klimatyzator bez jednostki zewnętrznej - działanie i zastosowanie

Wszystkie klimatyzatory, które oferujemy naszym klientom, posiadają jednostkę zewnętrzną. Na rynku urządzeń do chłodzenia powietrza są też klimatyzatory monoblokowe, z uwagi na swoją specyficzną budowę nazywane klimatyzatorami bez jednostki zewnętrznej. Jak działają takie urządzenia? W jakich sytuacjach warto się na nie zdecydować? Na te i inne pytania odpowiadamy w najnowszym artykule!

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej i największe jego wady

Wszystkie urządzenia, które sprzedajemy i montujemy, są wyposażone w jednostkę zewnętrzną. Ten element sprawia, że działają znacznie efektywniej oraz szybciej chłodzą powietrze do pożądanej temperatury. Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej, nazywany także monoblokiem, poza niższą efektywnością, ma też inne wady. 

Pierwsza z nich to niezwykle głośna praca tego typu urządzeń – ponieważ wszystkie procesy odbywają się w pomieszczeniu, w którym znajduje się klimatyzator, dlatego nie da się tego uniknąć ani przekierować decybeli na zewnątrz. Inny problem wynika z kłopotliwego odprowadzania skroplin, bo wilgoć wykrapla się na wymienniku ciepła klimatyzatorów. Co to dokładnie oznacza dla użytkowników tych urządzeń? W monobloku jest specjalny zbiornik na skropliny, który należy ręcznie opróżniać. 

O zaletach klimatyzatora bez jednostki zewnętrznej

Wszystko ma dwie strony medalu – także klimatyzator bez jednostki zewnętrznej posiada szereg zalet. Najważniejsza z nich to brak konieczności montażu jednostki zewnętrznej, co nierzadko wiąże się z dodatkowymi pracami, jak bruzdowanie lub kucie ścian czy przewiert otworu instalacyjnego w żelbetonie. Mobilność to kolejny ich wielki atut – urządzenie można przenieść do pomieszczenia, w którym akurat jest potrzebne schłodzenie. 

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej – kiedy warto na niego postawić?

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej sprawdzi się wszędzie tam, gdzie mocowanie agregatu na elewacji czy dachu budynku jest niemożliwe. Powody, dlaczego jest to niemożliwe, mogą być różne: zabytkowy charakter budynku, brak zgody od zarządcy budynku lub wspólnoty mieszkaniowej na montaż takiego urządzenia, kolidowanie z estetyką elewacji. Zatem klimatyzator bez jednostki zewnętrznej to dobra opcja w miejscach, w których bariery architektoniczne lub przepisy prawa zabraniają na split czy multisplit, czyli urządzenia z jednostkami zewnętrznymi. 

Więcej na temat tego, gdzie zamontować jednostkę zewnętrzną klimatyzatora, można przeczytać w innym artykule na naszym blogu – zachęcamy do lektury!

Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej – jak działa?

Schemat działania klimatyzatora bez jednostki zewnętrznej jest zupełnie inny niż klimatyzatorów posiadających tę jednostkę właśnie z uwagi na znaczące różnice w budowie. Klimatyzator bez jednostki zewnętrznej pobiera i odprowadza powietrze do chłodzenia skraplacza za pośrednictwem dwóch otworów wykonanych w przegrodzie zewnętrznej. Cały układ chłodniczy jest hermetycznie zamknięty w urządzeniu, które znajduje się w pomieszczeniu. 

Bez względu na ostateczną decyzję zakupową, każdy klimatyzator – z lub bez jednostki zewnętrznej – należy regularnie czyścić i konserwować. Takie działania wydłużają jego żywotność i gwarantują domownikom czyste powietrze, wolne od grzybów, pleśni i innych zanieczyszczeń oraz alergenów.

Comments: 2

Leave a comment