jak odgrzybić klimatyzację

Jeśli zaniedbamy zabiegi pielęgnacyjne naszej domowej klimatyzacji, może doprowadzić to do zagrożenia naszego zdrowia. Tylko systematyczne oczyszczanie układu pozwoli nam uniknąć jej zagrzybienia. Jest to ważne szczególnie latem, kiedy urządzenie potrafi działać bez przerwy. Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Podpowiadamy. 

Jak odgrzybić klimatyzację w domu?

Jeśli jesteśmy w posiadaniu jednostki stacjonarnej, niezwykle popularne jest stosowanie preparatów chemicznych do odgrzybiania klimatyzacji. Często jest to produkt w postaci pianki, którą należy spryskać parownik. Preparat dostępny jest razem z wężykiem, który pozwoli przeprowadzić odpowiednią aplikację. Kolejnym rozwiązaniem, jak odgrzybić klimatyzację w domu, jest zastosowanie metody ultradźwiękowej. Jest ona niezwykle interesująca, ponieważ polega na zastosowaniu płynu dezynfekującego, który reaguje na emisję dźwięku w odpowiedniej częstotliwości. Wytworzona para ma szansę dotrzeć do wnętrza naszej klimatyzacji i usuwa dzięki temu grzyb oraz wszelkie zarazki. Kluczowe miejsce w klimatyzatorze, które wymaga najdokładniejszego czyszczenia, to filtr, który zbiera najwięcej zanieczyszczeń. 

Odgrzybianie i dezynfekcja klimatyzacji domowej ozonem

Jak jeszcze odgrzybić klimatyzację w domu? Coraz popularniejsze staje się również stosowanie ozonu. Jest on o wiele bardziej skuteczny pod względem odkażania powierzchni niż chlor, a jednocześnie ma szansę dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych zakamarków urządzenia. Wyładowania koronowe cząsteczek tlenu poddają się procesowi rozszczepienia na atomy. W wyniku tego powstaje ozon, który utlenia związki chemiczne. Dzięki temu krąży on we wnętrzu urządzenia i zabija wszystkie pojawiające się drobnoustroje oraz grzyby.

Ten sposób na odgrzybianie i dezynfekcję klimatyzacji domowej.jest bardzo efektywny, dodatkowo sprzyja usuwaniu nieładnych zapachów. Jeśli jednak interesuje nas to ile to kosztuje, ta metoda nie należy do najtańszych. Ozonowanie za pomocą specjalistycznego generatora ozonu może przeprowadzić jedynie odpowiednio przeszkolona ekipa.

Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji w domu

Zagrzybienie pojawi się w momencie, w którym zaprzestaniemy wykonywania odpowiedniej konserwacji naszego urządzenia. Najbardziej podstawowe czynności wykonać możemy zawsze samodzielnie i nie są one szczególnie skomplikowane. Miejsca najbardziej narażone na kurz to wloty i wyloty powietrza i to na nich osadza się całe najświeższe zabrudzenie. Z powodzeniem usuniemy je za pomoc suchej szmatki. Nie wolno jednak stosować żadnych środków polerujących, ostrych proszków, substancji lotnych i rozpuszczalników. Może to uszkodzić sprzęt oraz pozostać na klimatyzatorze i po włączeniu przedostać do dróg oddechowych użytkowników urządzenia. 

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o dwa elementy, którymi są parownik i skraplacz. To przede wszystkim one narażone są na pojawianie się zanieczyszczeń. Skraplacz możemy czyścić preparatem na bazie kwasów i zasad. Do czyszczenia parownika lepiej zastosować bardziej delikatne środki. Pamiętajmy, aby dokonując takich czynności wyposażyć się w rękawice a najlepiej również okulary ochronne. Dodatkowo myjmy elementy od góry ku dołowi. 

O tym, jak czyścić klimatyzację w domu, pisaliśmy już na naszym blogu. Zachęcamy do lektury. 

Oczyszczanie elementów układu klimatyzacyjnego

Bardzo ważne jest czyszczenie tacy, która ma za zadanie zbierać skropliny. Najpierw należy usunąć szlam, a następnie zastosować specjalną tabletkę odkażającą. Niestety wykonanie tej czynności wymaga od nas zdjęcia budowy oraz demontażu kilku z elementów klimatyzatora. Czasami usunięcie osadów wiąże się również z zastosowaniem agresywnych środków chemicznych. Z tego powoduje najlepiej pozostawić wykonanie tej czynności serwisantom. 

Czy samodzielne odgrzybianie klimatyzacji w domu to dobry pomysł?

Niektóre opisane powyżej czynności są banalnie proste i można je wykonać samodzielnie. Nietrudno przetrzeć obudowę klimatyzatora lub z miejsca przy wlocie i wylocie powietrza zebrać kurz. Problem może stanowić bardziej gruntowne czyszczenie, uwzględniające także wewnętrzne mechanizmy klimatyzatora (np. parownik). Do takich prac, by były efektywne i gwarantowały, że urządzenie jest dokładnie oczyszczone z grzybów, pleśni i innej, zbierającej się w toku eksploatacji zawartości, lepiej zamówić fachowca. Działania powierzchowne i czyszczenie środkami nieprzeznaczonymi do klimatyzacji może zaszkodzić naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Regularny przegląd urządzeń to podstawa

Każde często używane i mocno eksploatowane urządzenia – również klimatyzator – wymagają regularnego przeglądu. Minimum raz do roku należy zamówić specjalistów, którzy wykonają szereg prac konserwacyjnych i czyszczących. W skład podstawowego przeglądu wchodzi m.in. czyszczenie filtrów parownika, obudowy parownika i skraplacza oraz lameli. Specjaliści mają dostęp do profesjonalnych i bardziej efektywnych środków czyszczących niż sklepowe specyfiki, dlatego po ich wizycie mamy gwarancję, że urządzenie jest dokładnie oczyszczone i będzie bezawaryjnie działać przez długi czas.

Jak odgrzybić klimatyzację w domu? Podsumowanie

Odpowiedzi na pytanie, jak odgrzybić klimatyzację, jest minimum kilka. Można np. sięgnąć po grzybobójczą piankę, którą spryskuje się parownik. Inna opcja to ozonowanie, które usuwa grzyby i dezynfekuje urządzenie. Preparaty tego typu lub przyrządy (np. do ozonowania) rzadko kiedy znajdują się w wyposażeniu polskich mieszkań, dlatego – a także ze względów bezpieczeństwa – najczęściej do wykonania takiej usługi wzywa się specjalistyczną ekipę, która posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie takich prac.

Leave a comment