Dlaczego warto zainwestować w energooszczędny klimatyzator? Poradnik

Energooszczędny klimatyzator, czyli urządzenie do chłodzenia lub rzadziej grzania powietrza w pomieszczeniu, to coraz chętniej wybierane rozwiązanie w wielu polskich domach. Aspekt oszczędności i niższych rachunków za prąd przekonuje do siebie konsumentów, bo w skali już kilku lat można sporo zaoszczędzić, a znaczące obniżenie rachunków za prąd zaobserwować niemal od razu.

Klimatyzator energooszczędny i inne AGD w służbie domowników oraz ekologii

Obecnie na rynku produktów RTV i AGD – także do chłodzenia pomieszczeń – znaleźć można wiele energooszczędnych propozycji – klimatyzator energooszczędny to jedno z wielu takich rozwiązań. Marki dokładają wszelkich starań, by proponować coraz doskonalsze sprzęty, które będą zużywać jak najmniej prądu.Także w kolekcjach stacjonarnych, ściennych klimatyzatorów – np. Gree lub od innych producentów -znaleźć można modele, zużywające minimum energii elektrycznej. W dłuższej, kilku a nawet kilkunastoletniej, perspektywie czasu to się po prostu bardziej opłaca, bo rachunki za energooszczędny klimatyzator będą dużo niższe w porównaniu do produktów o niższej klasie energetycznej.

Dlaczego warto kupić energooszczędny klimatyzator?

Energooszczędny klimatyzator to rozsądny wybór, a oszczędności na rachunkach to nie jedyny powód, by wybrać właśnie taki model z szerokiej oferty różnych urządzeń. Inne powody, by sięgnąć po taki sprzęt do swojego domu, to wyższy komfort życia i mieszkania dla wszystkich domowników. Ponadto poprawie ulega też jakość powietrza – nowoczesne, energooszczędne klimatyzatory oczyszczają je z kurzu, pyłu i drobnoustrojów. Urządzenie można ustawić, uwzględniając swoje indywidualne preferencje odnośnie optymalnej temperatury np. w sypialni. Klimatyzatora można używać przez okrągły rok – nie tylko do chłodzenia, ale też ogrzewania lub dogrzewania pomieszczenia.

Energooszczędny klimatyzator – jakie cechy powinien posiadać? 

Energooszczędny klimatyzator powinien być dopasowany do metrażu pomieszczenia, gdzie ma być zamontowany. W tym celu należy sprawdzić, jaka jest moc chłodnicza klimatyzatora, czy odpowiednia i wystarczająca na dany metraż. Warto sprawdzać parametry, takie jak wydajność chłodnicza, a także – jeśli chcemy klimatyzatora używać także do ogrzewania lub dogrzewania wnętrz – jego wydajność grzewczą. Warto szukać produktów o jak najwyższej klasie energetycznej. Różnego rodzaju sprzęty AGD do domu mają tzw. etykietę energetyczną. Są przypisane do kategorii od G do A, z czego A oznacza najlepsze parametry. Jednak rynek urządzeń stale poszerzał się o kolejne pozycje coraz doskonalsze pod kątem technicznym, dlatego zaczęto wprowadzać w klasach energetycznych plusy i kategorie A+, A++, a nawet A+++. Obecnie trwają prace nad nowymi etykietami energetycznymi, by uporządkować te oznaczenia i zrezygnować z plusów dodawanych do literowych oznaczenia klas energetycznych. Funkcjonować będą kategorie od A do G, a niektóre produkty dotychczas przypisane do  A+ czy A++ zostaną przesunięte do klasy energetycznej B, C, a nawet D.

Energooszczędny klimatyzator nie tylko chłodzi

Energooszczędny klimatyzator to model, który nie tylko chłodzi latem. Można go także wykorzystywać do innych celów. Jakich? Na przykład do ogrzewania klimatyzacją. Wbrew pozorom i obiegowym opiniom nie jest to rozwiązanie zużywające dużo prądu. Im wyższa klasa energetyczna urządzenia, tym niższe będą rachunki za regularne z niego korzystanie. Nowoczesny, energooszczędny klimatyzator może też pełnić rolę oczyszczacza powietrza, co w sezonie grzewczym w Polsce, kiedy poziom smogu przekracza wszystkie możliwe normy, jest bardzo użyteczne. Kolejne, mniej popularne zastosowanie klimatyzatorów, to do pochłaniania nieprzyjemnych zapachów. 

Energooszczędny klimatyzator inwestycją na lata

Zakup energooszczędnego klimatyzatora to inwestycja korzystna dla naszego portfela, a także środowiska naturalnego. Zakup urządzeń zużywających mniej prądu jest etyczny oraz ekologiczny. Każdy, kto dopiero zastanawia się nad wyborem urządzenia do chłodzenia pomieszczenia, powinien jako jeden z priorytetowych parametrów potraktować energooszczędność. Energooszczędny klimatyzator – od Gree lub innych wiodących producentów – chłodzi, grzeje, osusza powietrze oraz czyści z kurzu, pyłu oraz roztoczy.

Leave a comment