przegląd klimatyzacji

Klimatyzacja w domu czy też miejscu pracy to bez wątpienia coś bardzo przydatnego. Zarówno w sezonie letnim, jaki i w innym czasie możemy  korzystać z tego urządzenia. Działa ono zarówno chłodząco,  ale można też dogrzewać pomieszczenia klimatyzacją (więcej na stronie Ogrzewanie klimatyzacją). Coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. Klimatyzacja może mieć różne parametry techniczne oraz może być umieszczona w kilku pomieszczeniach lub tylko jednym. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jednak jeśli już decydujemy się na takie urządzenie, to musimy wiedzieć o nim kilka podstawowych rzeczy.

Czy warto posiadać klimatyzację w swoim domu?

Przez wiele lat w społeczeństwie panowało pewne przeświadczenie o klimatyzacji. Kojarzyła się ona jedynie z luksusowymi domami lub sklepami czy też biurami. Do dziś wiele osób właśnie tak myśli o klimatyzacji. Na szczęście to mylne przeświadczenie zaczyna się zmieniać. Posiadanie klimatyzacji nie jest już tak wymagające i drogie. Co więcej, świadomość w temacie użytkowania i dbania o taki sprzęt także wzrasta. Dlatego też możemy pożegnać erę mitu o szkodliwości działania klimatyzacji czy też jej wygórowanych cenach. To naprawdę dobry sprzęt, który warto mieć w swoim domu. Co więcej, jest on dla nas jak najbardziej korzystny i zdrowy!

Jak dbać o klimatyzację?

Najważniejszym elementem w klimatyzacji, który wpływa na nasz organizm, jest filtr. To on sprawia, że powietrze w pomieszczeniu jest dla nas bezpieczne. Tak więc posiadając klimatyzację możemy cieszyć się przefiltrowanym, czystym powietrzem. Filtr wyłapuje szkodliwe cząsteczki bakterii, a także kurz i zanieczyszczenia. Dlatego też alergicy oraz rodziny z dziećmi powinny postawić właśnie na klimatyzację. Regularna wymiana filtrów klimatyzacji pozwala na prawidłowe funkcjonowanie całego układu. Trzeba zawsze o tym pamiętać! Ważnym aspektem użytkowania klimatyzacji jest jej odpowiednie ustawianie. Powinniśmy ustalać temperaturę, która nie powoduje dużych wahań pomiędzy klimatyzowanymi a nieklimatyzowanymi pomieszczeniami. 

Jak często robić przegląd klimatyzacji? 

Jak każde urządzenie, klimatyzacja wymaga sprawdzenia poprawności działania raz na jakiś czas. Pozwala to na jej jak najdłuższą sprawność i najlepsze funkcjonowanie. Dlatego też przegląd klimatyzacji powinniśmy wykonywać regularnie. Na początku dwa razy do roku jest on wykonywany w związku z gwarancją. W późniejszym czasie powinniśmy także zachowywać taki odstęp czasu między kolejnymi przeglądami. Jest to naprawdę ważne ze względu na nasze bezpieczeństwo, ale także działanie klimatyzacji. Jeśli dojdzie do poważnych usterek, jak np. wyciek freonu, będziemy musieli zapłacić naprawdę dużo za naprawę. Dlatego właśnie regularne serwisowanie i przeglądy pozwalają na uniknięcie wielkich kosztów lub nawet całkowitego zepsucia się klimatyzacji. 

Prawidłowe funkcjonowanie klimatyzacji – zadbaj o powietrze w domu

Klimatyzacja może kojarzyć się nam tylko z ochłodzeniem w gorące dni. Jednak nie jest to jej jedyna funkcja. Klimatyzacja ma wpływ na jakość powietrza, odpowiednią wilgotność w pomieszczeniu oraz odpowiednią temperaturę. Dlatego też warto zainwestować w taki sprzęt z wielu powodów. Ceny nie są wcale wygórowane i można znaleźć klimatyzację w cenie, która będzie w granicach posiadanego budżetu. Wystarczy sprawdzić dostępne oferty i wybrać odpowiedni model! Ważną kwestią jest także umieszczenie klimatyzacji oraz wywietrznika w dostępnym miejscu. Trzeba mieć odpowiednią ilość miejsca, aby móc zamontować taki sprzęt. Jednak zwykle w każdym domu czy mieszkaniu taka przestrzeń się znajdzie!

Przegląd klimatyzacji – podstawa prawna

W Polsce przepisy dotyczące przeglądów klimatyzacji są regulowane przez różne akty prawne, które określają obowiązki właścicieli i użytkowników klimatyzacji. Oto podstawowe akty prawne i regulacje dotyczące przeglądów klimatyzacji w Polsce:

  • Ustawa o Ochronie Środowiska (Dz.U. z 2001 roku, Nr 62, poz. 627): Ta ustawa reguluje kwestie związane z ochroną środowiska naturalnego, w tym kontrolę i nadzór nad substancjami chemicznymi, w tym czynnikami chłodniczymi używanymi w klimatyzacji.
  • Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 22 marca 2010 roku w sprawie sprawdzania szczelności oraz przeglądów urządzeń i instalacji zawierających fluorowane gazy cieplarniane (Dz.U. z 2010 roku, Nr 51, poz. 307): To rozporządzenie określa szczegółowe przepisy dotyczące przeglądów i kontroli urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane, które są stosowane w klimatyzacji. Przepisy te dotyczą m.in. obowiązku regularnych przeglądów i kontroli szczelności.
  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 września 2002 roku w sprawie przeciwdziałania zanieczyszczeniom powietrza pochodzącym z niektórych stałych źródeł (Dz.U. z 2002 roku, Nr 167, poz. 1394): Rozporządzenie to reguluje emisję substancji zanieczyszczających do atmosfery z niektórych stałych źródeł, w tym z urządzeń klimatyzacyjnych. Określa ono wymagania dotyczące parametrów emisji i obowiązek prowadzenia przeglądów i konserwacji tych urządzeń.
  • Regulacje lokalne: W niektórych przypadkach, regulacje dotyczące przeglądów klimatyzacji mogą być również określone na poziomie lokalnych samorządów lub wspólnot mieszkaniowych. Dlatego warto sprawdzić lokalne przepisy i regulacje dotyczące użytkowania i konserwacji klimatyzacji.

Przegląd klimatyzacji w domu – podsumowanie

Regularny przegląd klimatyzacji w domu to nie zbędny wydatek, ale konieczność, by urządzenie działało w pełni wydajnie i prawidłowo, a domownicy mieli czyste i świeże powietrze. Jaka jest minimalna częstotliwość przeglądu klimatyzacji w domu? Eksperci nie są co do tego zgodni – jedno określają, że raz w roku, a inni dwa razy w roku. Faktem jest, że im częściej działa klimatyzacja i większą powierzchnię schładza, tym częściej powinien być wykonywany przegląd. Najlepiej zamawiać do tego ekipę, która montowała to urządzenie, bo ma pełną wiedzę na temat tego modelu i najczęściej występujących usterek czy problemów.

Leave a comment