterką. Do problemów z klimatyzacją mogą przyczynić się też częste włączanie i wyłączanie sprężarki. To z kolei może wynikać ze zbyt niskiego poziomu czynnika chłodzącego w układzie. Tego typu problemy pozwalają wykryć zawczasu regularne przeglądy urządzenia. Jeśli nie rozwiążemy ich w porę, może dojść nawet do nieodwracalnego w skutkach uszkodzenia sprężarki.

Co jeszcze może być przyczyną awarii klimatyzacji?

Jeśli zauważymy, że wydajność klimatyzatora spadła, należy zacząć szukać źródła problemu. Można to szybko wyczuć po tym, że urządzenie przestanie efektywnie chłodzić pomimo nieprzerwanego pobierania energii elektrycznej. Przyczyną obniżonej wydajności klimatyzatora mogą być zanieczyszczone filtry powietrza. Czyszczenie ich raz na parę miesięcy nie wystarczy, należy robić to nawet co dwa tygodnie. Brudne filtry mogą przyczynić się nie tylko do awarii klimatyzacji, ale zaczynają zanieczyszczać powietrze w całym pomieszczeniu, co ma negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Brudne filtry mogą doprowadzić nawet do zniszczenia układu. Przy zbyt mocno zaniżonym czynniku chłodniczym klimatyzacja zaczyna pracować nieregularnie. Do awarii klimatyzatora może dojść także na skutek skoków napięcia.

Leave a comment