Wszystko, co należy wiedzieć o klimatyzacji centralnej

Klimatyzacja centralna jest systemem, który swoje zastosowanie znajdzie przede wszystkim w pomieszczeniach o znacznej kubaturze. Taka klimatyzacja może być stosowana zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w obiektach komercyjnych.

Czym jest centralna klimatyzacja?

Klimatyzacja centralna to alternatywa dla standardowych systemów. Dzięki niej można cieszyć się nie tylko efektem chłodzenia i grzania, ale również możliwością obróbki świeżego powietrza, dostarczanego do pomieszczeń. Stacja centralna idealnie sprawdza się do stworzenia odpowiedniego mikroklimatu w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Jest to możliwe przede wszystkim dzięki umieszczonej na zewnątrz jednostce centralnej, w której zachodzi proces obróbki powietrza. Dopiero powietrze, które jest obrobione termicznie, może zostać w tłoczone do pomieszczeń. System klimatyzacji centralnej nie będzie działał sprawnie bez zastosowania specjalnego systemu rozprowadzania powietrza. Ze względu na to, że poszczególne elementy centralne klimatyzacji służy do obróbki termicznej powietrza, taki system nadaje się do zastosowania przez cały rok. Co ważne, korzystając w tym przypadku możliwości chłodzenia, można także bez przeszkód otwierać okna. Więcej o tym, jakie są rodzaje klimatyzacji, można przeczytać w naszym starszym wpisie blogowym.

Kiedy klimatyzacja centralna sprawdzi się najlepiej?

Każdy, kto jest zainteresowany zastosowaniem systemu klimatyzacji centralnej w swoim budynku, powinien jej montaż klimatyzacji w Krakowie lub innym polskim mieście zaplanować już na etapie projektowania nieruchomości. System będzie bardzo wydajny i praktyczny pod warunkiem, że zastosowany zostanie w pomieszczeniach o znacznej kubaturze. Nie ma przeszkód ku temu, by wyłączyć zastosowanie klimatyzacji centralnej z wentylacją (szczególnie przydatna będzie tu wentylacja nadmuchowa). Takie połączenie zapewni nie tylko schładzanie i osuszanie pomieszczenia, ale również skuteczny wentylowanie.

Jak działa klimatyzacja centralna?

W przypadku klimatyzacji centralnej – tak jak przy kanałowej – zimne powietrze jest rozprowadzane wewnątrz budynku poprzez przygotowane wcześniej przewody. Bardzo często są one ukrywane pod podwieszanymi sufitami, zaś na zewnątrz widoczne są jedynie doprowadzające powietrze kratki oraz elementy sterujące pracą urządzenia. Nowoczesne rozwiązania klimatyzacji pozwalają na sterowanie ją zdalnie lub manualnie (przy pomocy pilota). 

Dlaczego warto zastosować klimatyzację centralną?

Za największe atuty klimatyzacji centralnej można uznać przede wszystkim:

  • stosunkowo niewielkie koszty montażu (nie ma konieczności stosowania wielu urządzeń w każdym pomieszczeniu),
  • możliwość korzystania z klimatyzacji przez cały rok,
  • prostą i wygodną obsługę oraz sterowanie,
  • możliwość podłączenia dużej ilości jednostek wewnętrznych do jednej jednostki centralnej,
  • estetykę – w większości przypadków wszystkie kanały doprowadzające są ukryte pod powierzchnią sufitu lub ścianach, czemu nie oddziałują negatywnie na estetykę pomieszczenia.

Oczywiście jak każde rozwiązanie również klimatyzacja centralna nie jest do końca pozbawiona wad. Chcąc skorzystać z tego systemu, zbędne jest zaplanowanie jego montażu już w przygotowywanym projekcie. Montaż klimatyzacji w budynku już istniejącym pod wieloma względami może być bardzo problematyczny i generować ogromne koszty związane z ukryciem i poprowadzeniem kanałów oraz montażem centrali. Przebudowa nie tylko będzie bardzo kosztowna, w niektórych przypadkach może się okazać wręcz niemożliwe do wykonania. 

Wiele osób za wadę systemu klimatyzacji centralnej uznaje również fakt, że w tym przypadku nie ma możliwości sterowania nie tylko temperaturą powietrza, ale również jej wilgotnością. 

Klimatyzacja centralna czy miejscowa?

Co prawda klimatyzacja centralna ma pewne mankamenty, jednak pomimo tego jest niezwykle praktyczna i użyteczna w zastosowaniu, szczególnie w okresie letnim, gdzie idealnie sprawdza się do chłodzenia i osuszania powietrza. To bardzo korzystna dla zdrowia sytuacja – powietrze o wyższej temperaturze a niższej wilgotności lepiej wpływa na samopoczucie (ma to związek z oddawaniem ciepła poprzez pocenie się). Klimatyzator miejscowy, w przeciwieństwie do systemu centralnej klimatyzacji, nie ma możliwości dostarczania świeżego powietrza do pomieszczenia.
Centralna klimatyzacja w domu to korzystne rozwiązanie, jednak najlepiej pomyśleć o nim w fazie wykończenia surowego lokum lub w trakcie dużego remontu. Może działać z wentylacją nadmuchową – urządzenia te wzajemnie się uzupełniają. Nowoczesne modele, zaliczające się do kategorii klimatyzacji centralnej, są łatwe w montażu – ich umocowanie trwa od godziny wzwyż. Kiedy potrzebne są dodatkowe prace, np. bruzdowanie czy przewiert otworu instalacyjnego w żelbetonie, zajmie to kilka do kilkunastu godzin. Na szczęście prace podczas montażu centralnej klimatyzacji w domu są jednorazowe.

Leave a comment