Klimatyzacja w domu jednorodzinnym powoli standardem. Na jej popularność składają się większa dostępność i zdecydowanie niższe niż jeszcze jakiś czas temu ceny. Współcześnie produkowane systemy są też znacznie lepiej zaprojektowane, toteż ilość zagrożeń, które dawniej odstraszały potencjalnych użytkowników, zdecydowanie dzisiaj zmalała. Jak montuje się klimatyzację do domu jednorodzinnego?
Montaż klimatyzacji w domu jednorodzinnym – podstawowe informacje
Warto przede wszystkim wiedzieć, że istnieje kilka typów urządzeń, które używane są w charakterze klimatyzacji w domu jednorodzinnym. Najprostszym jest jednoczęściowy, przenośny klimatyzator, który w całości znajduje się wewnątrz jednego pomieszczenia. Urządzenia takie nie są zbyt wydajne, a o wiele lepiej sprawdzają się bardziej rozbudowane układy. Bardzo popularne są układy klimatyzacji split, które składają się z jednostki chłodzącej wewnątrz pomieszczenia, i połączonej z nią jednostki zewnętrznej, która oddaje ciepło do otoczenia. W przypadku klimatyzacji multisplit agregat znajduje się na zewnątrz i połączony jest z kilkoma jednostkami chłodzącymi w różnych częściach domu. Taki rodzaj klimatyzacji może posłużyć do regulowania temperatury w całym budynku.
Dodatkowe funkcje klimatyzacji do domu jednorodzinnego
Coraz częściej rolę klimatyzacji pełnią również nowoczesne systemy, na przykład VRF, które mogą nie tylko ochładzać powietrze, ale również je podgrzewać i w zależności od potrzeby osuszać lub nawilżać. W domach energooszczędnych i pasywnych stosuje się też systemy klimatyzacyjno-wentylacyjne zapewniające możliwość efektywnego odzyskiwania ciepła. W okresie zimowym bardzo przydatną a jednocześnie prostą funkcją klimatyzacji jest możliwość ogrzewania klimatyzacją.
Jak przebiegają prace przy montażu klimatyzacji w domu jednorodzinnym?
W przypadku klimatyzacji split konieczne jest wybicie otworu w zewnętrznym murze budynku, przez który przeprowadzony będzie przewód łączący jednostkę wewnętrzną z zewnętrzną. Niekiedy potrzebne będzie także bruzdowanie ścian. Jeżeli decydujemy się na klimatyzację multi split, zakres prac będzie niemal identyczny, bo to także tylko jedna jednostka zewnętrzna, ale kilka wewnętrznych. Przewody klimatyzacyjne mogą być oczywiście poprowadzone na zewnątrz (w niektórych przestrzeniach maskuje się je podwieszanym sufitem), ale nie jest to najlepsze rozwiązanie i najczęściej konieczne jest umieszczenie ich w ścianach, co oczywiście wiąże się z pracochłonnym kuciem. W przypadku bardziej zaawansowanych systemów, połączonych z instalacjami grzewczymi (na przykład ogrzewaniem podłogowym) prace będą jeszcze bardziej skomplikowane.
Czy konieczne jest wynajęcie specjalistycznej firmy?
Jak więc widać liczba prac, koniecznych do zainstalowania klimatyzacji do domu jednorodzinnego, jest ogromna. Wysoki jest także poziom ich zaawansowania. Wiele z tych czynności wymaga fachowej wiedzy, specjalnych narzędzi lub też obowiązującego przez prawo certyfikatu F-gazowego. Zatem do montażu klimatyzacji do domu jednorodzinnego najrozsądniej będzie wynająć specjalistyczny serwis. Tylko wykonanie instalacji przez fachowców jest gwarantem tego, że będzie ona zbudowana poprawnie, co jest warunkiem jej prawidłowego działania. Również do wszelkich napraw, a także serwisu urządzeń, warto wzywać wyłącznie fachowców.
Ile kosztuje domowa klimatyzacja z montażem?
Od tego, ile kosztuje domowa klimatyzacja z montażem, zależy kilka czynników. Pierwszym z nich jest typ układu klimatyzacyjnego, na jaki się zdecydujemy. Na koszty wpływa również dobór konkretnego producenta i modelu urządzenia chłodzącego. Ważnym czynnikiem jest również wielkość domu – im większa powierzchnia i liczba jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, tym więcej czasu będzie potrzebować zamówiona ekipa. Warto sprawdzić, jak kształtuje się nasz podstawowy cennik montażu lub skontaktować się z nami, w celu omówienia szczegółów – doradzimy najbardziej wydajny klimatyzator i podpowiemy, jakiego producenta wybrać.