rodzaje klimatyzacji w bloku

Największą bolączką latem są upalne dni, wdzierające się do pomieszczeń promieniowanie słoneczne, które powoduje nadmierne ich nagrzewanie się. Można oczywiście zastosować rolety czy zasłony, nawet zamontować na szybie okiennej folie przeciwsłoneczne czy wspomóc się wiatrakiem. Nic jednak nie zastąpi sprawnie działającego klimatyzatora. Wybór na rynku jest ogromny, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie idealny model. Istotne będzie to, aby dobrać go do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań, preferencji i możliwości finansowych. Czas zapoznać się z dostępnymi rodzajami klimatyzacji i aspektami, na które należy zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Jakie mamy rodzaje klimatyzacji do wyboru?

Za pomocą klimatyzatorów możliwe staje się schłodzenie powietrza, co stanowi ogromną ulgę podczas gorących dni, gdy przez okna wdziera się uporczywe ciepło. Poszczególne modele różnią się od siebie funkcjonalnością i sposobem montażu. Niektóre z nich mogą być użytkowane przez cały rok, gdyż wyposażone są w funkcję grzania. Klimatyzatory można podzielić na modele typu split, multisplit, przenośne i z wbudowaną pompą ciepła.

Klimatyzatory typu split

W przypadku klimatyzacji split można liczyć na największy wachlarz wyboru. Występują w wersji ściennej, podsufitowej, przypodłogowej, kasetonowej i kanałowej. Najpopularniejsze są modele ścienne, które montuje się głównie nad łóżkiem. Klimatyzatory podsufitowe idealnie sprawdzają się przy wysokich wnętrzach, są dyskretne, instaluje się je do konstrukcji stropu. Z kolei urządzenia kasetonowe wybieranie są przede wszystkim do pomieszczeń biurowych i hotelowych. Po zamontowaniu ich w suficie podwieszanym i ukryciu w panelu ozdobnym stają się bardzo estetyczne ze względu na zakamuflowaną jednostkę wewnętrzną. Za dyskretne uznaje się także modele przypodłogowe, które mogą imitować grzejnik, dlatego warto je zainstalować przy oknie. Do warunków domowych nadają się tak naprawdę tylko klimatyzatory ścienne, podsufitowe i przypodłogowe.

Klimatyzatory multisplit

W przypadku dużego metrażu najlepiej sprawdzają się klimatyzatory multisplit. Można podłączyć do jednego urządzenia zewnętrznego kilka jednostek wewnętrznych. Można wobec tego zastosować jeden system do kilku pomieszczeń, ale w każdym z nich ustawić inne parametry powietrza. Użytkownik ma również pełną dowolność co do tego, które jednostki mają w danym momencie być włączone/wyłączone.

Klimatyzatory przenośne

W przypadku budynków, gdzie nie ma możliwości zamontowania tradycyjnego systemu klimatyzacji, można wybrać klimatyzatory przenośne, po czym ustawić w dowolnym pomieszczeniu. Muszą one znajdować się w pobliżu okna, przez które będzie odprowadzane ciepłe powietrze. Tego typu urządzenia są niestety mniej wydajnie od klimatyzatorów stałych i stosunkowo głośne.

Co ma największe znaczenie przy wyborze klimatyzatora?

Posiadając wiedzę na temat dostępnych rodzajów klimatyzacji, można przejść do wyboru konkretnego modelu. Należy dobrać go do specyfiki pomieszczenia, w którym ma być użytkowany. Inne klimatyzatory sprawdzą się do domowego użytku niż przykładowo do przestrzeni biurowej. Wyboru tego typu urządzeń należy dokonać w oparciu o metraż pomieszczenia, liczbę domowników (osób przebywających w danym pomieszczeniu), pozom nasłonecznienia, oświetlenie i obecność dokowych źródeł światła. Wszystko to będzie miało wpływ na zapotrzebowanie na moc chłodniczą. Przyjmuje się, że dzięki mocy 1 kW można schłodzić mniej więcej 10 metrów kwadratowych.



Leave a comment