jak odgrzybić klimatyzację

Jeśli zaniedbamy zabiegi pielęgnacyjne naszej domowej klimatyzacji może doprowadzić to do niebezpiecznych problemów ze zdrowiem. Tylko systematyczne oczyszczanie układu pozwoli nam uniknąć jej zagrzybienia. Jest to ważne szczególnie latem, kiedy urządzenie potrafi działać bez przerwy.

Jak odgrzybić klimatyzację w domu?

Jeśli jesteśmy w posiadaniu jednostki stacjonarnej niezwykle popularne jest stosowanie preparatów chemicznych do odgrzybiania klimatyzacji. Często jest to produkt w postaci pianki, którą należy spryskać parownik. Preparat dostępny jest razem z wężykiem, który pozwoli przeprowadzić odpowiednią aplikację. Kolejnym rozwiązaniem jest zastosowanie metody ultradźwiękowej. Jest ona niezwykle in interesująca, ponieważ polega na zastosowaniu płynu dezynfekującego, który reaguje na emisję dźwięku w odpowiedniej częstotliwości. Wytworzona para ma szansę dotrzeć do wnętrza naszej klimatyzacji i usuwa dzięki temu grzyb oraz wszelkie zarazki.

Coraz bardziej popularne staje się również stosowanie ozonu. Jest on o wiele bardziej skuteczny pod względem odkażania powierzchni niż chlor, a jednocześnie ma szanse dotrzeć we wszystkie trudno dostępne zakamarki urządzenia. Wyładowania koronowe cząsteczek tlenu poddają się procesowi rozszczepienia na atomy. W wyniku tego powstaje ozon, który utlenia związki chemiczne. Dzięki temu krąży on w naszej klimatyzacji i zabija wszystkie pojawiające się drobnoustroje oraz grzyby. Ten sposób na odgrzybianie klimatyzacji jest bardzo efektywny, dodatkowo sprzyja usuwaniu nieładnych zapachów. Jeśli jednak interesuje nas to ile kosztuje odgrzybianie klimatyzacji, ta metoda nie należy do najtańszych. Ozonowanie za pomocą specjalistycznego generatora ozonu może przeprowadzić jedynie odpowiednio przeszkolona ekipa.

Podstawowe czynności czyszczące klimatyzator

Zagrzybienie pojawi się w momencie, w którym zaprzestaniemy wykonywania odpowiedniej konserwacji naszego urządzenia. Najbardziej podstawowe czynności wykonać możemy zawsze samodzielnie i nie są one szczególnie skomplikowane. Najbardziej narażone są wloty i wyloty powietrza i to na nich osadza się całe najświeższe zabrudzenie. Z powodzeniem usuniemy je za pomoc suchej szmatki. Nie wolno jednak stosować żadnych środków polerujących, ostrych proszków substancji lotnych i rozpuszczalników. Może to uszkodzić sprzęt ora przedostać się do dróg oddechowych użytkowników klimatyzacji. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o dwa elementy, którymi są parownik i skraplacz. To przede wszystkim one narażone są na pojawianie się zanieczyszczeni. Skraplacz możemy czyścić preparatem na bazie kwasów i zasad. Do czyszczenia parownika lepiej zastosować bardziej delikatne środki. Pamiętajmy, aby dokonując takich czynności wyposażyć się w rękawice a najlepiej również okulary ochronne. Dodatkowo myjmy elementy od góry ku dołowi. Czyszczenie klimatyzatora pozwoli na całkowite zniszczenie pleśni.

Oczyszczanie elementów układu klimatyzacyjnego

Bardzo ważne jest czyszczenie tacy, która za zadanie ma zbierać skropliny. Najpierw należy usunąć szlam, a następnie zastosować specjalną tabletkę odkażającą. Niestety wykonanie tej czynności wymaga od nas zdjęcia budowy oraz demontażu kilku z elementów klimatyzatora. Czasami usuniecie osadów wiąże się również z zastosowaniem agresywnych środków chemicznych. Z tego powoduje najlepiej pozostawić wykonanie tej czynności serwisantom.

Zostaw komentarz