montaż klimatyzacji przy suficie

Klimatyzacja staje się powoli standardem w polskich domach jednorodzinnych. Na jej popularność składają się większa dostępność i zdecydowanie niższe niż jeszcze jakiś czas temu ceny. Współcześnie produkowane systemy są też znacznie lepiej zaprojektowane, toteż ilość zagrożeń, które dawniej odstraszały potencjalnych użytkowników zdecydowanie dzisiaj zmalała. Jak wygląda montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym i co się z nim wiąże?

Montaż klimatyzacji – podstawowe informacje

Warto przede wszystkim wiedzieć, że istnieje kilka typów urządzeń klimatyzacyjnych, które używane są w domach jednorodzinnych. Najprostszym jest jednoczęściowy, przenośny klimatyzator, który w całości znajduje się wewnątrz pomieszczenia. Urządzenia takie nie są zbyt wydajne, a o wiele lepiej sprawdzają się bardziej rozbudowane układy. Bardzo popularne są układy klimatyzacji w typie split, które składają się z jednostki chłodzącej wewnątrz pomieszczenia, i połączonej z nią jednostki zewnętrznej, która oddaje ciepło do otoczenia. W przypadku klimatyzacji rodzaju multi split agregat znajduje się na zewnątrz i połączony jest z kilkoma jednostkami chłodzącymi w różnych częściach domu. Taki rodzaj klimatyzacji może posłużyć do regulowania temperatury w całym budynku.

Dodatkowe funkcje klimatyzacji domowej

Coraz częściej rolę klimatyzacji pełnią również nowoczesne systemy, na przykład VRF, które mogą nie tylko ochładzać powietrze, ale również je podgrzewać i w zależności od potrzeby osuszać lub nawilżać. W domach energooszczędnych i pasywnych stosuje się też systemy klimatyzacyjno-wentylacyjne zapewniające możliwość efektywnego odzyskiwania ciepła. W okresie zimowym bardzo przydatną a jednocześnie prostą funkcją klimatyzacji jest możliwość ogrzewania.

Jak przebiegają prace przy montażu klimatyzacji?

W przypadku klimatyzacji split konieczne jest wybicie otworu w zewnętrznym murze budynku, przez który przeprowadzony będzie przewód łączący jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Jeżeli decydujemy się na klimatyzację multi split zakres prac będzie o wiele większy. Przewody klimatyzacyjne mogą być oczywiście poprowadzone na zewnątrz (w niektórych przestrzeniach maskuje się je podwieszanym sufitem), ale nie jest to najlepsze rozwiązanie i najczęściej konieczne jest umieszczenie ich w ścianach, co oczywiście wiąże się z pracochłonnym kuciem. W przypadku bardziej zaawansowanych systemów, połączonych z instalacjami grzewczymi (na przykład ogrzewaniem podłogowym) prace będą jeszcze bardziej skomplikowane.

Czy konieczne jest wynajęcie specjalistycznej firmy?

Jak więc widać, ilość pracy koniecznej do wykonania instalacji jest znaczna, a więc najrozsądniej będzie wynająć specjalistyczny serwis. Tylko wykonanie instalacji przez fachowców jest gwarantem tego, że będzie ona zbudowana poprawnie, co jest warunkiem jej prawidłowego działania.

Ile kosztuje domowa klimatyzacja z montażem?

To zależy od kilku czynników. Pierwszym z nich jest typ układu klimatyzacyjnego, na jaki się zdecydujemy. Na koszty wpływa również dobór konkretnego producenta i modeli urządzeń. Ważnym czynnikiem jest również wielkość domu, a więc ilość, koniecznej do wykonania pracy. Dla systemów multi split przeciętny koszt wykonania instalacji, wraz z zakupem urządzeń wynosi w granicach 20 do 30 tysięcy złotych. Warto jednak zawsze rozważyć montaż systemów nieco droższych, które jednak cechują się większą wydajnością, a więc zmniejszeniem kosztów późniejszej eksploatacji.

Zostaw komentarz