Nowoczesne ogrzewanie stacjonarnym klimatyzatorem - poradnik

Nowoczesne ogrzewanie – technologie i energooszczędne na to sposoby – to temat, który interesuje wiele osób. Każdy, kto jest na etapie budowy domu czy wykończenia i nadal może podjąć decyzję o zainstalowaniu ogrzewania podłogowego, pompy ciepła, inteligentnego termostatu czy kotła kondensacyjnego, rozważa plusy i minusy różnych rozwiązań. Jednym ze sposobów na nowoczesne ogrzewanie domu lub mieszkania jest klimatyzacja. Wystarczy wybrać urządzenie o odpowiedniej wydajności grzewczej, by cieszyć się ciepłym i przytulnym wnętrzem.

Nowoczesne ogrzewanie ekologicznymi metodami

Sposobów na nowoczesne ogrzewanie domu lub mieszkania jest wiele. Obecnie sporo osób interesują ekologiczne rozwiązania – tutaj prym wiodą panele fotowoltaiczne oraz farmy wiatrowe. Uznawany za najskuteczniejszy, ale zarazem najdroższy ekologiczny system grzewczy, to pompa ciepła. Inna opcja to ekologiczny piec na paliwo stałe, np. kocioł na pellet

Nowoczesne ogrzewanie przy pomocy klimatyzatora

Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki wydatek, jak prywatna, przydomowa farma fotowoltaiczna. Znacznie tańszą alternatywą jest stacjonarny klimatyzator split lub klimatyzator multisplit z funkcją grzania. Atutem ich wyboru jest fakt, że jedno całoroczne urządzenie spełnia kilka funkcji: chłodzi, grzeje, może też osuszać, nawilżać i oczyszczać powietrze oraz wentylować. Ponadto cena samego urządzenia oraz usługa montażu czy ewentualny serwis lub naprawy to ułamek kwoty, porównując te koszty np. do wspomnianej już fotowoltaiki. Montaż prostego klimatyzatora typu split fachowcom, np. z naszej ekipy, zajmuje zaledwie godzinę. Jeśli pomieszczenie wymaga dodatkowych prac, jak kucie bruzdy instalacyjnej w żelbetonie czy przewiert otworu instalacyjnego, dłużej jednak długość tych prac i poziom ich zaawansowania oraz koszty na pewno nie przekroczą ceny, jaką należy zapłacić za ogrzewanie podłogowe czy pompę ciepła, której instalacja trwa cały dzień w okresie ciepłym i nawet do dwóch dni w sezonie zimowym. 

Nowoczesne ogrzewanie domu klimatyzacją – plusy

Nowoczesne ogrzewanie domu stacjonarnym klimatyzatorem ma szereg zalet. Największą jest wielofunkcyjność tego urządzenia – latem gwarantuje przyjemny chłód, a zimą czy w okresach przejściowych, kiedy ogrzewanie centralne już lub jeszcze nie działa, ogrzewa wnętrza domu lub mieszkania. Szybkie działanie to kolejny atut tego rozwiązania – po uruchomieniu pilotem klimatyzatora można ogrzać pomieszczenie już w kilka-kilkanaście minut do pożądanej temperatury (czas ten zależy od temperatury na zewnątrz i w środku oraz od wielkości i wysokości pomieszczenia). Klimatyzator – poza serwisem minimum raz do roku – nie wymaga uzupełniania paliwem stałym, kupowania materiału opałowego,  czyszczenia paleniska z popiołu itd, co stanowi o jego przewadze nad kotłami, piecami, piecykami i kozami. Klimatyzator nie tylko schładza lub ogrzewa powietrze, ale też – za sprawą filtrów – oczyszcza je z pyłu, kurzu i nieprzyjemnych zapachów. Urządzenie można zamontować tylko w jednym pomieszczeniu, np. sypialni czy pokoju dziecka lub w kilku – wówczas najlepszym rozwiązaniem jest klimatyzacja multisplit, czyli jedna jednostka zewnętrzna i kilka (do 9) jednostek wewnętrznych. 

Nowoczesne ogrzewanie mieszkania klimatyzacją – koszty

Czy nowoczesne ogrzewanie mieszkania przy pomocy stacjonarnego klimatyzatora – np. split – generuje wysokie koszty? Wbrew pozorom i obiegowym opiniom nie jest to droższe niż inne metody grzewcze, np. elektryczny piecyk. By nowoczesne ogrzewanie mieszkania przy pomocy klimatyzatora pochłaniało jak najmniej energii, polecamy sięgnąć po urządzenie o możliwie jak najwyższej klasie energetycznej (minimum to kategoria A+ lub wyższa). Ponadto, by klimatyzator ogrzał pomieszczenie do pożądanej temperatury, jego moc grzewcza powinna być precyzyjnie dopasowana do metrażu danego pomieszczenia. W razie wątpliwości, jakie urządzenie będzie odpowiednie do naszych potrzeb, zachęcamy do kontaktu – nasi specjaliści oszacują, który model sprawdzi się najlepiej. 

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na podstronie Ogrzewanie klimatyzacją.

Leave a comment