klimatyzator osuszacz powietrza

Bolączką wielu osób jest nadmierna wilgoć w mieszkaniu, co niestety wiąże się z wieloma negatywnymi konsekwencjami. Woda ściekająca po ścianie, parujące szyby, długo wysychające ręczniki, ślady pleśni i grzybów na ścianie/suficie – wszystko to wskazuje na zbyt wysoki poziom wilgotności w pomieszczeniach. Nie można tego bagatelizować, ale przeciwdziałać temu, podejmując niezwłocznie odpowiednie kroki w tym kierunku. 

Jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu?

Co do tego, jaka powinna być wilgotność w mieszkaniu, większość ekspertów jest zgodna. Zazwyczaj podawane wartości to przedział od 40 do 60% wilgotności powietrza (przy temperaturze na poziomie 20-22°C). Zarówno wyższy, jak i niższy wynik jest niekorzystny dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia.

Warto też znać jeszcze jedną zasadę – im wyższa jest temperatura w pomieszczeniu, tym wilgotność powietrza powinna być bliższa dolnej granicy tych norm, czyli 45-50%. Z kolei w chłodniejszych pomieszczeniach wilgotność powietrza powinna oscylować wokół górnej granicy wymienionej powyżej normy, czyli na poziomie około 60%, wówczas będzie to dla nas komfortowe. 

Nadmierny poziom wilgoci w pomieszczeniach jest problemem

Wiele osób zapomina o tym, jak ważne jest regularne wietrzenie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Do tego dochodzi problem z gotowaniem bez przykrycia, kąpaniem się w gorącej wodzie, suszeniem prania w domu. Powodów nadmiernej wilgoci w domu jest wiele, ale zwykle sami przyczyniamy się do takiego stanu rzeczy poprzez swoje złe nawyki lub po prostu niewiedzę. Mokre plamy na ścianach, nieprzyjemny zapach stęchlizny, odklejające się dekoracje ścienne, parujące okna i lustra – takie oznaki powinny być dla nas alarmujące. Jeśli podwyższony poziom wilgotności będzie utrzymywał się przez dłużysz czas, dojdzie do zawilgocenia, co rozpoczyna kaskadę dużo poważniejszych problemów. Sprzyja to namnażaniu się chorobotwórczych grzybów, pleśni, bakterii. Zaczyna dochodzić nawet do niszczenia materiałów budowlanych. 

Jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu?

Wiele sposobów na to, jak zmniejszyć wilgotność w mieszkaniu, jest banalnie prosta, jak spędzanie mniejszej ilości czasu pod prysznicem i kąpanie się w chłodniejszej wodzie, a także gotowanie pod przykryciem. Zadbać trzeba o naturalną wentylację, czyli częste i porządne wietrzenie wszystkich pomieszczeń, szczególnie tych narażonych na wilgoć – łazienka i kuchnia. Ważne będzie też niedopuszczanie do wyziębienia murów, co nierzadko ma miejsce przy wyłączonym ogrzewaniu klimatyzacją zimą podczas długotrwałej nieobecności domowników. Można też wspomóc się pochłaniaczami wilgoci, które dodatkowo neutralizują nieprzyjemne zapachy. Do dyspozycji są także modele elektryczne, zdecydowanie bardziej wydajne. Osuszacz powietrza idealnie nadaje się do obniżenia wilgotności i to bez zmiany temperatury. Do domowego użytku wystarczy model absorpcyjny, ale bardziej wytrzymały i energooszczędny będzie osuszacz kondensacyjny. 

Klimatyzacja a wilgotność w mieszkaniu

Klimatyzacja może nie tylko chłodzić podczas upalnych dni, ale też grzać podczas tych chłodnych. Na tym jednak nie koniec. Można też kupić klimatyzator osuszacz powietrza. Urządzenie to usuwa znajdującą się w powietrzu wilgoć, przez co poprawia się komfort cieplny i samopoczucie domowników. Klimatyzacja osuszanie powietrza to przede wszystkim wykroplenie wilgoci – dochodzi do tego na skutek schłodzenia ciepłego powietrza, przepuszczonego przez parownik. Skropliny odprowadzane są na zewnątrz, co przekłada się na zmniejszenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu. Nie bez powodu mówi się, że klimatyzacja wysusza powietrze, co w nadmiarze może być również szkodliwe dla zdrowia, bo przyczynia się między innymi do wysuszania śluzówek nosa i gardła, pieczenia oczu, suchości skóry. Trzeba wobec tego kontrolować wilgotność w mieszkaniu, aby nie doszło do przesuszenia powietrza. 

Leave a comment