klimatyzator osuszacz powietrza

Bolączką wielu osób jest nadmierna wilgoć w mieszkaniu, co niestety wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Woda ściekająca po ścianie, parujące szyby, długo wysychające ręczniki, ślady pleśni i grzybów na ścianie/suficie – wszystko to wskazuje na zbyt wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniach. Nie można tego bagatelizować, ale przeciwdziałać temu, podejmując niezwłocznie odpowiednie kroki w tym kierunku.

Nadmierny poziom wilgoci w pomieszczeniach jest problemem

Wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest regularne wietrzenie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Do tego dochodzi problem z gotowaniem bez przykrycia, kąpaniem się w gorącej wodzie, suszeniem prania w domu. Powodów nadmiernej wilgoci w domu jest wiele, ale zwykle sami przyczyniamy się do takiego stanu rzeczy poprzez swoje złe nawyki lub po prostu niewiedzę. Mokre plamy na ścianach, nieprzyjemny zapach stęchlizny, odklejające się dekoracje ścienne, parujące okna i lustra – takie oznaki powinny być dla nas alarmujące. Jeśli podwyższony poziom wilgotności będzie utrzymywał się przez dłużysz czas, dojdzie do zawilgocenia, co rozpoczyna kaskadę dużo poważniejszych problemów. Sprzyja to namnażaniu się chorobotwórczych grzybów, pleśni, bakterii. Zaczyna dochodzić nawet do niszczenia materiałów budowlanych.

Jak poradzić sobie z wilgocią w domu?

Do zmniejszenia poziomu wilgoci w domu przyczyni się coś tak banalnego, jak spędzanie mniejszej ilości czasu pod prysznicem i kąpanie się w chłodniejszej wodzie, gotowanie pod przykryciem. Zadbać trzeba o naturalną wentylację, czyli częste i porządne wietrzenie wszystkich pomieszczeń, szczególnie tych narażonych na wilgoć – łazienka i kuchnia. Ważne będzie też niedopuszczanie do wyziębienia murów, co nierzadko ma miejsce przy wyłączonym ogrzewaniu klimatyzacją zimą podczas długotrwałej nieobecności domowników. Można też wspomóc się pochłaniaczami wilgoci, które dodatkowo zneutralizują nieprzyjemne zapachy. Do dyspozycji są także modele elektryczne, zdecydowanie bardziej wydajne. Osuszacz powierza idealnie nadaje się do obniżenia wilgotności i to bez zmiany temperatury. Do domowego użytku wystarczy model absorpcyjny, ale bardziej wytrzymały i energooszczędny będzie osuszacz kondensacyjny.

Klimatyzacja a wilgotność powietrza

Klimatyzacja może nie tylko chłodzić podczas upalnych dni, ale też grzać podczas tych chłodnych. Na tym jednak nie koniec. Można też kupić klimatyzator osuszacz powietrza. Urządzenie to usuwa znajdującą się w powietrzu wilgoć, przez co poprawia się komfort cieplny i samopoczucie domowników. Klimatyzacja osuszanie powietrza to przede wszystkim wykroplenie wilgoci – dochodzi do tego na skutek schłodzenia ciepłego powietrza, przepuszczonego przez parownik. Skropliny odprowadzane są na zewnątrz, co przekłada się na zmniejszenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Nie bez powodu mówi się, że klimatyzacja wysusza powietrze, co w nadmiarze może być również szkodliwe dla zdrowia, bo przyczynia się między innymi do wysuszania śluzówek nosa i gardła, pieczenia oczu, suchości skóry. Trzeba wobec tego kontrolować poziom wilgotności, aby nie doszło do przesuszenia powietrza.

Leave a comment